Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Haziran 2018
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: halilakgun64@hotmail.com
  YAZARIN SAYFASI
Mürüvvet
M  E  R  H  A  B  A

Yorgun ve mutlu anne babanın evlatlarının mürüvvetini görmek o ana babanın tüm yorgunlugunu yel gibi alıp götürür..

İşte mahmut dayı ve elif ana da öyle afyonkarahisarın, hocalar ilcesinin dag köyü bozkırların zirvesi elvan paşa dagın eteklerinde yol üstü şirin mutevazı bi cogu iş aş icin avrupaya göcmüş, bi köyünde yaşam sürerler daglık bir köy oldugu icin tarımla ugraşmak icin cok da tarla yok eh ipi koparan ya gurbet ellere .

ya da yakın olan uşak veya afyon il merkezinde orda burda ekmek peşinde iş aş peşinde..

Mahmut dayı ve elif yengenin dünya emaneti bir erkek evlatları olmuş ..

mahmut dayı bu olan olursa daha şimdiden adını ,,İsmail, olacak hayırlısı ile demiş, ve öyle olmuş nazlı mı nazlı adı gibi ,,İbrahim aleysalım,ın kurban olarak adadıgı oglu ismail aleyselam ma duyulan sevgi saygı ile şükretmek icindir hayırlı evlat  olsun diye ismini ismail koymuştu.

ve yüleyip yuvarlamışlar böyütmüşler takiii eskerlik vakti gelene kadar..
Hz. Îbrahim Kur'an-i Kerim'de bildirilen peygamberlerdendir : « Kitap'ta Ibrahim'i an. Zira o, sidiki idi,bütün bir peygamberdi » . Ülül'azm denilen peygamberlerin ücüncüsü olup.
Mezopotamya'daki Keldâni kavmine gönderilmistir. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.)'dan sonra Allah katinda insanlarin en üstünüdür, cünkü ileride görecegimiz gibi .

Allahü Teâlânin varligini kendi akil ve mantigiyla bulmustur. Allah ona Halil'im (dostum) diye buyurdu. Onun icin «Hâlilürrahman» olarak zikredilir. Kendisine on suhuf (forma) verildi. Ogullari, Ismail ve Ishak aleyhisselam'dan ziyade soyundan daha bircok peygamber geldigi icin «Ebü'l enbiya» (peygamberler babasi) da denilmistir. 
Beni Israil oglu olan Hz. Ishak, Arap kavmi ise diger oglu Hz.Ismail'den türemistir. Babasinin Âzer'in mi, Târuh'un mu olup olmasi hakkinda ihtilaf vardir  Bir rivayete göre annesinin ismi Emile'dir . 

Hz.Ibrahim peygamberimizin dedelerindendir ..

İşte ,bu hafta sonu da ,Allah nasip ederse kurban bayramı ya,hepsini birlikte analım istedik galii,hem kikaye hem de kurban bayramı. ne etmişler mamut day ve elif yenge bu ismail ile aha galii,sizle ,iyi bayramlar,şimdiden..

Askerlik  tüm gızanları akedeşleri gibi kınalanıp  hayır duaları ile askerliklerini sag salim yapıp gelmişler..

Sıra gercek hayata yaşam ve mücadele icin başlamış koca adam tarla az iş yok ,aş yok ,caresizlik icinde iki öküz, bi merkep, bi damda sagılan

inek, bir iki tavuk horuz,yani yurdum insanı köylü buna şükür .
.

Elif ana dişinden tırnagından artırmış üc beş kuruş biriktirmiş, ne olur ne olmaz ,evimizin diregi ,gelecegimizin soyu ,neslimizin devamı diye ..

Gün gelmiş işsiz aylak  boş ismail davarları otlatmaya gitmiş bubası ile anası kavil etmişler biz bu oglanı everek yoksa sona daha zor olur..

Oglana bu konuyu acmışlar, pek hoşuna getmemiş ismail,in, nasıl bakacem, ben demiş nasıl,bubası a olum canıbı allah ev yapana yuva yapana yardım edermiş,bakarsın nasip öyle gelir deyip..

Koyulmuşlar bi hayırlı işe şu komşunun kızına sana minasip görürüz ne deyen olum demiş elif ana siz bilisiniz ana demiş hayırlısı demiş..

Akşam dünürlük işlenmiş eh bi düşünelim denmiş..

Ertesi gün haber gelmiş tamam gelin dünür olun diye..

Köyün imamını da yanlarına almışlar bir iki baket cay şeker alıp varmışlar kız evine..

Huuu komşu deyip imam kapı calmış buyurun buyurun  deyip kabul etmişler az oturmuşlar..

İmam efendi hen başlamış ,ziyaretimizin sebebi deyip lafı uzatmadan  biz şimdik buraya hayırlı bi iş icin geldik demiş evin bubası hoşgeldiniz buyurun demiş..

Allahın emri peygamberin gavlu ile oglumuz ismaile sizin kızımız ayşe yi istiyoz hayırlısı ile demiş..

Bubası da kızamıza bi soralım demiş,..

Kızıııım  ayşe ye sor bakam hanım ne deyo bu işe..

Anası kıza sormuş. siz ne deyosa o olur demiş.

Bey bey siz bilisiniz deyo..

  Eh o zaman hayırlı olsun kızım getir kayfeelerimiz garii..

Dügün dernek kurulmıuş, hayırlı bir dügün olmuş. kolu komşu hep el vermişler gözel bi düğün yapmışlar..

Derken hayat hızla akıp getmiş.

Ve zaman icinde ismail buba olmuş. nur topu gibi oglu olmuş, o da hemen bubasının ismini koymuş,,kücük mamut,, ve tarla bag bahce 

derken olan iki yaşına girmiş,ama..

ev gecindirmek zor iş yemek, aş ,yetmez gibi olmuş ismail gurbet düşünmüş..

Bubasına durumu acmış anasına konuşmuş eşine durumu anlatmış yapacak bi şey yok, ve hanımı ayşe de kabul etmiş cünkü ayşe hanım ikinci kez hamileyim demiş sen git gurbete

ben anama buba ma oglumuza bakarım olar icin sen oralarda calış ben buralarda demiş.

Evliliginin ücün,cü yılı ismail almış başını gurbete..

Zaten onların köyde cogu ya almanya da ya avusturya gurbette..

İsmail de gurbete adım atmış eş dost orda ona göz kulak olmuş. ama turist denen yolla gelmiş ,işci olabilmek icin de orada bir alman kadınla evli ,,gibi,,olmak veya evlenmek lazımmış..

Kural böyle başka care yok yol yok ve ismail o yola baş koymuş bi sefer yapacak bi şey yok,derken bi,, helana,, isminde bi kadınla anlaşmalı evlilik anlaşması yapıyor,ve türkiye,ye mettup yolluyor ana cahil buba cahil mektubu hanımına yazmış durunmu anlatmış zaten az cok bu yol bilinen bi yol oldugundan olsa gerek hamen razı olmuş..

işlemler yapılmış bu arada hanımı mektubun altına ismail bak mahmut,a bi kerdeş geldi,kızın oldu o na göre haa  deyip adını bile yazmamış acele ile..

Tabi bu mettup bir iki ayda anca varıyordu adrese derken ,,ismail işe başlıyor şekil şemal ister istemez degişiyor  helana işi cidiye almış ..

ismailden hoşlanmış ona gercek sevgi beslemiş ona sıcak davranmış anlaşmalı evlilik olmuş gercek evlilik ama bu arda ismail işe güce sarılmış derken aradan gecen zamanda helana da hamile kalıyor ve cok mutlu olmuş ve ismaile bi araba da almış ismail degişmiş  degişmiş, ki  turkiyeyi unutmuş ..
Ayşeyi unutmuş, ardan epey zaman gecmiş ama mettuplara cevap yazmaz olmuş ismail artık hanım  helena pek calıştırmamış bile başına gelecegi sezer gibi bizim ismail de hazır bulmuş yan gelip yatmış derken yedinci senesinde başlamış tartışmaya evde ama kadın sevmiş bi kere..

Derken helena ikinci kez hamile kalmış ama bu sefer rahat durmuyormuş ismail kendi kendine karısını kıskanmaya başlamış ve evde gene bi kavga olmuş helena demiş bak seni yakarım,hem belki bu cocuk senin degil falan demiş  de ismail kafa  dönmüş ulen beni boynuzluyonmu demiş ehhhh  lannn  yetti garii beeee, demiş..

Helana  anlamadım anlamadım demiş ..

Sen anlarsın ha demiş demek beni aldatıyorsun demiş..

Bu iş burda kalmaz demiş her gece kavga kavga derken ismail başlamış helanayı dövmeye..

  Oda polis cagırıp durumu anlatmış barışmışlar derken ..gene bi kavga derken acayip dövmüş ismail helanayı, ve o da polise şikayet ediyor hooppp ismail işci olamamış beş kuruş biriktirememiş eşden dost tan kopmuş ve beş parasız on yıl sonra cıldır cıplak ucaga bindirmiş alman polisi yallahh..

Afyon ,a , tilkinin dönüp dolaşıp geri gelecegi yer demiş ,İsmail geldin mi  yine laan olum aslına ahh demiş,hocalar ilcesin  de ki köye gelmiş ne geliş ama, ne geliş.hic kimse tahmin edemez.

Yurdundun uzaklarda onca gecen zaman sonra habersiz ,sessiz,garip sanki suclu ve utangac bir halde sabaha karşı köye varıyorum,sabah ezanı okunmuş ahali tek tük köy icinde her bir kişi var , işi aşı ile meşgul elimde bi valiz bir iki cocuklara cukulata falan hanıma,ayşeme,hec bişe alamadım alcek param bile yoktu ahhh ulen ismaiilll aah, ve de yüzüm yoktu hele o ,,ANA,ma o bubama bi pekat cuvara olsun al hic mi akıl edemedin ha..

Benim aklım fikrim getmiş perişan perişan bi halde cocuklar iki oldu yaşları dokuz on oldu belki hangisi  mahmut digeri kızım adını bile unuttum vah benim akılsız kafam ah der durur ken kapının önünde löönn sabah sabah hayırdır birine mi baktın haa diye ses geldi..

Şöyle kafamı kaldırıp bi baktım bubamm,, canım bubam oglun ismaall de ismailden eser kalmamış ahhhh yalan dünya ahhh..

Kafamı tekrar egdim bubaaa ben ben,,,,,,i  ssssmmmaaallll  diyebildim..

İsmaill olumm dedi ve nasıl sarıldım eline..

Öpemmm babamm..

Gözlerimden yaşlar akıyor..
,
Baktım babam bende fazla göz yaşı döküyor..

Ahh olum ismailimmm..

Cok şükür geldinnnn..

Heee buba geldimm..

Başımı kaldırıp yüzüne bakacak yüzüm,takadim yokkk.

Ama buba yuregi ata sevgisi bu..

Hemen az kısık bi sesle..


Gıııı hanımmm dedi ,hanımmmmm tezzzzz gel, teezzz gel ,derken sesimize gelin duymuş oda cocukları okul icin kaldırmış onlarla ugraşır halde kapıya bi cıktıııı..

İki katlı evimizin alt tarafı hayvanlar icin dam ve odun icin geniş bi avlu ve duvarlarla  cevrili  dik bi tahta gedey, cevresi bi metre seyrek cit şeklindeki merdivenlerden, o ,ANA, o ne inişti ama..

Evlat hasreti ,ne kadar vefasız olursa olsun, sanki ateşten kurtaracak mış gibi öylesine bi sarıldık öylesine gözlerim banaz cayı gibi coştu coştu biz sarılır aglarken etrafımızda anam, ayşem,oglum mahmut,kızım gülüstan, sarmışlar etrafımızı güneş öyle güzel dogmuş ki üzerimize pırıl pırıl kızım,ın o sarı sacları ulan deeyyyusss  ulan ısmaaal bak ettigin,ee.

Derken anamın eline bi sarıldım öptüm öptüm konuşamadık aglamaktan sarıldık sarıldık hanım hec bişe demeden olum bak bubanız gurbet hasretlik betti aha bubanız sorup, sorup durdugunuz işte bubanız,aha bu bak sarı sırmalı saclı kızım aha her sabah akşam ne zaman gelecek diye sordugun hasretine adını anıp durdugunuz bubanız hooşş geldin hoş geldin..

Tüm bunları  bi evin avlusu denen yerde yaşıyoruz,ve bu hengamede ,ay parcası eşim,,ayşem,, vefanın sevginin,sadakatin,dürüstlügün,abidesi,öyle sadece seyrediyor..

Ne ben ona ,ne o bana bi şey deyebildik..

Öylece baktık sadece..

Sadece bi ara hoşgeldin ismail,dedi.

Ve derken gözyaşları,süzüldü,al yanaklarının ,da düştü zülüf telinden  aşagı, ne masum sevinc göz yaşı idi ahhh ülen ismailll sen bunlarıı hec ama hec haketmiden,ulennn deyyyuuuuss,dedimm  icimdem de ahhh ahhh..

Anam ve eşim birlikte söylediler..
Haydii sarılın öpün bubanız,ın elinii,,hoş geldin hoş geldin.

Deyin deyin sarılın..

Ama cocuklar az cekingen az ürkek..

Hadennn ..

İki kez söyledi hoş geldin diye eşim ,,ayşemm,,, ama orada sarılmak af dilemek hepsine yalvarmak geldi .ama olmadı olmadı gurbet beni öyle sus pus etmiş öylesine degiştirmiş..

Ben cocuklara sarılmak istiyom ,ama onlar bi yabancıya bakar gibi sovuk ve mesafeli,ler anam ısmal olum sen kalk, bi elini yüzünü yuvala tertemiz bi şeyler gey.  gızım  ayşee biz de bi  tarhana corbası felan bi şeyler yapam özlemiştir..

Demii olummm..

He valla ana..

Bey  sen de  ,  aşagıdan tavukların taze yumurtalarından al gel de  kaynatıverem..

Daha kendime gelemedim ki bazen denen şeyleri anlamayom cünki ürüyada gibi geliyo ,ama hepsi gercek dün del evelsigün yanımda helana vardı cok şidttetli kavga ediyorduk..

Bugun gözümü actım ,memleketteyim afyon dayım .az sonra hocalar ve yolda indim şimdi köydeyim ara sıra besmele cekiyom acebe ürüya mı deye.. bazı anaaa  nasısınız  deyecem  onu bile deyemedim-

Uzaktan süzüyom olum mahmut bana o kadar benzemiş kerata vay ulen vah kızım gülistan pek ortalarda görünmüyor ama kafasını bazen görüyom utanmış anasının etrafında dönüyor-

Derken bi banyo yaptım ve traş oldum yemek hazır diye kapı tıkladı ses ilk kez duyuyordum kızımın sesi seslerini ilk duydugum cocuklarım benim gözüm yaşardı. aktı sevinc ,hüzünden dışarı cıkmadan ulen ismal,abdestin var kalk  bi şükür namazı kılıver ,dua et diye, icimden gecti hemen durdum divana şükür namazını  kılıyordum kapı bir kez daha caldı ve acıldı..

bu sefer ses olum mahmut ve beni gördü geri koştu bubam namaz kılıyooo..


Bubam maşallah  dedi anam hayırdır inşallah dedi  bukadarını duydum..

Sofra hazır bubam ara sıra bi şeyler konuşuyo orta yere bazen anam karşılık veriyor,biz hanımla dogru dürüst göz göze gelemedik bakacak yüzüm varmış gibi dee.
Derken, cocuklar okula getmecez deyola dedi,sevincten,mi meraktan mı, bilmiyom.

Karım ve anam,haden haden  cocuklar okulaa ,artık bubanız hep burda  kalkınn..

Cocuklar  okula getti, bubam az dinlen, öglene kadar dedi. bugun cuma beraber namaza gideriz nasıp olursa dedi he buba dedim.

Anam da bahcede az işim var gelin ben cıkıyom dedi,belliki biz baş başa kalalım diyee..

Nolucak sen kalk get on sene sonra hec bişe olmamış gibi hayata geri başla ulen ismail,dedim ne almanya da iki cocuk oldu bubalık ettin burada yüzünü görmedin iki cocugun oldu 

onlara bubalık ettin tüm bunları bi gözel anlat başına ne geldiyse tümünü anlat yalan olmasın hic bi şey kalmasın  dedim ve uzun uzun konuştuk anlattım anlattım o sordu ben anlattım-

Sela verilmeye başladı kalk dedi abdes al bubam aşagıda bekliyo dış kapı önünde oturuyor seni bekliyo beraber camiye kadar agır agır gedin konuşun eş dost gösün o da garibim-

başı egik olmadan cevap vesin bakın olum geldi aha yanımda desingururla yörüsün dik dik selam vesin komşulara..

Aradan az zaman gecti ortalık oturmaya başladı bubam sordu olum nikah kıy hanıma dedi tamam buba dedim durumu anlattım almanyadan boşanmadan olmaz o iş dedim-

Bubam tamam dedi hanımla konuştuk zaten o da rıza anlayış gösterdi allah razı olsun hepsinden..

Zaman cok hızlı geciyor iş aş bu sefer beni uşak,iline attı orda işe başladım..

Ve beklenen haber ben uşak ,a geldim iş buldum başladım calışmaya bi ev duttum elmalı dere de bizim köylü bi arkadeşle ortak evde kalıyoz hafta sonları da köye banaza geliyom,ordan hocala münibusüne biniyoz yolda eniyoz doru akşam evdeyiz pazar kalıyoz pazartesi sabah köyden ayrılıyoz akşam saat dörtte iş başı bu böyle epey devam etti-

İşte böyle bi zamanda köye mettup geliyo almanyadan bubam bana iş yerine telefon acıyo mettup var okuyun deyom okuyolar helana boşanma icin başvuru yapmış-
hec bişe istemiyom demiş nafaka falan zaten ihtiyacı yoktu baştan cok iyi niyetli idi sona cıktı oyunu neyse neyse..

İşte bize burda iş düştü abey bana şahit  lazım durum bu bu dedi e,e ,e ,e dedim yalancı şahitlik he öyle mi he vallaa dedi yapacan bi eyelik hem arabanla gidecez gelecez dedi..

Eh galii dedik.
.

Hocalarda hemen avukatla konuştum köylümüz olur ve o işin uzmanıdır zaten bizim köyden almanyaya gidip te evlenmeyeni adam dan saymazlar,ve hec kimse garip garşılamaz-dedi..

Hem anamı bubamı tanırsın bi kayfe icer döneriz dedi .ve siz bu hikayeyi okuyun ama ben daha ismaili bi daha görmedim soy adını da bilimiyom eyimibu boşanma sırasında,-

Hocaları gördüm, avukat ve hakim ismail ve ben durumu anlatan yazıyı hakim hızlı okudu ve kim boşanacak dedi ismail ben dedi neden dedi şiddetli gecimsizlik şahidin varmı-

ahabu arkadeş dedi,şahit,misin. he dedim kafamı salladım,olmaz dedi evet veya hayır, evet de dedi evet dedim geregi düşünüldü,sizleri ismail, ve helana yı şiddetli gecimsizlik ten boşanmışlardır dedi.hayırlı olsun dedi..

O kadar ,hadi cıkam dedi avukat bi cay icelim dedi bizim tanışmamız aha böyle başladı ve bitti..

Yıl 1996 idi ve  bi daha görüşemedik umarım hayatı düzene girmiştir..

Ve kurban bayramı tüm islam dünyasına  kutlu olsun,bu bayram hayırlara,vesile olsun..

Uşak kırka koyundan iki gündür bool güneşli ve az serin derken sonbarın başlangıcı, güneşli huzurlu mutlu  sıcak selam saygılar saygılar..

,,Üstatımm..,,   
2017-12-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
Seyfi Karagöz
2017-12-04 21:38:53    ip: 212.252.65???
Sayın yazar Kurban Bayramı geçeli çok oldu .İsmail i kaybettiğin gibi üç ay sonra kurban bayramı kutluyorsun.Hikaye çok güzel eline yüreğine gönlüne sağlık.Ancak eski yazılarınızı temşit pilavı gibi ortaya sürme yeni yazılar gerek yeni yazılarınızı bekleriz.Atalarımız ne demiş "Benim oğlan bina okur döner döner bi daha okur" Eski yazıları okumaya okurları mecbur etme plak takılı kaldı sanırım.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları