Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Haziran 2018
Ahmet DEVREZ
Ahmet DEVREZ kimdir?
1956 yılında Çorum-Kargı’da doğdu. Hasanoğlan Atatürk İlköğretmen Okulundan 1975 yılında mezun oldu. Sırasıyla Erzincan Tercan, Mardin Midyat ve Çorum -Osmancık ve Kargı ilçelerinde görev yaptı. Nihayet Şubat 2017 de emekli oldu.. Evli 2 çocuk babası. İngilizce bilmiyor.
Email: adevrez@msn.com
  YAZARIN SAYFASI
Eğitim Üzerine -1
Ülkemizde eğitimin geldiği nokta hiç iç açıcı değil. Eğitim konusunda bir Allah'ın kulu memnun değil.

Öğrenci memnun değil...

Öğretmen memnun değil...

İdareci memnun değil...

Veli hiç memnun değil...

Cumhurbaşkanı bile memnuniyetsizliğini ifade etti. O da memnun değil.

Ya Milli Eğitim Bakanlığı !...

Onların da ne yaptığı belli değil.

Bir kargaşa almış başını gidiyor. Eğitim öğretim yılı yarı oldu. Hala TEOG denen sistemin yerine ne konulacağı açık ve net değil. Herkesin kafası karışık... Arada bir sayın bakan çıkıyor bazı açıklamalar yapıyor, kimseyi ikna edemiyor. Açıklamaları tatmin edici gelmiyor. Vatandaşın kafasındaki sorular azalacağına çoğalıyor.

Aslında açıklanan sistem ilk gün çöktü. Okullar 'nitelikli', 'niteliksiz' diye tanımlandı ya. İşte o gün bitti her şey. Böyle bir ayrım en büyük gaf... Kim çocuğunu niteliksiz okula göndermek ister ki?

Nitelikli, niteliksiz ayrımı yapmak yerine, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje okulları, özel okullar, Galatasaray Lisesi, Kabataş Lisesi, Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi... vb.  okullar sınavla öğrenci alacak diğerleri adrese dayalı olarak yerleştirilecek şeklinde bir açıklama yapılsaydı, bu kadar tepki çekmezdi.

Ne demek niteliksiz kardeşim ?...

Niteliksiz okula giden öğrencinin, okulda görev yapan idarecinin, öğretmenin, bu okula çocuğunu göndermek zorunda kalan velinin durumunu hiç düşündünüz mü?

Hala sınavla öğrenci alacak okulların listesi yayınlanmadı. Biraz sıkıntılı bir durum...  Bugünden okulların ismi açıklansa kıyamet kopacak. Listede ismi yer almayan okulların bulunduğu ilçeler bakanlığa hücum edecek. Bastıran nitelikli okul unvanını kazanacak. Kriterler net olsa, kolayca aşılır ama. Bizde maalesef işler öyle yürümüyor. Örnek; Nüfusu 20 binden az olan ilçelere Fen Lisesi açılmayacak deniyor. Sonra mantar gibi her yere açılıyor. Yani siyasetçisi güçlü olan kazanıyor. Bu nitelikli okul işi de oraya doğru gidiyor.  Onun için bakanlık bu işi bilerek geciktiriyor. Ne kadar sınava yakın bir tarihte açıklarlarsa o kadar az baskıya maruz kalırız diye düşünüyorlar herhalde.

5000 nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Bir fen lisesi, bir de meslek lisemiz var. Düz lisemiz, imam hatip lisemiz yok. Bakan diyor ki, her öğrenciye 9 seçenek sunacağız. Nasıl olacak bu iş? En iyi okul evimizin yanandaki okul ise bizim çocuklarımız hangi okula gidecek? Çevre il ve ilçelere gidecekse, eski sistemin suçu neydi?

İlçemize büyük umutlarla anadolu öğretmen lisesi açıldı. Birkaç yıl sonra anadolu lisesi oldu. Olmadı iki sene sonra fen lisesi oldu. Bir sabah bakmışız tekrar liseye dönmüş olabilir. İdareciler okulun tabelasını değiştirmekten usandılar. Hele bir ara hem anadolu öğretmen, hem anadolu lisesi, hem de fen lisesi tabelası asılıydı. Üç okulunda öğrencisi vardı. Bu yıl anadolu lisesi öğrencilerini mezun edip, tamamen fen lisesine dönüşecekti. Lakin nitelikli okul unvanını alması biraz zor görünüyor. Tekrar anadolu lisesine dönerse yazık olacak bunca emeklere.

Eğitim konusunda başarısız olduğumuz kesin. Bunda kimsenin şüphesi yok. Sayın cumhurbaşkanı da eğitim konusunda başarısız olduklarını söyledi. Söyledi söylemesine de, fatura kimseye kesilmedi. Milli Eğitim Bakanı ve bürokratları hala görevde. Ya en kısa zamanda istifa etmeliler ya da azledilmeleri gerekir.

 

   
2018-01-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları