Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Haziran 2018
Necati KAVLAK
Email: necatikavlak03@hotmail.com
  YAZARIN SAYFASI
Bir Ayet İki Meal
Bu yazı, 2018'in ilk makalesi! Hepimiz biliyoruz ki, geçtiğimiz yıl Türk milleti için özleyeceği- hasretini çekeceği bir yıl değildi... Hani yüzünü görmek istemediğimiz, sesini duymaktan nefret ettiğimiz insanlar vardır ve o insanlar için  yüzünü şeytan görsün deriz ya; İşte 2017'i  tamı tamına öyle gitsin geri gelmesin;  yüzünü şeytan görsün denilecek bir yıldı!

Hem dünya da, hem de ülkemizde, kan hiç durmadı.

Evlatsız kalan analar, dul kalan eşler, yetim kalan  çocuklar  yine ağladı.

Kısaca ifade etmek gerekirse, gözyaşı  sağanak yağdı 2017'de, gökyüzü hep bulutlu, hava hep soğuktu, iliklerine kadar üşüdü kadın, kız,çoluk çocuk bu millet.!

Kadın Cinayetlerini Durduracapız Platformunun yayımladığı  2017 veri  raporuna göre; 409 kadınımız öldürülmüş, 332 kadınızmıza cinsel şiddet uygulanmış; ve 387 çocuk cinsel istismarın kurbanı olmuş.

İşlenen cinayetler,

Yapılan gasp, soygun hırsızlık  ve bunun gibi adli olayların istatistiklerini bulup okumak, hemimize bir tık  mesafede ...

 Arzu  eden gerçekleri bilmek, okumak öğrenmek  isteyen, görme şansına sahip.

Öyleyse  ben neden kadına  ve cocuğa  cinsel istismar ve kadın cinayetlerini esas aldım?

Elbette bu önceliğin bir amacı, bir hedefi var!

Kabul edelim ya da etmeyelim,  kendilerini müslüman kabul eden, cemaat, tarikat ağına düşmüş; Şıh'a- Şeyh'e bağlanmış, araştırmaktan uzak, sözüm ona taklitçi müslüman: yanlış yorumlanan Kur'an ayetlerini esas alarak kadını; sadece  uçkurdan ibret zannediyor.

Anasının, eşinin, bacısının, kızının kadın olduğunu unutuyorlar. Kadın olmasa, kendilerinin olmayacağını düşünüp, akıl etecek analizden yoksun.. Bu cümle içine yalnız,  eğitimsiz olanla, az eğitimli olan kesim girmiyor; akademik kariyer yapan okumuş, erkeğim diye kabaran hindiler de dahil!

Düşünebiliyor musunuz?

 Devletin  çocuklarımızı eğitsin diye öğretmen olarak atadığı bir meczup, öğrencisinin eşefman giymesini zina yapmakla eş değer görecek kadar akıl ve fikir fukarası.

Bir başka Prof. dr ünvanlı bir bilim yuvasının Rektörlük makamını işgal eden  akıl yoksunu 'Yabancı bir kadının elini tutmak ateşi avuçlamaktan daha korkunçtur' diyebilecek kadar şuursuz ve idrak yoksunu.

Örnekleri istediğiniz kadar çoğaltabiliriz. Mesela Diyarbakır'da, İmam hatip lisesinde okuyan 16 yaşındaki A.D.'ye cinsel tacizde bulunan öğre(!?)tmen'Bu suçun Allah'ın şeriati doğrultusunda mahkeme edilmesi gerekir' diyecek kadar ebleh, arsız ve yüzsüz. Hepimiz, bu cehaletin;  sebebini, nereden beslendiğini , çok yakından izliyor  ve yaslandıkları küçük dağları biliyoruz.

Bilmek yeter mi?

Kesinlikle hayır!

Ne yapacağız?

Mum olup yanacak, güneş olup doğacağız.

Karanlığı hep birlikte aydınlatacağız.

Bu bağlamda,  Cafer iskenderoğlu'nun kaleminden Nisa Suresi-34 ayetin iki mealini birlikte okuyacak ve değerlendireceiğiz.

İşte ilk Meal m (TDV) ait!

'Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.' 

Kadına şiddeti haklı gösterenlerin, Referans olarak aldıkları Nisa Suresi 34'cü ayeti Türk diyanet vakfı tırnak içinde ki mana ve dille çevirmiş.

Cafer İskenderoğlu 'Bu ayette geçen, "Darb, Dürub" kelimesinden gelen 'vadribühün' kelimesini "Dövme" emri olarak algılayan kaba softalar 'Darb' kelimesinin 'Kapı' anlamına geldiğinden habersizlerdir.

Adem yani erkek insan zürriyetinin taşıyıcısıdır. Kadın ise insan zürriyetini Ademden alıp dünyaya yani beden alemine getiren 'Kapı' dır.  34. ayetinde geçen 'medaci' kelimesini 'yatak' olarak manalandırmışlar oysa 'medaci' kelimesinin asıl anlamı 'kabir'dir yani "mezar"dır. Bu manalara göre 'fil medaciı vadribuhünn' cümlesinin asıl anlamı; 'kabir kapısı'dır. Bu Ayet müteşabih olduğu için 'fil medaciı vadribuhünn' cümlesinin Nisa suresi 34. ayetindeki anlamı da; 'İnsan zürriyetini Rahim aleminden Dünya alemine getiren kapı' dır. Çünkü Rahim alemi Dünya alemine göre 'Kabir'dir. Allahu Teala kadına böyle bir üstünlük ve şerefi bu cümle ile takdir etmiştir.' Diye açıkladıktan sonra: ayeti yeniden çeviriyor.

İşte İskenderoğlu'un çevirisi!

'Allah, idarecileri erkelerin ve kadınların üzerine üstün kıldı. Onların bir kısmı Allah yolunda mallarından infak ettiler. Allah onları bu sebeple salihler ve salihalar derecesine yükseltip muhafaza etti. Allah onları (salih ve salihaları) gaybından süzüp ard arda yüceltti ve onlara öğüt (ilim) verdi. Bundan sonra kadınlarınıza buğz etmeyin. Onlar ( kadınlar) (zürriyetinizin) geldiği yolun kapılarıdır. Şüphesiz Allah yücelerin yücesi ve sonsuzdur.'

Şimdi elimizi şakağımıza koyalım; iki meali, tekrar tekrar okuyalım ve hangisi Allah'ın bize buyruğu olabilir diye kendimize soralım.

Ben hiç düşünmeden, ikinci çeviri diyorum ya siz?

 

 

   
2018-01-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları