Sevgi, Sabır ve Güven...
Bir çok insan Kuran'ın emirlerini öylesine sade emirler olduğunu düşünüyorlar halbuki dinin emirlerinde biçok sırlar vardır.Onlardan sadece bir tanesi sabırdır. Kuran sabrı emr etmişdir. Bunun hikmeti, mesela sabır sayesinde insanlar son derece rahat konforlu ve güzel yaşarlar. Gerçek sevginin önündeki tüm engelleri sabır kaldırır.İnsan son derce aciz son derece zavallı bir varlıktır, ondaki etkileyiciliği Allahın ona verdiyi sevgi, iman yaratır.İnsan sevgiyle Allaha olan derin imanla etkileyicidir.Sevgi Allah katından insana verilen büyük bir mucizedir,belliki etden kemikten oluşan bir şey değildir. Seven ruhdur.

Bir çok insan eğitilmeye yönelikdir onlara güzel tavır, güzel huy, güzel ahlak sergileyerek onları güzellikten asıl İslamdan Kurandan faydalanarak yaşamalarına vesile olabilir.Samimi bir müslüman için sevgi lezzeti Allahdan gelen en müthiş zevkdir.Sevgide, sabır, akıl, nezaket, temizlik, şevkat ve bir çok güzel huylar gerekir inşaAllah.Çok emek ister sevgi. Ama nefretde akla gerek yok temizliğe nezakete emeğe hiç bir güzel davranışa gerek yoktur.Bir insan için en önemli şey sevgi ve güvendir.Sevgi müminlere Allah tarafından verilmiş bir  içgüdüdür.Allah insanı bu fıtratda yaratmışdır. Hz İbrahim a.s. mın Yüce Allaha ilk duası 'Rabbim bu şehri güvenli kıl....'(İbrahim suresi 35)

Allah Mekke için de güvenli şehir diyor Kuranda. Güven çok önemli inşaAllah.Allahı sevmeden insanı sevemezsin,Allahı coşkuyla sevmeden hiç bişeyi sevmek mümkün degil.Sevgi olmadan dünya batar.İnsanın daima sevginin üzerinde durması lazım sürekli duası sevgiyle ilgili olmalı.Kavgadan, nefretden uzak olmalı, bir insanın barışdan yana şevkatden yana olmalı. Bizim duamız sevgi sükünet olmalı inşaAllah.Kuran ahlakı budur.Sevgisizlik dünyaya hakim müslümanların üzerinde de hakim.Dünya ancak sevgiyle kurtulur,Ahiretde Cennetin amacı sevgidir.Dünyada Allahın bizden istediği yine sevgidir,güzel ahlakın kökeni de yine sevgidir.Sabır sevgiyi elde etmek içindir, yardım severlik sevgiyi oluşdurur ,yalan söylemezsin sevilirsin ve bütün bunun gibi güzel ahlakın kökeni hep sevgidir inşaAllah.Sevgi bittiği zaman ortalık cehennme döner. Biz dünyada da sevgiyle imtahan oluyoruz.Gerçek sevgi de ancak Allahı sevmekle olur,Allahı sevmeden Onun tecellilerini de gerçek manada sevemeyiz.

İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır. (
Meryem Suresi / 96)

 SEYYİDE HAMZA MERİÇ


2014-03-13