Başörtüsü Müslüman Kadının Kimliğidir
Başörtüsü İslamın Emri Müslüman Kadının Kimliğidir

Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

 Müslüman anne babalar'ın dikkatli etmeleri gereken önemli bir husus çocuklarının dünyasını yapayım derken ahretini mahvetmemektir.

'Ey iman edenler! kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah'ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.' (TAHRİM /6)

Çocukta İslami kişiliğin oluşmasında ailenin rolü oldukça büyüktür. Ailede verilen eğitim çocukların hayatının tüm evrelerini kapsar. Çocuğun benliğine yerleştirilen iman ve Allah korkusu dosdoğru yolda ilerlemesini sağlar. Unutulmamalıdır ki ebeveynler birer çobandır ve herkes emrinin altındakilerden sorumludur.

Çocuğumuzun kişiliğini oluşturmamızda ki en büyük rehber  ise hiç şüphesiz 'KURAN' olmalıdır. Müslümana düşen kendisini Yaradana teslim etmektir. Dolayısıyla kuranı her ayrıntısınada bilmek gerekir.. Kurana inanıpta ayetleri görmezden gelmek müslümanın işi olamaz! Cenab-ı Hakkın her emrinde olduğu gibi başörtüsünde de gereken hassasiyet gösterilmelidir. Çocuklarımızı 'YAKITI İNSANLAR VE TAŞLAR OLAN ATEŞTEN' korumak adına: onları dünya hayatına hazırlarken ahret için de aynı hassasiyeti göstermeliyiz.
Dinimizden ödün vermeden islama daha iyi hizmet edebilmek için onları kuran çerçevesinde eğitmeli, yönlendirmeye çalışmalıyız.

Özellikle çocuklarımızı okula gönderirken dikkat etmemiz gereken önemli unsurların başında 'Başörtüsü' gelir. Çünkü tesettür Müslüman bir kız için Müslüman olmanın ve Allaha teslim olmanın bir göstergesidir. Kızlarımızın başını açıp dünyaya hazırlarken, bilmeyerek cehennem ateşine atmamalıyız. Zira ALLAH NUR SURESİ 31 Cİ AYETİNDE 'Mü'min kadınlara söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar (yüz ve el gibi) görünen kısımları müstesna zinetlerini teşhir etmesinler. Bir ihtiyaç için dışarı çıktıklarında, başörtülerini yakalarına kadar örtsünler.' Allahu tealanın bu emrine binaen özellikle ebeveynler kız çocuklarında başörtü hassasiyetini göstermeli. Başlarını açarak Allahın bu emrini çiğnememeli. Zira başörtüsü Müslüman kadının onur ve şerefidir. Müslüman kadınlar Allahın emirlerine karşı gelerek müstekbirlerin ekmeğine yağ sürmemelidir. 'BAŞ ÖRTÜM OLMADAN ASLA!' demelidir. Selam ve dua ile

 

 

             


2014-03-20