Sayın Başbakanımıza Arz Ediyoruz...
Bugün ülkemizin başarılı başbakanını Konyalılar olarak gururla ağırlayacağız. Dönen onca senaryolara rağmen dimdik duruşunu alkışlayacağız. Ülkemizin ilerleyişi karşısında içi içini yiyen mihraklara Konya olarak en sert şamarı patlatacağız. Bugün Konya şehir meydanını doldurma günüdür. Bugün birlik olma günüdür. Bugün Konyalılar olarak dünyaya haykırma günüdür.

Başbakanımızın 2014 yerel seçimleri öncesi son mitingi için şehrimizi tercih etmesi gurur vericidir. Evet bugünkü tablo, kirli oyun peşinde koşanlara bir ders verecek nitelikte olmalıdır. Milletimizin artık uyumadığını ve olayları tahlil yeteneğinin tavan yaptığı gerçeğini buradan okyanus ötesine, batı dünyasına, kısacası iç ve dış düşmanlara haykırma günüdür. Türkiye'yi yatırım şantiyesine çeviren büyük ustaya vefamızı gösterme günüdür. Safları sık tutmanın ve iyice kenetlenmenin günüdür. İftiraları artık yutmadığımızı göstermenin günüdür. Adnan Menderes'e, Turgut Özal'a yapılanlarının aynısını Recep Tayyip Erdoğan'a da yapmalarına milletçe izin vermeyeceğimizi gösterme günüdür. Memleketimizi 2002 öncesinin karanlık günlerine sürüklemeye çalışanların suratına tükürme günüdür. Kendi çıkarları için 76 milyon vatan evladını namerde muhtaç etmeyi amaç edinen şerefsizlere tekme atma günüdür. Kırgınlıkları bitirip, hasetten uzaklaşma, kinden arınma, hakka tabi olma, batıldan kaçma günüdür. 

Evet dostlar böyle bir girişin ardından Konya'mıza olan sevgisini lafla değil, sıkça gelerek, büyük yatırımların altına imza atarak gösteren büyük ustadan Konyamız adına beklediğimiz hizmetlere buradan kısaca değinmek istiyorum. Umarım bu yazılanlar kendisine ulaşır. Aksi takdirde beklemeye devam ederiz.
Sayın Başbakanım, 

Yarından sonra milletçe sandığa gideceğiz. Konya'mızda ki belediyelere aday olan tüm kardeşlerimizi ortaya koydukları hizmet ve yatırım vaatleri sebebiyle bir Konyalı olarak altında hizmet gayesi yattığı için içten teşekkür ediyorum. Buradan çeşitli partilere mensup belediye başkan adaylarımızın vaatlerinden bir kısmına kısaca değinerek, seçilen kim olursa olsun tümünü tatbik etme adına çaba sarf edeceğine söz vermesini bekliyoruz. 

Önce mevcut belediye başkanımız ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akyürek'in vaatlerine bir göz atalım : Konya merkezde halka ücretsiz olarak hizmet veren 985 tatlı su çeşmesi var. Buna yeni bir model geliştirecek. Tüm köy ve beldelerde şehir şebekesi dışında ücretsiz olarak halkın istifade edebileceği tatlı su çeşmeleri yapılacak. 

Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında ihtiyaçlara cevap vermek üzere 10 adet karla mücadele aracı için ihaleye çıkılacak. Selçuklu Eserleri Minyatür Parkı, iş makineleri ve tüm Konya'nın ilaçlanmasıyla ilgili ilaç ihaleleri yapılacak. Şehir Meydanı'ndaki çalışmalar tamamlanacak. Konya Müzesi, Konevi Meydanı ve bu kapsamda 3 katlı yeraltı otoparkı çalışması, veledrom projesi, Alaaddin-Adliye Tramvay Hattının en kısa zamanda tamamlanması, yeni tramvayların tümünün getirilmesi... 

SP Büyükşehir Adayı Mustafa Özkafa'da çeşitli projelerle halkın karşısına çıkmış. Güzel tespitlerde bulunmuş. Yoğun bir tempo ve gayretle seçim çalışmaları yürütse de şansının olmadığını tüm Konya biliyor. Ama kazanma şansının olmaması ortaya attığı düşüncelerin kabul görmeyeceği anlamına da gelmez. Özkafa'nın vaat ettiği projelerde şunlar : Selçuklu Alaeddin Keykubat Sanat Galerisi, Sufi İslam film festivali, şehir koruluğu, Anadolu'nun en büyük film platosu, Asansörlü modern otoparklar, Okyanusya, dev akvaryum ve su oyun alanları, takkeli dağ merkezli merkezli hava sporları pisti, 3 milyon m2 şehir ormanı.
MHP ve CHP Büyükşehir adaylarının projelerine de yer vermek istiyordum. Ama açıkçası internette yaptığım ısrarlı araştırmalarıma rağmen Konya için ortaya koydukları bir projeye rastlayamadım. Burada asla kasıt düşünmesinler. İnanmazlarsa Google arama motorundan girerek istedikleri kadar anahtar sözcüklerle arama yapsınlar. Ortaya sadece mevcut başkanlara ve hükümete yönelik sert eleştiriler dışında bir proje koyabildiklerini göremiyorum. Bunu açıkçası Konya'da ki seçim sonuçlarının az çok belli olmasından kaynaklanan bir pes amaçlı olduğu şekkine kapıldım. Eğer yanılıyorsam lütfen buyursunlar beni aydınlatsınlar.

Sayın Başbakan, Konya her şeyin en güzeline layıktır. Ama bu güzel şehirde yeterince sosyal alan uygulaması yok. Yapılan parklar sosyal alandan sayılıyorsa buna diyecek sözümüz yok. Lütfen yukarıda adı geçen yatırımlardan dev akvaryum, Disneyland gibi projelerin başlatılmasını sağlayınız. Senelerdir bu satırlardan ısrarla değindiğimiz halde sadece adı var. Ama henüz ortaya koyulmuş net bir proje yok. 

Park alanlarında oturup mangal yakıp etleri lop lop yutan Konyalı kardeşlerimiz duba gibi oldular. Kilo üstüne kilo alan Konya'da obezlerin sayısı her geçen gün artıyor. İnsanımızı spora teşvik edici faaliyetler yeterince yürütülmüyor. Örneğin Konyamız'a Türkiye'nin en büyük yüzme havuzunun inşa edilmesi ve denizden uzak şehrimizde yüzme sporuna teşvik edici bir girişimde bulunulamaz mı? Konya merkezli Mevlana Olimpiyatları yapılamaz mı? Teleferik vaadi senelerdir havada kalıyor. Konya'mızın gerdanı Takkeli Dağ'a bu yatırım yapılamaz mı? Takkeli Dağ etrafına güzel tesisler yapılarak çeşitli zamanlarda zirveye tırmanmak amacıyla dağcılık sporunun önü açılamaz mı? Bu dağın zirvesine devasa bir semazen heykeli konularak ve ışıklandırılarak Konya'nın hem her yerinden görülmesi hem de bu dağa ilginin çekilmesi sağlanamaz mı? 
Boş arazilere çeşitli isimlerle yapılan park alanlarına itirazımız yok. Ama bu parklar daha çok piknik alanlarına dönüşüyor ve spordan uzak vatandaşımızın sadece boğazına çalışması yüzünden sağlık sorunlarının baş göstermesine sebep teşkil ediyor. 
Sizden bu çağrımıza kulak vermenizi tüm Konyalılar olarak bekliyoruz.

 2014-03-28