Baharda köy yamurları...
İki aya yakındır devam eden bi secim maratonu vardı ve o cok şükür bi yere toslamadan kazasız bi şekilde aziz vatandaşlarımızın  teveccühü ile zahur buldu.

İşte demokrasilerde medeni insan bi şikayeti var ise tabi siyasette ülkeyi yönetenlerle ilgili veya ülkede pek olmasını istemedigi olumsuz şeyler var ise her hangi bi şey varsa anca anca bunu ifade etmenin yegane yerlerinden biri olan secimlerde oy kullanarak belirtmek ile olu ve o zaman tercihini sadece ve sadece bu şekilde belirtirsin gari gerisi hep tuvalette konuşulan söz gibi oluu.

Neymiş efendim bi cok beyenmedigin şey vardır her neyse emekli, maaş az deyodur demi.


Köylü ciftci yaaa mazot şu kader oldu deyodur der bubam haklıdır da.

İşci gerdeş sizin asgari ücrete yaptıgınız zammın da ...... der alın siz bunla bi gecinin der der.

Üniversite bitirmiş atama bekleyen onlarca öretmen hemşire, mühendis,daha nice niceleri,der iş iş istiyoz ilaki imam mı olacez gardeşim işe girmek icin der haklı mı haklı da..

Ya okumak icin başarılı olmak icin dersaneye yıllardır zorunlu olan ve bu konuda devletumuz tek bi kılını dahi kıpırdatmadan aziz vatandaşlarımız bogazından kasıp ek işlerle acep üc kuruş artırıpda bi okutup adam edebilimiyiz deye iki sene üc sene verem dersanaye gönder gönder bubam ahhhh ahh..dyecek laf cokta boş ve gali demeyem yani..

Sanayici, desen öyle şikayetci ki sorma ara elaman ihtiyacını karşılayabilmek adına meslek liselerinin yaygın bi şekilde yetişmiş elaman bulamamak tan ve vasıvsız işci dahi bulamamaktan öyle şikayetci ama okadar adaletsiz bölge teşfik yasası ankarda becerikli millet vekili bulunan yerler eyi ve teşfik alıyo gerisi tefarruat boş vee ne halı varsa  deyip..

Aha da devlet ihale kanunu va bilenler baya iyi bili bu ihale ballı eline bulaşır ve elini şölee bi, yalayasın geli gali hee aha bu ihale kanunu vaa ya 2002 yılından beri tam tamına 17 kere degiştirildi her neden se işte kimin aklına gelir demi iş adamları na kolaylık olsun deye..

Ya şu iki yakası bir araya gelmeyen memurlar ya o mualalimler yaaa siz netceniz gali size deyoz size öretmenler yaaa sıra şimdi size geldi haden bakam dört yıl dolduran tüm kurum mudurleri tüm okul müdürleri ya emekli olaceniz ya öretmen olarak devam durmak yok haden galiii yollar aşınmaz deyodu bi aga mız..

Eyyy benim garip esnaf akadeşimmm senin durumun da pek kötü galiii onca böyük böyük alışverişmerkezleri mantar gibi habire cogalıyoo demi peşin alışverişler oraya kala laka garip gureba veresiye  defteri yaz bakam yaz senin derdin  hec bitmez bitmez ama Allah tümden kolaylık vesin gali..

Bu tür daha bi sürü şey cıkar işte yukarda izaha muhtac bir sürü vaka tüm cıplaklıgı ile her bi aileye tevazu ediyormu ediyor her bir ocakta bu tür konuşmalar oluyo mu oluyo e e e ..

İşte secim zamanı başkaları gibi biz sözümüzü dagda bayırda deeel anca ve anca secim zamanı sandıga gider medeni bi şekilde oyumuzu hür bi şekilde kullanırız ve dört yıl öyle mööö gibi bi dört yıl da öyleee düşünürüz acep biz nirde yanlış yaptık deye  deye..

Tüm bu hengamede köyde mıhtar secilmiş şehirde belediye başkanı secilmiş şahzımız bi şahsi beklentimiz yoktur beklenen hizmet ise umuma  topluma ait ..

Secimler bitti gali şimdi hizmet zamanı iş zamanı  ..

Aha da nisan geldiii saatler de uzadı iş zamanı artıkkk..

Dost dost diye nicesine sarıldım..

Benim sadık yarim kara toprak...

 Deyip başlacez gali hep bu mevsimlerde aklıma gelir irametli  Veysel şatıroglu.dünya gözü görmese de gönül gözü hep görmüş beee..

Karnını yardım kazmaynan belinen..

Yüzünü yırttım tırnagınan elinen..

Yine beni karşıladı gülünen..

Benim sadık yarim kara torpakırrr.

Köye varcez asma omcaları bi tıraş olacekmi.budama yaniii.

Toprak tavlı ise karıklar kırılacek mı..

Yagmur yagmıyooo Cuma günü topluca yamur duası olacek mı..

Agaclar tam acmadı ise aşı olacekmi..

Yani demem o ki kırlangıclar geldimi..

Leylekler semalarda görünmeye başladımı.

İşte köy evli olanlar köye sevdası olanlar toprak kokusunu burunlarında hissedenler az da imkanı olanlar şimdi bir bir hafta sonları bi cumartesi bi Pazar günü ugrar artık ugrar köy neşelenir neşelenir belki azcık da yagmur yaguverirse sis de dagılımı ne bakasın şerden köye gelen cakma köylü sayasinde kaveci de köye yeni yeni döviz girdi, kave önünde hereket olu deye deyo bunu yoksam köyde bi cemil meral ile bir asık cakal kaldı gidince göercek kalmadı kalsa bile herkes kabuguna cekilmiş gibi hala sis tagılmış deel kimi evden cami arası daa da cıkmıyo köy ortasına şööle bi sıgıryerine köyün ortasına şerden gelen giden bi ali bey,e merhaba sadec nasılsın deyen mıhtarlıkta bi yarştı ve biri kazanecekti hayırlsı olsun deyip teselli etcez o köyün dolmuşcusu her bi aileye hezmet edeyo..

Velesıl selim işte güneş yüzünü şöyle bi gösteriyo bulutlar bi toparlanıyoo aha az sonar yagacak şimdi yagacak emma bizim buralara bu yıl yagış yokk kahhveciiii bak bi cay getii.

Ekinle nolucek bu yıl aha nohut ekcez valaaa ne edem bilmiyozz nası olacek hec kimse tahmin edemiyo iklimle bozulu gali.,

Gecenlerde habarlarda deyo du bu yıl kurak bi yaz olacekmiş deye habar söledi..

Eh gali yapacek bişee yok atacez tohumu yarabb sen bilisin gali bizi sen rahmetini bizden esirgeme biz cahil kulunun günahlarını affet bize rahmetinden hayırlı bereketli iremetler nasip et deye dua edecez ve .

Aşık Veysel iremetli ne güzel demiş.

Bir dilegin varsa İste Allah,tan..

Almak icin uzak gitme topraktan..

Cömertlik torpaga verilmiş Hak,tan.

Benim sadık yarim kara toprak..

İşte dostlar tabiat uyandı da bi nankör insan oglu bi türlü uyanamıyo ne zaman başı sıkışsa o zaman akla geli hak hukuk ve ellerini acıp yarabbi beni affet deyip dua edemiyoz.

Ula her yıl ne güzel bereketli bereketli mahsul aldık demi bakasın bu yıl da veri daha belli mi olu..

He vala doru sölöyoo bahar yagmurları nisan mayıs belki yagar belli mi olu demi..

Doru doru eh hayırlısı gali bakam..,

İşte dostlar secim felan da bitti o onca bagır bangır ses sahte gülücükler sahte ziyaretler sahte poz vermeler bir ay boyunca hepsi boş mu boş gecti gitti bi yalan rüzgarı gibi demi..

Haydi nisan ayı girdi hayırlısı ile gali ilim uşak,köyüm kırka  köyünden meşe agaclarının esintisi murat dagı ile burkaz dagının tertemiz rüzgarları ile en derin selam saygılar bizden salıcakla kalın gaiii..

Üstadımmm..

 2014-04-06