Yaşamaya Engel Nereye Kadar
Hayattaki tek parçası olan küçük kızı ile anne, güzel bir tatil gününe başlıyorlar. Domates ve biberler doğruyor, zeytinyağı ile süslenip masadaki peynirlerin yanına koyuyorlar. Afacan küçük kız, annesi ile birlikte mutfakta çalışıyor, ekmekleri masaya götürüyor. Annesine benzemeye çalışıyor, saçını onun gibi tarayıp, onun mimikleri ile konuşuyor. Annenin bir gözü oraya buraya koşturan kızınızda, bir gözü de demlenen çaydanlıkta, kızını sakınıyor, ne olur ne olmaz. Sıra sabah kahvaltsına keyif katacak olan, ateşini almış, içinde mis gibi tereyağının çıtırdadığı, peynirin kendini bıraktığı bakır sahanın içine yumurtaları kırmaya geliyor.

O anda,  siyah iki büyük göze sahip, içinden yarım kalmış ince bacakların çıktığı, yarı yarıya oluşmamış bir civciv parçası yumuratanın kırılmasıyla sahana düşüyor...

***

Anne tavuk istenmeyen ilişki nedeniyle canlı olduğunu bildiği yumurtanın üzerinden 1 hafta sonra kalkmış, kuluçkalamayı bırakmış. Hikaye bu ya,  çifliktekiler de bilmeden paketleyip markete yollamışlar onu.

*** 

Annesi babasını istemediği için, çok küçük yaşta evlendirildiği için veya darp ile, zor ile, tecavüz ile  hamile bırakılan bir kadının rahmindeki; kalbi atan, iç organları tamamlanmış, başı ve gövdesi ayrıdedilebilen, uzuvlarının oluşumu devam eden, 8-9 haftalık bir ceninin yaşama hakkının sonlandırılması doğru mu? 

Diğer tarafta kadın ömür boyu bu acıyı yaşamak zorunda mı, tecavüzü veya zorlandığı bu ilişkiyi hep hatırlamak zorunda mı, bu çocuğa bakmak ona zul gelmeyecek mi?

Kendi açımızdan cevap verelim;

Bedeni zorlanarak kullanılan bir kadın sadece kendisine değil, ne yazıkkli topluma da farklılaşacak. Herşeyden kaçacak, herkesten korkacak. Dar çevre ve sığ bir eğitim ortalamasındaki etrafında, zavallıyı kabul etmeyenler bile olacak. Evet, bu istenmeden sahip olunan bebek kimse sahip çıkmaz ise annesine çok ağır gelecek. Kadın yaşadıklarını çocuğu olmasa da hafızalarından silemeyecek ama  belki de güzel ve masum çocuğu ile teselli bulup, onunla mutlu olacak, onun yaşama tutunması ile ümitlenecek.

Başına felaket gelmiş bir insan için tamir edilemez bir yara açılmıştır mutlaka ama yaşamasına izin verilmeyenin bunda ne kabahati var ?

Yok.

***

Tavuk da, yumurta da yiyorsunuz.

Kendinizi sahandaki yarı civcivli, yarı yumurtalı bulamacı yerken düşünün.  2014-04-07