Konya Belediyeciliğinde Devrim İhtiyacı
Büyükşehir Belediye ve merkez ilçe seçimlerinde AK Parti'nin Konya merkezde birinci olacağını hemen hemen herkes biliyordu. Çünkü Konya halkı başbakanını seviyor ve ona her fırsatta desteğini sürdürüyordu. Başbakan sevgisi ile yoğrulan halkımızın aynı şekilde belediye başkan sevgisiyle de buluşması için başkanların kendilerini buna hazırlamaları gerekiyor. Çünkü belediye başkanlarının çabaları genelde yapmacık kalıyor. Bunu her zeminde konuşan halkımızla bizzat iç içe yaşıyorum. Bunu herkes bilmektedir. İşte bu durumun sona ermesi için belediye başkanlığına seçilenlerin bu teveccühe layık olduklarını gösteren bir tutum içinde yer almaları gerekir. Nasıl olsa seçildik önümüz bilmem kaç sene daha açıldı düşüncesiyle kendilerini o makamlara taşıyanları unuttukları takdirde makamı terk ettikten sonra yapayalnız kalacaklardır.

En güzel yatırım insana yapılandır. En güzel yatırım insanın ruhuna yapılandır. Bu yazdıklarım sadece samimiyetimden ve görmek istediğim başkan tarzındandır. Bugüne kadar herhangi bir konuda başkanları eleştirdiysem de bunun sebebi budur. Şükürler olsun ki belediyelerden şahsım adına bugüne kadar hiçbir beklenti içerisinde olmadım. Bundan sonrada rabbimin izniyle olmayacağım. Eleştirilerim olsun yorumlarım olsun genel anlamda Konya'ya ve Konyalıya bir şeyler kazandırılması noktasında ol
muştur. Aksini kimse iddia edemez. 

Konya'da belediyecilik denince sadece işe eleman aldıranların uğrak verdiği konaklar olması da hiç hoşuma gitmez. Çünkü her önüne geleni işe almak veya aldırmak ta belediyecilik değildir. Ama yakın çevresinin, üst düzey makamların baskısı ve ısrarıyla eleman alımı halen söz konusu ise bunun da hesabını zaten Allah'a verecekleri için ben rahatım. Nasıl olsa bugünlerde geçer ve huzura çıkarılırlar. Ola ki bana ' Niçin yüzlerine haykırmadın?' süali tevcih edilirse, işte kanıtı; bu yazımdır. 

Gelelim asıl aktarmak istediklerime;
Konya'da hizmet perspektifinde bir takım değişikliklere gidilmesi gerekiyor. Başkanlara kim akış veriyor bilmiyorum ama özellikle işe baştan başlayıp akıl hocalarını tazelemelerinde ve yerlerine ufku daha açık ve gözlem gücü yerinde olan isimler ihdas etmeleri gerekmektedir.

Konya'da belediyeciliğin anlamı, plansız ve zayıf işleve sahip alt geçitler, oraya buraya buldukları boş yerlere hemen park yerleri düzenlemek, belediye otobüsleriyle ve tramvaylarla halka ulaşım, çeşitli zamanlarda yapılan konferans ve seminerlerden başka bir şey değildir.

Buradan sade bir vatandaş olarak belediye başkanlarına yakın tarihte beddua yerine dua almaları, eleştiri yerine övgü almaları, nefret yerine sevgiyle anılmaları için bazı önerilerde bulunacağım. 

Konya'da yakın gelecekte trafik ve ulaşım sorunu daha da büyüyecek ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Dümdüz ovada geniş caddelerin ve sokakların olmamasını sadece bugünkü belediye başkanlarına yıkmanın haksızlık olacağını ifade etmeliyim. Ama yaklaşan trafik çilesi tehdidi için şimdiden uyarıyorum. Konya'da iki sene sonra trafik kronik bir sorun haline gelecektir. Bugün itibariyle yapılaşmadan kaynaklanan sebeplerle bu sorunun çözümü noktasında yapılacak bir şey kalmamıştır. Ama pansuman tedbirlerle trafiği rahatlatıcı bazı çalışmalar gerekli olmuştur. Mevcut minibüs hatlarının iptal edilerek ulaşım yükünü tamamen belediye otobüsleri ve tramvaylar kanalıyla sağlamak ya da mevcut minibüslerin değiştirilmesi sağlanarak midibüslerin devreye sokulması hem trafiği rahatlatacak hem de ulaşım sorununa bir nebze nefes aldıracaktır. 

Konya'da ki park alanları için estetik görünüm açısından diyecek bir söz yoktur. Ama bununda ötesinde Konya'da insanımızın dünyanın birçok metropollerinde görmeye veya duymaya alıştığımız insanlara ve şehre hareket getirecek bir takım yatırımlar yapılması gerekiyor. Sadece vaatlerle bu iş olmuyor. O yüzden en kısa zamanda bu şehre devasa bir Disneyland kazandırılmalı ve ailelerin ve çocukların içerisinde birçok işlevin olduğu bu merkezlerden istifade etmelerinin sağlanması gereklidir. Buna ilaveten devasa bir akvaryum çalışması yapılmalı ve okyanusun derinliklerinde yüzen envai çeşit balık ve deniz canlılarının deniz yoksunu Konyamız halkının ayağına getirilmesi sağlanmalıdır. 
Karatay Belediyesi'nin yaptırdığı hayvanat bahçesi yeterli değildir. Bunun yerine devasa bir hayvanat bahçesi şehrimize kazandırılmalı, Afrika'ya gitmeyi hayal bile edemeyen hemşerilerimizin ayağına bu kıta getirilmelidir. Bu üç proje için örneğin; Selçukluya Disneyland, Meram'a hayvanat bahçesi, Karatay'a da dev akvaryum yapılmak suretiyle bölgesel ayrım gözetilmediği ortaya konulmalıdır. 

Belediye başkanları bugüne kadar açıkçası halka mesafeli bir yaklaşım sergilediler. Bu konuda biraz daha hassas davranan Selçuklu Belediye Başkanını daha fazla hassasiyete, Büyükşehir ve Karatay Belediye Başkanlarını da halkla kaynaşmaya davet ediyorum. Meram Belediye başkanımızı da bundan sonra göreceğiz.

Yeter mi? Hayır yetmez ama şimdilik sadece bu üç maddeyi kendilerine arz edeyim. İnşallah bu sese kulak verirler. Bunu başardıkları takdirde başbakanımızın gördüğü sevginin bir benzerine mazhar olacaklarını buradan ifade edeyim. İşte o zaman halkın gerçek sevgisini kazanacaklardır. Halkımızın teveccühünün ve sevgisinin temelinde Büyük Usta'nın etkisi olduğunu bilmekte yarar var. 
Bilesiniz... 2014-04-08