Bahar Birliktelikleri
Aileler, komşular, akrabalar, hemşeriler, arkadaşlar hayat devam ettikçe birbirlerine hep yardım ederler. Özellikle hiç tanımadığımız ihtiyaç sahiplerine yardım etmek veya onlara çeşitli beceriler kazandırarak geçimlerine katkılar sağlamak için kurulmuş olan vakıflar, dernekler, okul aile birlikleri ve diğer hayır kurumları, gelirlerini bu hizmetler için kullanmak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunurlar. Bu faaliyetlerin en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz kermeslerdir.

İnsanların birçoğu, daha zengin olmak, daha itibarlı olmak, daha güçlü olmak için çabalarken, bazıları da geleceğimiz olan gençlerimize sahip çıkmak, düşenin elinden tutmak, yolda kalmışlara, zayıflara yardımcı olmak için var güçleriyle çalışırlar.

İşte kermesler, ikinci kategorideki mümtaz şahsiyetler ile bu hizmetlere katkıda bulunmak isteyen, gönüllülerin dayanışmasının gerçekleştiği en önemli organizasyonlardan biridir. Yapılacak katkıların öyle küçüğü, büyüğü de yoktur. Bazıları bedenen çalışarak, bazıları maddi destekler sağlayarak, bazıları da hazırlanan ürünlerden sadece hayrıma olsun diyerek satın alarak katkı verirler. Her katkının rabbimiz katında büyük mükâfatı vardır.

Özellikle ilkbaharla birlikte, gönüllü kuruluşlarca değişik amaçlar için kermesler düzenlenir. Düzenlenen kermeslere katılarak çevremize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bu günlerde, Musabeyli ilçe ve köylerindeki Kur'an Kursları, YOYAV (Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı) ile FATİH TALEBE YURTLARI'nın kermeslerini ziyaret edeceğiz.

Bu yıl, Musabeyli ilçesi ve köylerindeki Kur'an Kurslarının yararına düzenlenen kermes, Hacı Mustafa Cümbüş Camii avlusunda yarından itibaren başlayacak. Pazar günü akşamına kadar da devam edecek. Musabeyli ilçe müftüsü Sayın M. Taciddin Okuyucu, tüm Kilis halkını kermese katılmaya davet etti. Özellikle doğal ve taze köy ürünlerini bu kermeste bulabileceğiz. Hem hizmetlere katkıda bulunacak, hem de sağlıklı ürünlerden istifade edeceğiz.

Bilindiği gibi YOYAV, Halk Eğitim Müdürlüğümüzün de katkılarıyla ihtiyaç içindeki hanımların ve genç kızlarımızın meslek edinmelerine katkı veren, ilimizin ihtiyaç içindeki öğrencilerine burslar veren, adeta millî bir vakfımızdır.

Dünyanın sayılı sanatçılarından olan medarı iftiharımız, bestekâr Prof. Dr. Sn. Alâeddin Yavaşça ile YOYAV'ın kurucusu ve Genel Başkanı Dr. Sn. İbrahim Ateş hocamızın da teşrif edeceği kermeste, el işi göz nuru ürünler de sergilenecektir. Tekye camii yanındaki Yavaşçazade kültür merkezinde, bugün (8 Mayıs Perşembe günü) gerçekleşecek açılışa katılmak hepimizin görevi olmalıdır.

Kilis merkezde dört binada, hali hazırda 280 den fazla öğrenciye sahip çıkarak, onların barınma ile maddi ve manevi gıda ihtiyaçlarını karşılamaya gayret eden gönüllü bir sivil toplum örgütü olan FATİH Talebe Yurtları da, 2 Mayısta İslambey Parkında açtıkları kermesi, 12 Mayıs akşamına kadar devam ettireceklerdir.

Allah resulünün; 'ya ilim öğrenen ol, ya öğreten. Bunlardan olamıyorsan eğer destekçilerinden ol. Dördüncü guruptan sakın olma' anlamındaki hadisine uygun hizmetlerde bulunan bu kurumlarımızın da kermesine elimizden gelen katkıyı vermemiz gerekmektedir. Hayır ve hasenatta birbirleriyle yarışan kullardan olmak dileği ile kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]



2014-05-09