Anneler Gününüz Kutlu Olsun!
Günün anlam ve önemine uygun olması açısından 'ANNE ve ANNELER GÜNÜ' ile ilgili yazımla huzurlarınızdayım inşallah...

Ne kadar büyüsek de gözlerinde hep küçük kaldığımız, yanlarında olduğumuzda ise kaç yaşında olursak olalım kendimizi çocuk hissettiğimiz en değerli varlıklarımızdır annelerimiz. Maşallah..

Yanlarında güveni, şefkati, mutluluğu aynı anda hissedebileceğiniz tek kişilerdir anneler.

Bizim toplumumuzda daha bir düşkündür anneler evlatlarına. Onlar dertlerimizi, sıkıntılarımızı, hüzünlerimizi gizlesek de hissederler, ellerinden geldiğince çözüm arar, yemez yedirir, giymez giydirirler, annelerin yüreği yufkadır evlatlarının hatalarını affeder çoğu zaman babalardan gizlerler.

Çoğu zaman çocuklar babalarından istediklerinde kızacağını bildikleri şeyleri anneleri aracılığıyla onlara iletirler.

Annelik duygusu ne derin,  ne büyük bir sevgiyle doldurur ki kalpleri bütün canlılarda merhametle, şefkatle evlatlarını canları pahasına koruyup kollar,  bağırlarına basarlar.

Ekranlarda zaman zaman  karşılaşırız bu mucizevi duyguyla  vahşi bir  aslanın annesini kaybetmiş olan bir geyik yavrusuna günlerce sahip çıkmasına, veya bir kedi yavrularıyla beraber civcivleri  dahi sevgiyle koruyup kollamasına ,son derece acımasız görünen timsah bile  bu duyguyla yavrusunu ağzında taşırken güçlü çenesini yavrusuna zarar vermemek için hassasiyetle  ağzını kapatmadan nehre  taşımasına  şahit oluruz maşallah..

Ruhlarımıza ilk güven duygusunu işleyen, geçirenlerde yine Annelerimizdir. Psikologlar bebeklerini kucağına almanın önemli olduğunu, çocuklarımıza sık sık sarılmak gerektiğini vurgularlar. Annesinin kokusunu, teninin sıcaklığını, kalp atışını, sesini duyarak emen bebek kendini güvende hisseder, emzirmenin bir yönden de güven duygusu oluşturması açısından önemli olduğunu belirten uzmanlar mama ile beslenen bebeğin dahi yattığı yerden alınıp kucakta verilmesini önerirler. 

Dokuz ay bizleri karnında taşıyan, bize canından can veren derdimizle kederlenen, sevincimizle mutlu olan, sabırla, sevgiyle, şefkatle büyüten Allah'ın bizlere bahşettiği en muhterem insanlardır annelerimiz...

Allah bu ayette annelerimizin ne büyük zorluklar çektiklerini bildirmiş onları iyilikle davranmamızı tavsiye etmiştir.

(Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun  (sütten) ayrılması, iki yıl içindedir. "Hem Bana, hem anne ve babana şükret, dönüş yalnız Banadır." (Lokman Suresi, 14)

Rabbin ondan başkasına kulluk etmemenizi ve anne babaya iyilikle davranmayı emretti.şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa onlara öf bile deme ve onları azarlama onlara güzel söz söyle (17/23) diyor rabbimiz.

Aynı şekilde Peygamber efendimizde bir hadisi şerif de Annelere hizmet edilmesini söylemektedir.

Abdullah ibn Mes'ûd, Hz. Muhammed'e(a.s), kiminle beraber bulunması, kime hizmet etmesi gerektiğini sorunca Hz. Muhammed, üç kez 'Annen'e' dedikten sonra, 'Baban'a', demiştir. (Buhârî, Edeb: 2; Müslim, Birr: 1)

Zor zamanlarımda, İmtihanlarım da psikologum olup bana teselli veren,  hüzünlerimi sevince dönüştüren, hastalandığımda doktor gibi tedavi yolları bulan, tevekkülü olmayı,doğruluğu,dürüstlüğü, sabrı, vefayı, merhameti, affetmeyi, sevgiyi, fedakarlığı, karşılıksız iyilik yapmayı, şükür etmeyi bizlere hayatıyla yaşayarak öğreten , maşallah aklına ,öngörüsüne hayran olduğum , ilk  öğretmenim, Rabbimin bana verdiği ne büyük bir nimet  dünyadaki cennetimdir  o canım annem elhamdülillah..

Çocuklarına bir fiske vurmadan, bağırıp çağırmadan sakince söylediği sözü tekrar dahi etmeden kendini dinletip, dediklerini güzellikle yaptıran, evlatlarını böyle büyüten kendisi gibi vicdanlı, merhametli evlatlar yetiştiren canım annemi çok seviyorum.

Bütün yaşantım boyunca bana gösterdiği sevgi, şefkat, anlayış ve fedakârlıkla, evladı olmaktan gurur duyduğum,  kendimi şanslı hissettiğim  'canım anneme'  teşekkür ederim, günü kutlu olsun inşallah.

Hakkını zaten ödeyemeyeceğimiz annelerimize değer verelim, üzmeyelim, gözyaşları üzüntüden değil sevinçten olsun ve onlara her zaman saygılı olalım İNŞAALLAH.

Tüm annelerin ellerinden saygı ve hürmetle öper, uzun ömürler dilerim. ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Onlar bizlere rabbimizin emanetleri, Allah onları başımızdan eksik etmesin. İnşallah 'Cennet annelerin ayakları altındadır'.2014-05-11