Ana, Hıdırellez ve Köy...
Baharın müjdecisi olan mayıs ayının ilk haftasıdır derler eskiden Hıdırillez taa eskiden ölemişş de şimdilerde pek ..

Yok yok az felan derken son on gündür maşallah gali kah bulutlar bi anda toparlanı veriyo hava bi anda bi kararıyo hoopp tam aşıkları ıslatan köylüyü kendinden alıp geciren camdan baktıkca insanın şöööle ici acılıyo vala ne yalan sölem insanın yarabbi şükür,şükür deyip abdestis de olsa elini yüzüne kuru kuru sürüp şükür ediyoz ne güzel yagıveriyo gali..

Dag da bayırda ovada talada yolda yolakda bagda bahcede kırda olduktan sonra insan daha bi anlıyoo şöleee  icini cekiiyoo toprak kokusu yamur kokusu o cimenlerin o arpaların ufak ufak başakları daha yeni belli belli salınışı yok mu.

O papatyaların ahengi, o gelincik ciceklerinin gülüşü, o envai ceşit, ciceklerin dogada ritmi ne kadar güzelll..

Hele şehirdeysen hele hele camdan aşagıya yada karşı yamacları bakıp bakıp aahh ulen bizim oraya da yani köye vamı ki deyip hemen köyü arayıp aloooo nasılsınız demeye vamadan,yamur vamı  yamur. Eehh az mı, yada yeni yeni atıştırıyo ,veya valla bi seeettir bi gözel yagıyo ki sorma gali.

Sen ise ekmek, iş, aş, derken iki duva arasında ya büroda ya ofisde, masa başı da olsa dört duvar arası bilgisayarla da olsan sıkıyo bazen gönüllü hapsolmak, özgür guşla gibi olmak, istiyo insanolu da olmu yo işte iş, aş, ekmek, dedik ya hayat bazen kimine böle bakı yapcek bi şe yok.

Aha da, cay demlettik, camın karşısından, köy icine karşı, annaclara, iyde üstüne, beşiktepeye, bazacamına doru, veya tilkine doru,veya  nohutovasına doru  verem bakıyoz der herkesin penceresi başka tarafa bakada gallii..

Alın size bi ucuz hikaye bu gunu belki azcık  aydınlatır mı belli mi olur demi..
Bir  zamanlar  dünyaya gelmeye hazırlanan bir  çocuk  varmış.

Bir  gün  Tanrı'ya sormuş;

"Tanrım, beni yarın dünyaya  göndereceğini  söylediler. Fakat, ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki, orada nasıl yaşayacağım?"

"Tüm meleklerin arasında senin için bir tanesini seçtim, O seni bekliyor olacak ve seni  koruyacak . Meleğin sana hergün şarkı söyleyecek ve gülümseyecek. Böylece sen onun sevgisini hissedecek ve mutlu olacaksın."

"Peki,  insanlar  bana birşey söylediklerinde, dillerini bilmeden, söylediklerini nasıl anlayacağım?"

"Meleğin sana dünyada duyabileceğin en  tatlı  ve en  güzel  sözcükleri söyleyecek. Sana  konuşmayı , dikkatle ve sevgi ile öğretecek."

"Peki, ben seninle  konuşmak  istersem ne yapacağım?"

"Meleğin sana ellerini açarak bana dua etmeyi de öğretecek."

"Dünyada kötüler olduğunu da duydum. Beni onlardan kim  koruyacak ?"

"Meleğin seni kendi  hayatı  pahasına da olsa  koruyacak ."

"Fakat, ben seni bir daha göremeyeceğim için çok üzgünüm."

"Meleğin sana sürekli benden söz edecek ve ulaşmanın yolunu öğretecek."

O  sırada  cennette bir sessizlik olur ve dünyanın sesleri cennete kadar ulaşır.  Çocuk  gitmek üzere olduğunu anlar ve son bir soru sorar;

"Şimdi gitmek üzere isem, benim Meleğimin adı ne?"

"Meleğinin adının önemi yok yavrum. Sen onu, " ANNE " diye çağıracaksın.

Hikaye bu ya ama azcık da hayatın gercekleri var bir yıl icinde ortalama 250-300 kadın, yani anne nedeni ne ise acımasızca hunharca katlediliyosa, sokak ortasında, hemde, cogu koruma altında, gibi felan, he evet bu türkiyede kadına yani anaya uygulanan bi töre, veya cinayet veya adına ne derseniz deyin gercek böle..

İşte böle dostlaa, hem Hıdırillez hem de bu günlerde "ANA"lar günü yaaa..

Gazeteler carşaf carşaf reklam yapıyoo bi şey alamıyosanız da bi cicek koparın bahceden verin al ana veya  buse yanaktan öpün galii..

Nöö bu ..

Der..

Sen de .

Al al bekam bi al..

Tamam aldık da nölüyoz  der..

Ya bön anneler günü de..

 Vaaaaaa  öle miii..

E,e,e,e,eeee..

Esi  ana cam sakızı coban armaganı..

Leenn oluummm ne gerek vadı be yavrummm..

Bu serzeniş öylesine dir ki(aslında gönül ve göz pınarları icin icin akıyooodur daa) der der..

Hedayenin deger bakımdan altın, olmuş, gümüş, olmuş bi bir liraya satılan bi cift corap ta olsa..

Ve ya akşamüzeri calan hoş bi telefon da Anaaa nasılsın yaaa..

İyim olum sen nasılsın cocuklar felan,der bazen (gelini bazı sormazla ya) gene de usulden  de olsa sora, siz nasılsınız be olum der.

Valla ana biz cok şükür eyiyiz de, hep kafamız gönlümüz orada gali ve bön de anneler günü ya bi arayam sesini duyam dedik ..

Eyi etiniz olum sag olun sag olun inşallah  allahım salık vesinde yakında okullar tatil olunca aha haziranda gelceniz mi hayırlısı ile..

Bakcez ana cocukların imtahanı felan va ya gelcez gelcez nasip olursa gelcez..

Hep gönül birdir de bazen ayrılıklar felan oluyo gali bu tür serzenişler hep bi hane de benzer  oluyo da tabi  istisnala haric gali.

Bazen ömür yetmiyo gali..

Kimi vakitsiz kimine göre de ecel geldimi bize göre tüm gidişler vakitsiz de yapcek bi şey yok hayat böle her ana  her evlat sevgi ile dogup sevgi ile yogruluyo da hayatın yaşam icinde ger bir haneye farklı farklı yazgısı oluyo..

Bizim zemanımızda yok bubala günü yok anala günü nirde olcek, olsa bile kim kime herkes kendi derdine ekmek peşinde coluk cocuk böyütme gecim derdi cok zordu be olum. derler derler..

Yıkılmaya yüz tutmuş Anadolu evleri yanmayan bacalar acılmayan kapılar duvarlarda asılı  kalan hatıratlar, bölüşülemeyen o kara topraklar, azcık dünyalıklar duvarlarda sararmaya yüz tutmuş siyah beyaz eski püskü cam cercevesinin şavkırı kaymış o tarihi, resimde kimi tülbentinin beyazlıgına vurgun anam anammm deyo...

Kimi foterin kayık şekline bakıp bubamın bıyıkları da nasılmış bee deyip anı tazeleyoz bubam baya gencliginde yakışıklıymış ahhh deyip her bi evde keşke keşke yaşasaydı da bi varıp eline

Sarılaydım öpeydim de bubam bubammm, ahhh der de  deee..

Vakit gecti be Abbas gectiii gectii..

İstedigin kadar gec karanlık yerde ka... gibi koyver suyu yapcek bi şey yok yok bakma bana bön bön  sen alamaya devam et gali..

İşte bi baharı daha bi hıdırillez,i anıyoz şükür ile dua ile seneye kime kısmet bakam..

Gecen yıl bi başka idi kimine göre Anneler günü bu yıl gene başka yapcek bi şey yok hayat böleee..

Oma dayı dag mantarları ne zaman cıkacak..

Kıkır kıkır azcık kırık bi şekilde gülümseyip..

Haftaye hafteye bön kü gün kırları dolaşmak lezımm..

Bir iki cıka gali havalar yagışlı oldu ya bi dolaşmak lezımm..

Sen bilisin bu işleri ömer dayı..

He he de bu yıl havala degişik gali..

Kafasını haya şööle bi kaldırdı bön yamur vaa ,yagmazsa yarın olu cıka..,,

Tecrübe biliyon sen bu işleri be dayıı... He valla her gün tarlada dagda bagcedeyiz biz ondan ondan..

Hayat böle yeşilliklerin en güzeli tertemiz havası ile doganın  canlandıgı serpilmiş civan gibi her yer yemyeşil köyüm şirin köyüm sıcak kanlı, demli cayı havası ile baharı hıdırillezi, analar günü nü ilim uşak köyüm kırka köyunden, sislerin hala hava da olmasına ragmen güzel köyümüzden en derin selam saygılar bizden galii beleş beleş..

Salıcakla kalın.

Üstadımm..
2014-05-11