Erkek olmak, özel olmak mı?
Ailede Erkeğin Görevi

Güçlü olmak zorunda olduğunu hep hissederek yetiştirilen bir erkek, zaman zaman bu gücün altında ezilir ve hatalarını da bu gücüyle yapar.


Erkek neden hep gülcüdür yâda öylemi zan ederiz?

Buna cevap verebilmek için dünyaya gelen bir bebeğin cinsiyetiyle nasıl yetiştirildiğine bakmalıyız.

Bir bebek eğer erkek ise, onu o andan itibaren farklı büyütürüz.

Banyo yaparken, çıplak resim çekeriz. Bunda hiçbir kusur görmeyiz hatta olsun erkek deriz...

Sokak ortasında tuvaletini yaptırırız olsun erkek deriz...

Abartarak sünnet ederiz, ‘erkekliğe' adım attı deriz de deriz...

Bu duyguyla yetistirilen erkek, elindeki güçle, hayatında baskın bir karakter olur ve ben erkeğim der. Gün gelir evlenir, çok âşıktır, seviyordur, ama ne olur da bilinmez zamanla içinde kalan baskın erkek ruhu, azıcık bir kapı aralığı görünce kaçar.

Sebepleri ne olursa olsun aldatmada cinsiyet farkı yoktur. Kadında erkek de yapamaz. Amma erkeğin elinin kiri, der millet, kötü gözle bakmaz. Yapan kadınsa, rezilliktir kötü yoldadır. Bu bilinçaltı rahatlıkla erkek, aldatmayı gece yarıları dışarılarda kalabilmeyi vb. hak görür kendinde...

Evet, Erkek Güçlüdür Ama Yapısı Bakımından

Ruhu ince de olsa, kadın kadar narin ve derin düşünemez, kadın annedir, kadında yaradanın sıfatından bir damla vardır Yaradan rahim sıfatıyla merhamet eder yarattıklarına ve yaratacağı varlığı büyütür merhametliyle kadına verdiği damlası rahminde Yaradan kadına ve erkeğe mutlu yasamaları için farklı görevler verir.

Aile hayatında erkek eşine mutluluk, güven vermeli, destek olmalı, kadının çektiği sıkıntıları hissetmeli bir doğum anında erkek eşinin yanında olup onun acısını sevgisiyle azaltmalı ve o anki mutluluğu beraber yaşamalıdır.

Erkekler Büyümeyen Çocuklardır Aslında

Esinden bekler şefkati sevilmeyi, nazlanmayı, affedilmeyi...

Oysa eşine sarılmalı öpmeli sevdiğini söylemeli, hasta olunca nazlatmalı, sadece yatak odası duvarları şahit olmamalı bu sevgiye evlatları görmeli ki onlarda mutlu olabilme adına film kaydetsinler beyinlerine, mutlu bir yuvada yetişen çocuklar topluma da faydalı olarak yansırlar.

Erkek kadına sadakat (güçlü, içten, sadık), ile bağlanmalı güvenen kadın eşini sonsuz mutlu eder.

Ve Sevildiğini Duymalı Kadın

Örneğin kadın yemek yaparken eşi ona sarılıp, bu yemek senin yüreğinin güzelliğiyle bu kadar lezzetli oluyor deyip, öpmeli... Erkek eşine sadece cinsel duygularını tatmin etmek için var olmadığını onun ruhunu, yüzünü, ahlakını sevdiğini bildirmelidir.

Kadın Bir Cinsel Obje Değildir

Hz. Aişe validemiz zeki bir kadındır. Efendimize kendisini ne kadar sevdiğini sorar Peygamberimiz eşini mutlu edecek bir deyimle kördüğüm (açılmayan, bitmeyen sırlı bir sevgi) gibi der.

Aradan zaman geçer Hz. Aişe validemiz sorar: Ya Resulullah kördügüm ne halde, Efendimiz gülümseyerek: ilk gün ki gibi der,

 Sevgili eşini sonsuz mutlu edecek bir cevapla.

Seviyorum demek sadece dört hece bir kelime

Ama yürek de bitmeyen bir hikâye...

Saygı ve dualarımla...

 2014-05-14