Soma Ağlıyor!
Kara haber Soma'dan geldi!

Ağıtlarla yürekler elendi!

Yüreğimizi yaktın Soma,

 Birçok şehit taktın Soma!

 Geride yetim bıraktın Soma!

 Soma bugün yaslı!

 Soma gözüyaşlı!

 Soma şehitlerine ağlıyor!

 Türkiye karalar bağlıyor!

 Üç İhlas, bir Fatiha duamız!

 Yasin'ler, Tebarekeler, hatimler ricamız!

Ruhları şad olsun!

Hepsi cenneti bulsun!

 

Hergün veda ederek evden çıkıp işe gideceksin, gidip gelmemek, gelip görmemek var! Yerin binlerce metre altına, tabir yerindeyse mezara gireceksin! Üç beş kuruş ekmek parası için, ailesini geçindirmek, çocuklarına istikbal temini hepsinin arzusu!

Bunlar birer gerçek. Mutlaka birileri yapacak. Çalışmak güzel! Aslında olan, bir kaderdir. Bu insanlarımızın kaderinde böyle bir sonla karşılaşmak vardır. Elbette ki dayanılması zor olan, herkesi gözyaşına boğan bir felaket!

Ama Allah'ın takdirinden kaçılmaz! Bunu derken, ne yapalım ölen öldü, ağlayanlar varsın ağlasın... demek de doğru bir yaklaşım olmasa gerek. İhmal varsa, işi savsaklamak... söz konusuysa bunların hesabı sorulacak. Şu anda incelemeler devam ediyor. Bir süre sonra aydınlanır.

Fakat her olay, özel sektörde oluyor! Devlet kuruluşlarında böyle olaylar çok az yaşanıyor. Hani bir deyimimiz var, 'kadere kasterlik' deriz. Yani, göz baka baka, 'ne yapalım kaderimmiş' demek, işin kolayına kaçmak, suçu kadere atmak olur.

Biz her türlü tedbiri alacağız, sonunu Allah'a bırakacağız. Çalışanların da bir insan olduğu şuuru içinde hareket etmek, her elemanın, bizim oğlumuz, kızımız, eşimiz... olduğunu bilerek hareket etmek gerekir. Ölenlerin sayısının daha fazla artmaması umuduyla şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Mekanları cennet olsun.

Evet, bu kardeşlerimiz şehittir! Şehitler ölmez. Bu müjde, yaratanın bize haber verdiği bir sevinç kaynağıdır.

2014-05-15