Oğullara babaların köyde vedası...
Doğal afet  facia, kader, kaza, ihmal, vurdum duymazlık..

Adına daha bir çok yakıştırma yaparız velakin ne dersek  diyelim şu son kaza bile bize ders olmaz olmaz..


 Yarın unuturuz, acı ancak yerinde hissedilir de ondan o kazaya uğrayan  aileler yaşarlar..

 Kömür bu  taa 1829 yılında  Zonguldak Eregli ilcesi  kestaneci köyü, köse dağı mevki de gezinirken raslıyor  iremetli Uzun Mehmet..

 İşte ilk kez kömürle ülkemiz teee ozamanlar tanışıyo o gün bugundür maden dağı hep dumanlıdır kah bugün kah yarın..

 Manisa ilcesi soma, kütahya ilcesi gediz, balıkesir ilcesi dursunbey zonguldak,her yeri altı üstü ocak kozlu en büyük faica yaşanan 1992 de grizu faicası 263 kişi  şehit oluyor...

 Ve soma daha net deel ama bu da ayrı bi dünya türkiye rekoru sayı, 300'dü en son şehit sayısı daha ocakta kac kişi var belli deel.

 Tarihte hep evlatlar atalarını defin eder istisnalar hariç insan yaşlanır hastalanır vakit gelir vefat ..

 Dünya da böyledir gel velakin bu maden bu kömür ocakları çıktığından beri bu bölgelerde hep babalar genç oğulları, genç damatlarını, genç yeğenleri,kuzenlerini gardeşlerini, akrabalarını,hep onlar toprağa verdiler ..

 Hep bu bölgelerde dul kaldı gepe genc kadınlar kara madenden cıkan o kara haberle tekrar hayatı da karardı o kara yazgılı o çileli cefakar analar,karalar bağladılar,da gözleri heç gülmedi,emma yapacek başka iş olmadığı için dir hep gene torununu gönderdi madene ,ekmek için alın teri için daha dündü babasını kardeşini almıştı o kara kömür ocağı ama yapacak başka bi iş yoktu buralar dağ köyü kırsal alan,yatmak yok sonucu her daim ölüm olan, her işe gidişte helallık alınan yerdir orası maden  ocağı bi alın teridir bi sımsıkı insanların sarıldığı yerdir.

 Daha dün, bugün, yarınını düşünür Anadolu insanı yaralıdır mağdurdur, halis duygularla, "abla çizmeyi çıkarsak ya" der batmasın kirlenmesin devletin malı der bi başkasına da lazım olur der maden işcisi...

 Dul gelinlerin, diyarı dır ,oralar dul analar diyarıdır, oralar boynu bükük insanların diyarıdır oralar, yetim mahsun yavruların kavrulduğu diyarlar oralar kara kara kömür icin,ekmek icin namerde muhtac olmamak icin kendi alın teri ile kazanıp, evini helal lokma ile doyuran,vefakar işcilerdir.

 Tee 1965 lerde irametli Sn.Bülent ECEVİT, sayesinde kısa adı ILO  olan Dünya Çalışma Örgütü ile ilk üyelik 1936 yılı  olsa da  sosyal hakların kullanımı, yaygınlaşması, sendika ve grev sigortalılık gibi en temel haklar belki tee o zamanların kazanımları idi..

Dünya lideri de olsak iş kazalarında, iş güvenliğini nedense hep ihmal etmişiz acep neden ki..

Almanya'da 1948-2013 yılları arasında hiç ölümlü maden kazası olmamış,sadece 2013 yılındaki bir kazada 3 işçi hayatını kaybetmiş.  acep nasıl beceriyorlar ki.onlarda metan gazı grızu denen şey yok mu ki veya onlarda göcük felan hec olmuyomu ki ne bileyim hep biz de niden cok oluyo bilmedik..

Dünya standartlarında kömür tonu 140 dolar mış ama bu Somadaki ihalede acık ihale ile adam 24 dolar a kazanmış ihale bu ben bu fiyata maliyete bu kömürü cıkarır işçime de parasını verir,sigortasını da öderim, vergimi de veririm,sosyal haklarını da veririm demiş. Ve düne kadar da şakır şakır yapmış,arkadaş.. 

Bu kadar..

 Daha gecen sene he bu enerji bakanı (TANER YILDIZ) ile patron birlikte madende inceleme,de bulunmuşlar ve televizyonlara da bangır bangır söylemişler burası çok modern bi maden işletmesi tüm teknolojik düzeyde calışıyo işciler demişler ve düzenli bi şekilde calışma ve sosyal güvenlik bakanlıgı iş müfettişleri de muntazam denetim yaparlarmış da..

 Emmaa işte tüm bunlara ragmen hatta hatta hürriyet gazetesi ekonomi müdürü vahap munyar da orada o madenin ceosu denen kişi ile röportaj yapıyo ve son teknoloji ile dünya standartlarında deye söylemiş o da yazmış ve dün sn.munyar şöyle deyo demek öyle deelmiş dedi.

 Ee e ee nölcek şimdi hec bi şey olmaz bu başbakanımızın dedigi gibi bu işin dogasında vadır akedeşler yapacek bi şey yok..

 Hatta şöyle de diyebiliriz hec kimse kimseyi oraya zorla işe gir demeyo..

 He he doru,

 Da biz nasıl eve ekmek götürcez deyo..

 Ancak calışcez alın terimizle coluk cocugumuzun nafakasını garşılecez abee..

 Kanunla ne deyosa öle olacek sucu olan va sa ceksin abee.

 İki yetim cocuk kaldı bunları devlet mi bötcek hayır ve biz dedeler kascez büzcez bunları böyütcez ve tekrar onla da vakti geldi mi o madene

 İncekle başka yapcek bi şey yok abee..

 İşde dosla tüm kara yazgı o diyarlarda böyle bu işin dorusu her işte risk vardır her işte kaza olasılık vardır emma bunu en aza indirmek de devletin görevi olmalı,bir tarfik kazaları,nı önleyemiyoz,maden kazalarını,önleyemiyoz,bi tersane kazalarını önleyemiyoz olmuyo olmuyooo.

 İnsanların dah bi duyarlı daha bi egitimli,daha bi yasalara uygun düzgün sitidam ortamı olamsı ilazım da..

 Herkes matemde üc gün yas ilan ettik ülke olarak allah tüm şehitlere rahmet versin tüm ulusumuz dua ediyoz o ailelere de sabır sabır diliyoz.

 yaralılara acil şifala diliyoz,tez zaman da tekrar o kara kömürle malesef buluşacak umarız daha bi ehemliyetli olur daha bi sıkı denetim olur.

 Sorumlular ceza olmadıktan sonra pek bişe de degişmez ya eh hayırlısı galii.

 İlim Uşak'tan, köyüm Kırka köyünden en derin selam saygılar galii.

 Salıcakla kalın üstadımm..

 


2014-05-18