Kadın hakları nelerdir?
Yasal hakları bilmek nasıl bir fayda sağlar?
Bir kadının kendi yasal haklarını bilmesi, kendi hayatının kendi iradesi altında olmasını kolaylaştıracaktır. Mesela, kocasından dayak yediği zaman bir köşeye sinip ağlamak yerine, bunun bir suç olduğunu bilerek polise veya savcılık gibi makamlara  başvurarak, şiddetin sona ermesini sağlayabilir. 

Duygusal şiddet: Kadını küçümsemek, kadının kendisine olan özgüvenini yitirmesine yolaçmak,yemeği yere dökmek, eşyaları kırmak, silah bulundurmak.
Fiziksel şiddet: Tokat, tekme,yumruk, dayak atma, kesici aletlerle saldırmak.
Kadını tehdit etmek: Dayak yada ölümle tehdit etmek, kadını  intiharla tehdit etmek.

Kadına karşı çocukları kullanmak:Kadının çocuklar konusunda kendisini suçlu hissetmesine yol açan, çocukları kullanarak tehdit edici mesajlar göndermek.
Kadını çevresinden izole etmek:Kadının hareket ve özgürlüğünü kısıtlamak, aile yada arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek,kıskançlık nedeniyle kavga çıkarmak.
Şiddete karşı haklarınız nelerdir? Kocası tarafından şiddete maruz kalan kadın, evine en yakın karakola giderek suç duyurusunda bulunmalıdır. Şikayetin tutanağa geçmesini isteyerek okuduktan sonra imzalamalı, mümkünse bir örneğini, değilse tarih ve numarasını almalı.
Karakol kadını hekime gönderecektir.Bu hekim sıradan bir hekim değil, ya hükümet tabibi, yada adli tıptandır. Oradanda bir rapor almak gerekir.

Bu raporla koca aleyhine dava açmak kadının isteğine bağlıdır.
Aile içinde şiddete maruz kalan kadının kocası aleyhine ceza davası açmak dışında boşanma davası açmaya, manevi tazminat istemeye, Sulh hukuk mahkemesine başvubilir.Şiddet gördüğünü kanıtlayabilirse Yargıtay Ceza Dairesi bunun suç olduğunu kabul eder, koca hakkında kamu davası açar.Kadın manevi tazminat isteyebilir. 

  T.C. İstanbul Valiliği kadının yasal hakları yazısından kısa bir alıntıdır.

Yasalar kadına pekçok hak tanıyor. Fakat  kadın yasal haklarını ne yazık ki kullanamıyor!
Pekçok kadın yasal haklarından haberdar  olmasına rağmen,  polise  veya savcılığa suç duyurusunda bulunmak yerine, susmayı tercih ediyor. Neden mi? Toplumsal baskı, aile baskısı, çocuklarını göremeceği korkusu kadına karşı şiddetin devam etmesine sebep oluyor..Dileğimiz kadına yönelik şiddetin engellenebilmesidir.

Ne yazık ki hergün kadınlara yapılan şiddet haberleri duyuyor ve üzülüyoruz. Bir toplumu toplum yapan kadın ise, kadın: toplumda hakkettiği saygınlığı kazanmalıdır. Şiddet gören kadın sadece ev hanımı değil ekonomik özgürlüğünü elde etmiş kadınlar da şiddete maruz kalıyor.Sadece Ülke'mizde değil Dünya üzerinde her Ülke'de kadın şiddet görüyor.Küçük yaşta kız çocukları evlendiriliyor, buda şiddetin başka bir boyutu.Bilinçli toplum bilinçli bireyler için Kadın gerektiği zaman hakkını savunmalı ve ilgili mercilere başvurmalıdır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Yasalarda değişiklik yapacağız, kadına karşı şiddete ağır cezalar geliyor" Umarım kadına yönelik şiddete karşı caydırıcı cezalar gelir!2014-05-22