''Kaderiniz batsın'' diyen Can Dündar'a cevap!
Ne diyor Can Dündar son yazısında: ''Kader' diyenlere, artık 'Kaderiniz batsın' diyoruz.

Bu kaderi değiştireceğiz; inanıyoruz.'(Can Dündar'ın bu sözlerinden dolayı Allah'ı ve dinimizi tenzih ederim. )

Can Dündar zannediyor ki gelişmiş ülkeler, refaha ulaşmış ülkeler kaderlerini yenebilmiş, zannediyor ki orada insanlar kaderleriyle ölmüyorlar. Onun davası kaderin yerine akıl koyma davasıymış, hâlbuki Allah'ın aklının her şeyin üzerinde olduğunu Can Dündar kavrayamıyor. Dünyanın bir imtihan yeri olduğunun da farkında değil. Kuran'daki ayetleri de bilmediği için bu şekilde konuşabiliyor. Kuran bize ölüm anımızın, ölüm şeklimizin kaderimizde belirlendiğini bildirir. Siz isterseniz bütün tedbirleri alın, bütün akılcı yöntemleri kullanın yine de ölümden kaçamazsınız. Allah kaderde belirlenen an geldiğinde insanları, eşyaları, arabaları yönlendirir ve ölüm sizi yakalar. Hiçbir şekilde kaçamazsınız. Ölüm anı geldiğinde o insan o caddeye doğru adımını atar, ya da o düğüne gidip aynı anda eline tüfeği alan bir insanın kurşununa hedef olur, düşecek olan uçağa biner. Ve ölüm melekleri ile karşılaşır.

Her nerede olursanız, ölüm sizi bulur; yüksekçe yerlerde tahkim edilmiş kalelerde olsanız bile. Onlara bir iyilik dokunsa: "Bu, Allah'tandır" derler; onlara bir kötülük dokunsa: "Bu sendendir" derler. De ki: "Tümü Allah'tandır." Fakat, ne oluyor ki bu topluluğa, hiçbir sözü anlamaya çalışmıyorlar? (Nisa Suresi, 78)

Sonuçta bu demek değildir ki biz hiçbir konuda tedbir almayacağız, akılla yaşamayacağız. Tabii ki alacağız. Ama Can Dündar dünyanın ne kadar eksik bir yer olduğunu da unutuyor, insanların ne kadar aciz olduklarını da unutuyor ve bu dünyada sürekli imtihan olduğumuzu da unutuyor. Bu dünya zaten bu şekilde eksikleri ile yaratılmış ve kaderiyle yaratılmış bir yer. Mükemmel değil ve hiçbir zaman da olmayacak. Olsa imtihan ortamı ortadan kalkar. Sonuçta Allah milyarlarca insan için bir ölüm anı ve şekli belirlemiş, bunu kimse değiştiremez, erteleyemez ve önüne geçemez. Tıpkı Can Dündar'ın kendi ölüm anını değiştiremeyeceği ve erteleyemeyeceği gibi milyarlarca insan da buna güç yetiremez.

Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi, 49)

İnsan ölüm anını bilmez, o an geldiği anda da ölüm melekleri canını alır. İnsan öylesine aciz olduğu yerde dururken bir saniye sonra öleceğini fark edemez ama Allah bilir ve görür:

Hele can boğaza gelip dayandığında,

Ki o sırada siz (sadece) bakıp-durursunuz,

Biz ona sizden daha yakınız; ancak görmezsiniz. (Vakıa Suresi, 83 -85)

Yaptığımız tüm hareketlerin ve seçimlerimizin aslında biz hareket etmeden 6 saniye önce beynimiz tarafından sinyalle belirlendiği bilimsel olarak da ispatlanmış durumda. Bilim adamları böylece attıkları adımların kendi iradeleri dışında olduğunu anladılar. Can Dündar bu videoyu seyrederse konuyu daha iyi anlayacaktır:

http://www.youtube.com/watch?v=8eCGKsamLAE

Sonuçta refah içinde yaşayan batı dünyasında da her gün yüzbinlerce kaza meydana gelir, insanlar tüm akılcı tedbirler alınsa da ölür, cinayetler yaşanır, gencecik yaşta insanlar hayatlarını kaybederler. Ama alınacak tüm tedbirler de önlemler de bu belirlenen kaderin içindedir. Zaman ve mekan Allah katında aynı anda yaratılmıştır. Bizler zamana bağlıyız ve bu boyutun dışına çıkamayız. Ama Allah zamandan ve mekândan münezzehtir. Tüm olayları hikmetle kaderimizde yaratan da Kendisidir. Alınan tüm tedbirler de kaderdedir. İnsanlar kabul etse de etmese de bu gerçektir...

Gaybın anahtarları O'nun Katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır. (En'am Suresi, 59)2014-05-26