Neden Sinema?
Toplumu ve insanı en iyi betimleyen ve ikisinin ruhunu dışarıya yansıtan sinema artık bir fenomendir. Romanın başka bir deyişle kitabın üstlendiği misyonu, bugün sinema üstlenmiştir. Sanat dalları arasında kitlelerle hızlı iletişime geçmesi açısından da sinema önemli bir sanat çalışmasıdır. Sinema okuması yapmak için gündelik bilgilerin ötesinde birçok alanda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Sinema okuması yapabilmek için tek bir alanda uzman olmak yetmiyor. Sinemanın yelpazesi çok geniş; insana ait olan her konuya uzanan bir yönü var. Bu yelpazesinin genişliği sanatla bütünleşince karşımıza muazzam bir görüntü çıkıyor. Bu görüntü gizemli, labirentli olduğu kadar sade ama insanı en narin yerlerinde yakalayacak kadar güzel ve hoş bir manzara da sunabiliyor.

Sinemayı anlamak için dedik ya gündelik bilgiler yetmiyor; sinemayı anlamak, iyi bir tarih bilgisine, iyi bir felsefe tarihini, iyi bir psikoloji sosyoloji bilgisine, iyi bir dünya tarihi bilgisine, iyi bir coğrafya ve kültür bilgisine ve bilim bilgisine sahip olmayı gerektiriyor. En azından bir film okuması için filmin alt metinlerin anlaşılması için araştırma yapmak lazımdır. Yoksa film sadece görsel bir sunumdan öteye geçmez. Tabi biraz duygusal biraz etkiyle tadını bulamamış bir çorba içmiş olursunuz. Leziz bir çorba, tadı damağınızda kalacak bir yemek için de farklı okumalar yapmanız gerekir.

Sinemayı anlamak için iyi bir sinema kültürü, iyi bir sinema tarihi, yönetmen ve sinemografi bilgisi yeterli değildir. Film okuması için çok farklı okumalar bir zorunluluktur. Nasıl ki bir senarist ve yönetmen bilimden felsefeye, sosyal bilgilerden tarihe uzanan bir okuma serüveni içine giriyorsa; izleyicinin de biraz yorulması gerekmektedir. Pasif izleyiciden aktif izleyiciye geçiş ancak böyle olur.

Sinema, bir zihin yönlendiricisidir. Bir propaganda aracıdır. Sinema izleyicinin zihnine kendi kodlarını yerleştirir. Böylece izleyici sinemanın sunduğu her şeyi gerçek sanır; ona göre düşünmeye başlar. Sinemayı önemli yapanda bu yönüdür. En iyi film, izleyiciyi en iyi kandırabilendir. Bu yapıldıysa film görevini yapmıştır.

Devletlerin, sinemaya önem vermesi sinemanın bu yönü nedeniyledir. Sinemaya ciddi yatırımlar yapılıyorsa, sinemanın zaman geçiren ve eğlenceli yönü olması nedeniyle değildir. Saf ve bilinçsiz izleyici sinemaya zaman geçiren ve eğlendiren bir araç olarak görür.

Sinema geleceğin dünyasını şekillendirmek üzere hareket etmektedir. İstenen insan modeli ve toplum modeli oluşturmanın en kolay yolu bugün sinemadır. Tarih, toplumların kültürlerini ve insanların dinlerini zorla, baskıyla, işkenceyle değiştirilemeyeceğini göstermiştir. Zorbalıkla yapılanlar karşısında insanlar kendi değerlerine sarılma ihtiyacı duyarlar; ama eğlence adı altında verilenler insanların dikkatini çekmez. Eğlence adı altında nasıl değiştiklerini fark etmezler. Bir bakmışlar ki kendilerine ve toplumlarına yabancılaşmışlardır.

Osman Tatlı

[email protected]2014-05-27