Numune Hastanesi Ne Alemde?
KONYA ŞEHİR HASTANESİ Mİ? İYİ DE NUMUNE HASTANESİ NE ÂLEMDE?

Konya Şehir Hastanesi, Bahri Dağdaş Uluslar arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'ne ait arazi üzerine yapılacak. 420 yataklı Genel Hastane, 418 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi olmak üzere toplam 838 yataklı Konya Entegre Sağlık Kampüsü olacak!

Konya'ya, Türkiye'ye, insana yapılan her hizmet, takdire şayandır. Allah razı olsun AK PARTİ HÜKÜMETİ her türlü hizmeti yapmaya gayret sarf ediyor! Özellikle Konya'mız bu hizmetlerin karşılığını da seçimlerde fazlasıyla veriyor! Kim ülke için bir çivi çakarsa başımızın üstünde yeri var. 

Her güzelliği, her hizmeti alkışlıyoruz. Milletçe dua ediyoruz; 'Allah, kötü düşüncelileri, hizmete engel olanları, kadir kıymet bilmeyenleri ıslah etsin, ıslahı mümkün değilse bildiği gibi yapsın!'

Hizmetler, koordineyle, elele vererek, danışılarak, destek olunarak sonuca ulaşır. Tek başına Başbakan ve bakanlar her şeyi bilemez. O bakımdan, danışmanlar vardır. Fikir veren, yapılacakları planlayan ve projelendiren... bilirkişiler bulundurulur. Dahası; her il'de, her ilçe'de Belediye Başkanları, her mahallede ilgililer, temsilciler, meseleleri takip eden, işi izleyenler bulunur bulunmalıdır. 'Baş başa, baş şeriata bağlı', 'bir elin nesi var, iki elin sesi var' biçiminde özdeyişlerimiz, atasözlerimiz var! Bu; kimse tek başına işin üstesinden gelemez. Mutlaka birilerine, bir başka insana, uzmanlara ihtiyaç var demektir. Tabii doğru bilgi, doğru rapor, doğru yönlendirmek şartıyla! 

Konya'da bir süre önce ama epey zaman önce, Konya Numune Hastanesinin yerine yepyeni bir hastane yapılacağı, en eski binanın yerinde kalıp, yanına yeni, modern binaların yapılacağı, altında büyük otoparkın olduğu Avrupa standartlarında bir Bölge hastanesi olacağı basına yansıdı! Konyalılar olarak sevindik. Ama hemen başlanmadı veya başlanamadı! Bir süre sonra bazı binalar yıkıldı, eski Numune hastanesi Beyhekim'e taşındı. Burada sadece poliklinikler ve doğum hastanesi kaldı! Önemli ve ağır hastalar Beyhekim'e gitmek zorunda! Eğer, yepyeni bir hastane yapılacaksa, eğer halkımız daha modern ve güzel şartlarda tedavi olacaksa... bu sıkıntılara değer!

Varyap, temel kazılarının bir kısmını yaptı. Epey zaman aldı. Bu esnada etraftaki sakinler ve esnaf mağdur oldu! Fakat 'yeter ki yapılsın, biz bu mağduriyete razıyız' diyerek ses çıkarmadılar. Ancak şunu söylediler, söyledik, hayıflandık, hatta kızdık; 'Hastane neden buraya yapılıyor? Zira hem Büyükşehir Belediye Hastanesi, hem de Selçuklu hastanesi var. Daracık yere gelip hastane yapmanın mantığı var mı? Zaten otopark sorunu var! Olmasa bile, Konya'nın arazisi mi yok? Boş alanlara kurulsun hastaneler!'

Yeni kurulacak hastanenin, 2015 yılında bitirileceği de söylendi. Ama o da ne? Bir de baktık ki, hastanenin temel kazısı durdurulmuş! 'Durdurulmuş' diyorum, zira bu hususta yetkililerden her hangi bir açıklama duymadım ve duymadık. Kalan vakit; temel atılacakken, açılış yapılacakken ve sık sık basın toplantılarıyla halk bilgilendirilirken bu konuda bilgilendirme olmadı, olmuyor! Halkımız, açıklama bekliyor.

Halkın dilinde dolaşan bir söz var, 'burası AVM olacakmış' diyorlar. Allah aşkına birisi çıkıp bir şeyler söylesin. Burası ne olacak? Hastaneyse, hastane densin, AVM ise AVM densin! Ama mutlaka halk aydınlatılsın ve bilgilendirilsin. Hastane çevresinde ne gibi tadilatlar ve değişiklikler olacak? Bilmek istiyoruz. 

Her şeyde basın toplantısı yapılıyor da, bu konularda, özellikle çok önemli bir konuda neden basın açıklamasıyla halk aydınlatılmıyor? Bekliyorum ve bekliyoruz. Katıldığım hiçbir basın toplantısında bu husus gündeme gelmemiştir! 2014-05-28