Konya Tarım Fuarı 2014 Yarın Bitiyor
Yüzümüzün akı Tarım Fuarımız geçen sene çadırların esen rüzgardan ötürü yıkılması üzerine yara almış ve Konya için Tarım Fuarı'nın anlamını yitirdiğini düşünmeye başlamıştık. Ama geçtiğimiz yıldan itibaren kolları sıvayan başta KTO başkanımız Selçuk Öztürk Bey'in gayretli çalışmaları ve organizasyon yeteneği sayesinde bu ayıbı tümden unutturacak yeni fuar alanımız hizmete girdi. Çok sayıda hol sayesinde çadır ayıbından bu vesile ile kurtulmuş olduk. Bunun için başta Selçuk bey olmak üzere bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm şahıs ve kurumlara buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

KONYA TARIM FUARI şehrimiz için çok önemli bir anlam taşıyor. Bir kere şehrimiz, ekilebilir tarım alanlarının başkenti mesabesindedir. Uçsuz bucaksız Konya ovamızda yetiştirilen envai çeşit zirai mahsul , sebze ve meyve çeşitlerinin kolay ekimi, dikimi, harmanı, hasadı gibi tamamen makineye dayalı kolaylaştırıcı unsurları bakımından bu fuar çok anlam ifade eder. Diğer bir açıdan tarım alet ve makinelerinin hemen hemen tümünün üretilebildiği bir şehirde yaşıyoruz. Sanayi alanlarımızda faaliyet göstermekte olan çok sayıda firmalarımız yıllardır kendi çaplarında imalat yaparak alıcılarına ulaştırıyorlar. Daha güçlü olanlar aynı zamanda yurtiçi piyasa dışından yurtdışına da satışlar gerçekleştirerek Konya'mızın başarı çıtasının yükselmesine ciddi katkılarda bulunuyorlar. Bu fuara ülkemizin ve dünyanın sayısız bölgelerinden ziyaretçiler gelerek hem kendilerine uygun makineleri yerinde görerek karar verebiliyorlar. Hem de gelişen teknolojiye ayak uydurabilecekleri anlamında donanım sahibi oluyorlar. Zaman mefhumunun ciddi anlam taşıdığı günümüzde elle tarım olgusunun ciddi zaman kaybına sebebiyet verdiğini bilen bilinçli çiftçimiz işin zor tarafını artık tamamen tarımsan mekanizasyon katkılarıyla sağlamaktadır. 

KONYA TARIM FUARI'mız için bugüne kadar ciddi hazırlıklar yapıldı. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Konya Ticaret Odası Başkanı Sayın Öztürk'ün girişimleriyle fuar alanı için Konya Büyükşehir Belediyemizce büyükçe bir otopark sahası açıldı. Müsaade ederseniz sadece katkıda bulunmak amaçlı bir özeleştiride bulunayım. Otoparkımızın zemininin hala kumla kaplı olması hiç iyi olmuyor. Yazın tozdan kışın çamurdan kurtulmak için en kısa zamanda söz konusu alanın daha da kullanışlı ve giriş çıkışı kontrollü hale getirilmesi Konya'mızın yüzünü ağartacaktır. Zemin kısmına asfalt ya da parke taşı uygulanmalıdır. Bu beklentimiz inşallah önümüzde ki yıl gerçekleşecektir. Büsan güzergahına da hizmet edecek olan ve Konsan'dan fuara açılan direk yol o kadar süper olmuş ki hem gelenlerin hem de gidenlerin işine gelecek ve Aksaray yolunda yaşanan tıkanıklık sona erecektir. Bu işi de başarıyla yapanlara bir kez daha teşekkür ediyorum. 
Şimdi gelelim mevcut alanımızda eklenmesi gereken kısımlara! 

Fuar içine girişte orta kısma güzel bir havuzlu çay bahçesi ve lokantanın yer alacağı bir iş merkezi tesis edilmelidir. Konya'da ciddi iş yapan inşaat firmalarımızın bu işe kesinlikle sıcak yaklaşacağından eminim. Belirli süreli işletme yetkisi verilerek açılan alanlardan sağlanacak hizmetleri koordine etmeleri sağlanabilir. Ziyaretçiler çıkışta burada aç karınlarını doyurur, sıcak çaylarını yudumlarlar.

Bu arada unutmayalım. Bölge görüntüsü çöl gibidir. Bu görüntüyü sona erdirmek lazım. Yani bölgenin ağaçlandırılması gerekiyor. Konya'nın zihinlerde yerleşik ağaç fakiri düşüncesini tarım fuarı ile perçinlemeyelim. Hani çeşitli zamanlarda okullar, belediyeler ve diğer resmi kuruluşlar tarafından tertip edilen ağaç dikme törenleri oluyor ya, bu seneki törenlerim tümünü bu bölgeye aktarsak fena olmaz. Tabi ağaç dikmekle iş bitmiyor devamında da iyi bakım gerekiyor. Kısa zamanda ağaçların yetişmesi ve bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmesi pekala sağlanabilir. O zaman en azından fuar kültür merkezi yılın sınırlı zamanlarında kullanılan bir yer olmakta çıkar ve her zaman ailelerin, genç ve çocukların oturup dinleneceği bir ormanlık alana dönüştürülmüş olur. 

Haydi bir teklifte daha bulunayım. Fuar'dan Büsan'a giden arka yol güzergahında ki arazi müsait durumdaysa, Konya'nın eksiklerinden olan Disneyland ya da hiç değilse devasa bir lunapark buraya inşa edilebilir. 
Konya'mız hem manevi başkent, hem de sanayi başkentidir. Bu güzel şehirde çoğu hizmet aslında israftır. Çoğu kullanılmayan ya da çok az kullanılan şehir içi park alanları israftır. Ama yukarıda bahsi geçen çalışmalar gerekliliktir. Hemen her ay açılışa gelen protokol erkanımızın bu eksiği fark edememesi de üzüntü vericidir. Özellikle konuşurken mangalda kül bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanı'nın senelerdir hiç mi aklına gelmedi merak ediyorum? Zaten daha önceleri defalarca kendisine buradan yazdığım önerileri bile kale almayan başkanın bunları görmemesi de gayet olağandır. Bu sebeple uzun zamandır belediyeleri muhatap alan yazılar yazmadığımı fark etmişsinizdir. Boşa kürek çekmenin anlamı yok. Onları halk seçti. Onlar her şeyin en doğrusunu bilirler (!) Bizim gibi boş insanların değersiz fikirlerine hiçbir zaman ihtiyaçları yoktur. 
Bıraktık kendi hallerine, dilediklerini yapıp dilediklerini yıksınlar. 

Bu kafayla fuar alanının çevresi için önerdiğim yukarıdaki fikirlerim karşılığını bulmayacak. Havada kalacak. Bunlara birinin imaj dersi vermesi lazım.

Alt geçitler imajımızı zedelemekte, trafik lambalarının sıfırlanacağı yerde artırıldığı alt geçitlerimiz...
Tramvaylar yenilendi ama Konyalılar önceki Alman yapımı tramvayların gürültüsü dışında bunlara göre kat kat daha rahat yolculuk imkanı sunduğunu her yerde dile getiriyorlar...

Şehir içinde ki ana caddelerin birçoğu vatandaşın can güvenliğini tehdit ediyor. Millet, karşıdan karşıya geçerken arabaların arasında cambazlık oynuyor.

Belediyelerimiz, hep cilalama işleri yerine milletin hayati riskini sıfıra indirecek çalışmalara ne zaman başlayacaklar? 

Ben söyleyeyim. Hiç başlamayacaklar.
Fuar konusu derken nerelere geldik? İnşallah bir taşla iki kuş vurmak nasip olur Ya Rabbi.    2014-05-30