Erdoğan ne yapmalı, ne yapmamalı...
Başbakan Tayyip Erdoğan ne yapmalı, ne yapmamalı...

Daha önce de yazılarımda belirttiğim birkaç husus var. Başbakan Erdoğan kimi yerde çok doğru adımlar atarken kimi yerde de yapılmaması gereken hareketler yapıp, söylenmemesi gereken sözler edebiliyor.

Mesela  son olarak Okmeydanı'nda 2 kişinin ölümüne neden olan olayları değerlendiren Erdoğan, "Neymiş Berkin Elvan'ı anmak için törenler düzenleyeceklermiş. Ölmüştür, geçmiştir" dediği için büyük tepkilere maruz kaldı. Peki başbakan Tayyip Erdoğan neyi yapmalı, neyi yapmamalı diye kısaca özetlersek,

1. Başbakan Erdoğan öncelikli olarak danışmanlarını değiştirmeli. Çünkü bu Berkin Elvan ile ilgili konuşmanın toplumda çok yanlış anlaşılacağı ve tepki gösterileceği çok belli. Bazı kişiler Tayyip Erdoğan'ı çok yanlış yönlendiriyor olabilir, bu yüzden başbakan istişare etmeden demeç vermemeli. Başbakan özellikle bu hassas dönemde tüm halkı kucaklayıcı, sevgi dolu, şefkatli bir üslup geliştimeli.

2. Başbakan Erdoğan'ın halkımızın evinde Kuran okuması çok güzel. Ne mutlu ki bize Kuran okuyan bir başbakanımız var. Tayyip Erdoğan halkımızla bütünleştiğini bu ziyaretlerle çok güzel bir şekilde gösteriyor. Halkımız onun da kendinden bir insan olduğunu, bir Anadolu evladı olduğunu görüyor. Bu yaptığı aile ziyaretleri son derece güzel.

3. Başbakan Erdoğan'ın başı açık, son derece modern genç kızlarla çektirdiği son selfisi çok güzel. Bu bağnazlara ve yobazlara verilecek en güzel cevap. Tayyip Erdoğan modernliğe çok önem versin. Plaja giden, başı açık olan modern kesimi de kucaklasın. Bu tarz resimleri bol bol çektirsin. Böylece AKP'nin modern yüzünü göstersin.  

4. Başbakanımız bilim ve sanata da çok önem versin. Bir köşede unutulmuş, yalnız bırakılmış sanatçılarımıza sahip çıksın. Onlarla toplantılar düzenlesin, yemekler yesin, onların sorunlarını dinlesin. Zor durumda olan sanatçılarımızın para ödemeden tedavi olacakları bir hastane kurulsun. Ülkede bilim adamlarına çok destek verilsin.

5. Başbakanımız genel olarak sinirlenmemeye, hep yatıştırıcı üslup kullanmaya çok dikkat etsin. Çünkü kendisini özel olarak kızdırmak isteyenler olabilir. Eğer hoşlanmaduğı bir toplantı ya da konuşma olursa hemen kalkıp sessizce ortamı terk etsin, kimseyle münakaşaya girmesin.

6. Başbakanımızın genel olarak kendisine sorulan sorulara nüktedan bi şekilde cevap versin, tıpkı Demirel gibi. Şakacı bir üslupla konuşsun, bu hem kendisine, hem de insanlara çok olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

7. Tayyip Erdoğan güvendiği insanlar kendisine yanlış yaptığı için şu sıralar gergin. Bazı kişiler bunu fırsat bilip bilerek üstüne gidip hata yaptırmak istiyor olabilir. Bu konuda başbakanımız dikkatli olsun.

8. Bir de her zaman yazılarımda söylediğimi tekrar etmek istiyorum. Tayyip Erdoğan 'tek barka, tek millet, tek devlet' sözünü sürekli vurgulasın. PKK'ya ve Öcalan'a asla taviz vermesin. Türk topraklarını asla böldürmeyeceğimizi üzerine basa basa söylesin. Ayrıca Güneydoğu'da PKK'nın çocuklarını kaçırdığı ailelere devlet yardım eli uzatsın, o çocuklar dağdan indirilip ailelerine kavuşturulsun.

Erkan Arkut

[email protected]2014-06-02