Kutu Kutu Pense ve Türkçesini Bulmaca
GAZİANTEP YÖRESİNDEN GELENEKSEL ÇOCUK  OYUNLARI (7)

KUTU KUTU PENSE

HEPSİ: 'Kutu kutu pense

Elmamı yerse...'

EBE: 'Arkadaşım Lale

Arkasını dönse...'

El ele tutuşarak halka olmuş on kadar çocuk. Tekerlemeyi söyleyerek döner. İçlerinden biri ebe olur. Ebe tekerlemenin:

'Arkadaşım Lale

Arkasını dönse...' bölümünü söyler. Bu bölümde adı geçen oyuncu (Örneğin Lale) yüzünü ters tarafa çevirir. Oyun böyle devam der.

Artık ikinci bölümünü söyleme sırası Lale'dedir.

HEPSİ:

'Kutu kutu pense

Elmamı yerse...'

LALE:

'Arkadaşım Nuri

Arkasını dönse...'

Oyun böylece herkes ter yüz dönünceye kadar devam eder.


TÜRKÇESİNİ BULMACA

Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda okuduğum yıllarda Dilbilgisi derslerimize Okulumuzun Başöğretmeni Şakir Sabri Yener bey gelirdi. Başöğretmenimiz güzel dilimizi dolayısıyla dilbilgisi dersini bize sevdirmek içim sözcük oyunu oynatırdı.

Oyunun adı TÜRKÇESİNİ BUL idi. Arkadaşlardan biri bir sözcük söylerdi. Öbürlerimiz o sözcüğün Türkçe'sini bulmaya çalışırdık. Kim bulursa karatahtada onum adının karşısına bir puan eklenirdi. En çok puanı alana Başöğretmenimiz aldığı puan kadar not verirdi. Birinin aldığı puan beşten fazlaysa.

'Sana ne yazık ki ancak 5 verebileceğim. PEKİYİ yani... Bundan daha büyük not olsa onu da verirdim ama ne yazık ki 5'ten büyük not yok,' derdi.

Orta öğretim yıllarımızda Türkçe derslerimizde bu oyunu hatırladıkça 'Keşke Şakir Sabri Yener Başöğretmenimiz orta okulda da Türkçe derslerimize gelse...' diye iç çekerdik. Orta okulda 10'a kadar not var ya... Oyunu şöyle oynardık:

İLHAN: Gaye, öğretmenim. Bulduğum yabancı sözcük gaye.

Burada oyun sayesinde dilbilgisi kurallarını da öğrenmiş olurduk. Kalın ünlü ile başlayan bir sözcük, ince ünlü ile devam ediyorsa anlardık ki o sözcük Türkçe değildir. Çünkü Dilbilgisi kurallarına göre Türkçe sözcülerde ünlü harfler kalın ünlüyle başlamışsa kalın ünlüyle devam eder.2014-06-07