Anadolu'da Köylü Kalabilmek
Haziran kimi yazın başlangıcı der kimi hasat mevsimi der,kimi edddaaa denizee karpuz kabugu düştü heyvanın önüne der. İcini yemiş insan oglu da kabugunu zebil olmasın (israf) olmasın diye ulen köylü olmak ne kadar güzel beeeh deyen var galii.   İşte  özünü unutmayan öylesine temiz insan temiz kardeşlerimiz, dostlarımız, var, hatta,, köylü ,,yörük,, olmakla övünen ve yaşamından da hic eksik etmeyen vefalı insanlar var. Belki yaşam icinde hayat insanı bi yerden alıp bi yerlere götürüyor,hele ticari bi hayatta iseniz bazen zaman su gibi geciyor ve gecen süre icinde ticaret almış başını iki basamak bazen üc basamak sıcramışsın mevki sabı olmuşsun giyimin,kuşamın, (hemencecik degişir yaa) cok tez belli eder anadolu insanı kimi hemen şöyle der (sonradan görme,hır.....) der başka şeyler der kimi degişimin üst baş,hatta arbadan, başlar ve zevcesine kadar yedek, lendigi, rivayet edilir. galii pek halk arasında pek yaygındır, başlar  sokak largonu, lann deyyusun dün yeyecek ekmek,ki yoktu dün şeyi yoktu dün şöyleydi. gibi taşra azıyla bir sürü lüzümsuz laf ederler .aylakcı kahve köşelerinde, duvar diplerinde, cami kuytularında, halk yapar abii aylakcılık, zor zanat ya hükümeti eleştirirler, ya bi spor takımını, anında şampiyon,yapar bir sürü largon kullanılır, en eyi ekonomistler,e bile taş cıkarırlar valaa.  

İşte işte gecen gün bi dügün merasiminde bi arkadaşım takı kuyrugunda,abeyy sana,benim bacanak mevlüt icin söyleve, dedi yarın icin köyde, dedi, de.. eyi de bi telefon diye bi şey var ya dedim. bende, tamam abey dedi. 


Ve sabahtan o telefon calmaya başladı bile
 

'alooo gardeş ,buyurunnn.
 

Ben ahmett..


Hee buyurunnn.
 

Yahu dün bacanakla selam yollamıştım,da .
 

Hee selamı aldım..
 

E,e,e,e bi şey daha demişsin,
 

Ölemiii.
 

Hee telefon diye bi alet var felan diye ..
 

İyi mi etmişsin be sen kusurumuza bakma böylesi daha uygun galii. de,iş yogun oldumu bazen oluyo yaa.
 

Tamam gardeş şimdi daha bi eyi oldu nerde kacta..
 

Bu gün 11 de köyde ..
 

Nerdee nerdee köyde mi..
 

He ,he köyümüz kökez köyün,de buba evinde,saat 10 da şeker evlerinden arac kalkacek,haberin olsun, ercan tekini, de aradım tamam mı.
 

Taman gardeş nasippp.
 

İşte hayat bu ,üc kardeş bu arkadeşler, köylü cocugu hepsi,de özüne sözüne baglı örf adap geleneklerine, atalarına, devletine, milletine, baglı
  gercek bi , Köylü,, gercek bi yörük,,yeri geldigi zaman gercek bi cumhuriyet beyefendisi, modern yaşamı benimsemiş,gercek bir ticaret adamı.    

Zaman icinde insanların ,şekli şemalı,erozyona ugruyo,saclar,kah,ak düşüyo,kah bazen erkeklerin balkon,nu(göbek) şişiyo,da olsun bu akadeşlerde şekilde her insanoglunda,olagan  deşim olmuş.
  Velakin, kalpleri, gönülleri, gözlerindeki pırıltı, dahabi parlamış huzurlu,ve mutlulugu etrafa empoze eden, mülayim insanlar olmuşlar ,cıktıkları basamaklar,gururlarını huylarını,hep mütevazi bir köylüm,olarak muhafaza edebilmişler galii..  

Ama özüne köyüne hec bagını koparmamış bir arkadaşlar bunlar,bi mevlüt okutuyor,bubaları, ve dogal olarak da köyde yaşayan buba evinde dogup böyüdügü, ata yurdunda, evlerinin avlusunda ,sıra sıra dizilmiş,maslarada sandalyelerde,ortalık köy yeri , ya, yerler sulanmış, süpürülmüş
 misafirler komşu köyler,den gelen ,şehirden gelenler, habire selamlaşıp,hoş,beşten sonra okunan mevlüde,kurana,eşlik edyorlar,ve mütakibinde ,kazanlar vurulmuş sıra sıra,Pirinc,corbası,kuru fasulyesi,O organik kırmızı eti,keşkeksiz asla olmaz abii,ve bu mevsimde kırmızı turşu,beyaz pilav,salata,ve irmik helva, hepsi öyle muazzam görünüyo ,ki, mis gibi öyle güzel koku öylesine kaynıyor, peştamalları bellerine baglamış aşcı yamak,ları,pür pür,dolaşıp masaları,donatıyorlar,daa uzak,tan bi ara gözüme ilişti yemek yapan arkadaş,ümit,usta,ulaaa bu bizim ibramm ,anın olan delmi derken kendimi kazanların arasında buldum,selamınaleykümmm,,vealeykümselammmm,halilllllaaaaa, sararmış cürük dişleri arsında bi  tebessüm ..gözleri bi arkadaş görmenin verdigi hazla ne arayonnn burda deyverdi,acıkkktık da yemek kokusu geldi hooopp,a geldik,uleeen sen yokmusun,beee... hoş beş.  


Köy yeri ya haziran başı ya yagmurlar da verem ciseleşiyo hava bungun ahali kalabalık sözüm meclisten dışarı da(variyatlı insanın daveti) de
kalabalık oluyo galii .Ahmet,en büyük,sezgin,orta,selim,kücük olan,ve bubaları hacı abeyy hacı anne hepsi cok misafirper,zaten köylü hep öyle dir ya. bi bazlama ekgemigini, kuru soganı, hemen bölüşü. paylaşmasını sever, bu kültürdür, bu bi gelenektir,her birimizin gecmişinde az cok köylülük vardır hec yok sa bile bi özlem vardır yaa. şöylee bi yörük cadırın da sabahlasam. bi cam agacı hışılıtısında, gara demlik,te bi bardak cay icsem,şöylee bi bagdaş, gurulsam,löööönnn gızanlaa bakın bubanız,aa nidaları eşliginde şöööle yaslansan bi kocamannn meşe palamut agacına.. öffflen öfff gari cigaramı köz taşından kendim de yakarım yaa,demeyen vaa mı, poz bıyıklarımı ben kendim sıvazlarım galii kasketimi sarı sırmalı pocumla şöyle alın terimi silerim gardeş galii demeyen varmı.. hele hele erol taş gibi su testisini tepesi aşagı şarıll şarıll devirmek istemeyen, hayal etmeyen va mı nirdee..  


Köylü olmak gecmişini unutmamak gelecek nesillere aktarmak  gelecek nesiller de hozor sesini köpek sesini,inek bögürmesini,koyun melemesini,tezek kokusunu,foluktan cıkmış tavuk gıdaklamasını,kedi miyavlamasını,tozonu topragını,kuş cıvıltılaraını,unutmamalı,bayramları
terafihleri,ramazanları,ev ziyaretlerini unutmalmalı köy oda buluşmalrını ,bu gardeşler gibi unutmamalı hep diri hep canlı tutmalı ki gelecek dostlara bi şeyler verebilmiş olsunlar galii   İstanbulun en yüksek tepesinde de otursan pariste otursan,angaranın en eyi makamında,da otursan. arasıra gezi baglarını dolanıp durcen gardeş. olmaz öleee balkondan bakıp denize,nazır köşeden,olmaz plazada ahmak kesmek, dört duvar arsında bilgisayara,mahkum olmak,kaldır kafanı bak şöyle,cık pencere,ye bak gökyüzüne görürsen bi göcmen kuşu,na selam söyle, selam  bizim oralara gidersen dee bagırr o duyar ...  


Bi yemek bi mevlüt derken bizi ve degerlerimizle yüzleştirdi bu genc kuşak arkadaşlara şükranlarımı sevgilerimle galii.
Uşak ili merkez kökez köyü eşrafından ,,Önal,, Ailesine hepsine saygılar..  


İlim uşak,tan saganak ve şittetli dolu yagışı ile meşhur ismet paşa caddemiz venedik gonlarını aratmayacak şekilde oldu gerci hafif yagmurlarda bile öyle oluyorduya,ya bizim talihimiz dir bu alt yapı ve ben yaptım oldu bitti.
  Köyüm kırka köyünden selam saygılar galii vallaa yagmurla da kesildi gelin gali haziran sıcaklarında köy icinde camlar altında cay icmeye yarenlik dinleme galii püfür püfür esen rüzgarda ister ırakta kacırılan kamyon şöförlerini,kurtarın isterse askeri birlik icinde indirilen al bayragı geri yerine takın  yok o yetmezse alın ırak,ta kacırılan türk büyükelsi,ve özel haraketcı,polis,ve coluk cocuk 49 kişiyi kurtarın keyif sizin,kahveci tekin,in cayları cok gözel hadin gari,salıcakla  kalın..  

Üstadımmm.

2014-06-14