Esed'in, Devlet Başkanı Seçilmesi...
Geçen hafta, Suriye'de devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

BBC'nin haberine göre seçimler rejimin kontrolü altındaki bölgelerde gerçekleştirildi.

Bu seçimde ilk defa Esed ailesi dışında bir aday  ( Hasan Abdullah El Nuri) devlet başkanlığı seçimine katıldı.

Suriye iç savaşının 3. Yılında Beşşar Esed'in yüzde 88,7 oy oranı ile yeniden devlet başkanlığına seçildiği açıklandı.

Rejim karşıtlarının oluşturduğu Suriye Muhalif Devrimci Güçler Ulusal Komisyonu seçimleri düzmece olarak nitelendirirken, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise gayrimeşru ilan etti.

Kim ne derse desin, üç yılda 160 bin kişinin öldürüldüğü, 2,5 milyon kişinin mülteci durumuna düşürüldüğü, 9,3 milyon kişinin insani desteğe muhtaç hale getirildiği, ülkede olayların ve katliamların baş sorumlusu olan Beşşar Esed devlet başkanlığı koltuğuna oturmuştur.

16.07.2012 tarihinde yazmış olduğum ' Esed Ne Yamak İstiyor ' başlıklı yazımda Suriye'deki olayları analiz etmiş ve ' Esed, Mısır, Tunus ve Libya'da yaşananların başına geleceğini anlamamış görünüyor ya da onların durumuna düşmemek için muhalefeti yok etmek istiyor. Bir kısmını katliam yaparak yok etmek isterken diğer kısmını da komşu ülkelere göçe zorlayarak kurtulmak istiyor. İleride muhaliflerin bertaraf edildiği halk oylamasına hazırlık yapıyor' demiştim.

18.08.2013 tarihinde yazmış olduğum ' Ortadoğu'daki Olaylar Neden Bitmiyor' başlıklı yazımda ise ' Ülkesi bölünme, parçalanma noktasına gelen ve iktidarını kaybetme korkusu yaşayan Esed'in de planları var. Esed, iktidarını korumak için her çareye başvurmaktan, katliam yapmaktan ve bölgeyi kan ve ateş denizine çevirmekten korkmayacaktır. Muhalefeti şu ya da bu şekilde yok ettikten sonra referanduma gidebilecektir.'

' Ortadoğu'da her zaman çıbanbaşı olarak görülen Esed'in Suriye'ye hâkim olmasına izin verilmeyecek, Güçlü Esed yerine Zayıf bir Esed yönetimi batılıların işine gelecektir. Esed'le muhalifler bir müzakere masasına oturtularak belki federasyon tipi bir yönetim oluşturulmak istenecektir. Eli kolu budanmış, iç sorunlarla uğraşmak zorunda bırakılan, tehdit unsuru olmaktan çıkmış bir Suriye şablonu batının işine gelecektir'  diye yazmıştım.

Zaman bu tespitimde ne kadar haklı olduğumu gösterdi. 

Ortadoğu'da ve İslâm coğrafyasında başa geçen bir lideri ancak Azrail halkın başından uzaklaştırıyor. Bu liderler ülkelerini babalarının tapulu malı, vatandaşlarını da kul ve köle olarak görme alışkanlığından vaz geçmedikçe ülkelerinin ve vatandaşlarının başı beladan kurtulmayacağı gibi dünya ve bölge barışının önünde en büyük engeli teşkil edeceklerdir.

Kalın sağlıcakla.

Gürbüz Battal

 

 2014-06-16