Irak, Irak mı?
Irak, bölünmeyle karşı karşıya! Çok parçalı bir devlet kurulma aşamasında! Çok vahim olanı; Mezhep savaşlarının başlaması! IŞİD, Sünni olarak eli tetikte, Irak, Şii olarak!... bu hengame Irak'ı; Kürdistan, Türkmen yurdu, Şiilerin memleketi... gibi bir parçalanmaya doğru itiyor!

 Türkmenler; 'bizim bu pastada payımız ne olacak?' diye soruyorlar. ABD; 'bu işe yalnız olarak girmem' diyerek Türkiye'yi ateşe sokmaya hazırlanıyor! Yani onun dilinin altındaki bakla; 'Türkiye bize üs desteği sağlarsa ne ala, değilse tek başımıza böyle bir kavgaya girmeyiz' şeklinde!

Burada yetki Türkiye'de! İşte burada siyaseti iyi ayarlamak, ince çizgiyi korumak gerek. Birilerinin, 'hemen giriverelim, vuruverelim, alıverelim...' demek pek o kadar kolay değil ve gerekli de değil. Türkiye, çok stratejik konumda! Ne ABD, ne AB, ne İngiltere, ne de Rusya... uzaklardan gelip Irak'ı vuramaz! Bu, hem çok zor, hem çok riskli ve hem de çok masraflı olur. Mutlaka Türkiye'ye muhtaçlar! Böyle bir durumda ya Irak yönetimini kullanarak IŞİD'e vuracaklar, ya Türkiye'yi kullanarak, ya İran'ı devreye sokarak veya Suriye'yi pohpohlayıp işi bitirecekler! Yani anlayacağınız çok bilinmeyenli bir denklem içindeyiz!

Prof. Dr. Noam Chomsky şöyle diyor;

'Osmanlının modeli önümüzde bir ders gibi duruyor. Belki öyle bir gün gelecek ki, bir seyyahın serbestçe Kahire'den Bağdat'a, oradan da İstanbul'a gideceği günlere geri döneceğiz. İnsanların mahalli yönetimlerle yönetimi üstlendiği günlere döneceğiz. Osmanlı'nın o bölgede yüzlerce yıl yürüttüğü politikalar ve yönetim şekli, Osmanlı'nın o günleri bize ders olacak. Çünkü Osmanlı'nın geçmiş dönemleri önümüze önemli bir ders koyuyor. Belki bölgedeki herkes için daha iyi bir hayat olacak. Tabii bunlar, kendi kendine olmayacak. Bunun için bölgede çeşitli tercihlerin olması gerekiyor.'

Ne zaman Osmanlı devleti, Orta Doğu'dan ayrıldı, o zaman kan akmaya başladı! Ne zaman Osmanlı'yı çeşitli ayak oyunlarıyla yıktılar, ondan sonra tespihin taneleri gibi insanlıkta huzur kalmadı! Osmanlı'nın, İsrail'e toprak vermemesi sebebiyle akla hayale gelmedik Bizans oyunlarıyla Müslüman ülkelerde kavga bitmiyor! Ira'ta huzurun sağlanmasının tek yolu var; bütün İslam ülkelerinin birlik içinde hareket edip, batı ve Haçlı anlayışa geçit vermemek! 

Irak eski Cumhurbaşkan Yardımcısı;

'Biz Müslüman ülkeler olarak ortak bir çıkara sahibiz ve güçlerimizi birleştirmeliyiz, yakınlaşmalıyız, yakınlaşmalıyız. Ancak bir ülkenin bunun dışında tutulması lazım. bu ülkenin de buna girişimde öncülük yapması gerekli. Bu ülke Türkiye olabilir. Bu kişi Erdoğan olabilir. Bir ülkenin yol açması gerekiyor, bir kahraman gerekiyor. Bir Müslüman kahraman çıkıp bu İslam trajedisine son vermesi gerekiyor. Bu kişi Erdoğan olabilir.' Diyor. 

Mesele göründüğü kadar kolay değil! Öyle sabahtan akşama, işi çözmek, kapı karşı komşu ile oturup konuşmak kadar basit değil. Hesabı iyi yapmak, getirisini, götürüsünü iyi planlamak gerekli. Masa başında, ahkam kesmek, hiç iktidar olmamış, olmaya da niyetli olmayanların esip gürlemesiyle sorun çözülmez!

Irak'ta; huzur, barış, sevgi, kardeşlik... günleri şu anda mümkün görünmüyor ama ilerleyen zamanda- bu zaman yarın da olabilir, yarından sonra da, bir ay da...- ama ortada bir gerçek var ki o da; Irak'ın, aynen, bir zamanların Yugoslavya'sının parçalanıp Bosna ve Sırbistan şeklinde bölündüğü gibi bir bölünmüş devlet olacağı! Irak diye müstakil bir devletin haritadan silineceği!

Allah, encamımızı hayreylesin. Büyük bir savaşa ve yıkıma sebep olmadan iş sonuçlansın! Temennim budur. 2014-06-17