Haziran yağmurları ve köy yolu
Şükürler olsun  bizi yetiştiren analarımıza babalarımıza atalarımıza şükürler olsun..

Yalan dünyanın feleginden gecmeden hata yapmadan sıkıntı cekmeden acıyı tatmadan kıymet biline mi ki..

 Hayatta iki şeyi para satın alamazmış derdi bi abimiz...

Biri  ecel geldi para sökmezmiş galii..

Bir digeri de tecrübe burda da nakit gecmezmiş ila ki yaşamak gerek ne anlatırsan anlat ne söylersen söyle her bir kelime kefiyetsiz öyyle boş kalırmış booşş..

İşte hayat böyle kimi, tadından yiyemez, kimi de yoklugundan yiyemez yalan dünya bu işte..

 

Hayatın garip cilesi  onca zorda insanlar var kolu komşu akraba,devlet desen bak yaşlıya evde al maaşı diyor,daaa...

İcinden cıkılası girdap bir türlü cıkmakbi zor kalmak  öylesine bi zor..

Dışarıdan dinlemek bile insana bi başka dram veriyor..

 

Toplum olarak yaşlılara hastalara yoksullara fakirlere kolu komşu da bakmak aramak görmek..

İnsan oglu hic yaşlanmayacak mış gibi hic hasta olmayacakmış gibi..

Hayat bu bir trafik kazası,bir afet bir iş kazası bir başka ,,vuslat,,..ne ise insan başına yaşam icinde gör bak neler gelir..

 

Rahmetli etem  (onbaşı.)emmim vardı hep şöyle derdi,ben iki karıdan bu hale düşecek adammıydım der ve devam ederdi,gencligimde hökömet binası yapımında calışmış,da yerden 50 kiloluk cimento torbasına bi aldım mı taaa dördüncü kata şıp diye bi nefeste varırdım hey gidi gahpe genclik hey derdi allah rahmet eylesinn..

 

İnsanlar hep iç ceker anlatır ben böyle olacagını hiiicc hesap edemedim hic der ama yapacak bi şey de yok..

Hatta iken hayat cok cabuk geciyor hele bu saglıklı isen ve bi okadar hızlı geciyor ki deme gitsin..

Hazırlık yapmadıysan,iktisat yapmadıysan yarını düşünmediysen eskilerin deyimi ile har vurup harman savurdun san yandı ,bi yandı sorma..

 

O kahpe genclik geliyor geciyor coluk cocuk iş güc icin de yogrulup kayboluyor o kadar yogun oluyor ki taa yabi hastalıkta ya özel gecelerde bazen unutulsada telenfonla aranıp soruluyor o kadar atalar,da karşıdaki cocuklar üzülmesindiye zorda olsalar bile taş basıp iyiyizz yavrum bizi merak etme siz nasılsınız norunlar nasıl deyip ..

 

Gönül aldım sanıp ah, cekip icin icin kor közler gibi yansa da yanık kokusu gelmez garii..

Ana sevgisi daima karşılıksız bi sevgi imiş deme gitsin kadir kıymet bilene deme gitsin galii..

Sevgi dedik ya veyel karani aklıma gelir de başka gelmez gariii

 

Kalkmış yaban ellerrinden cöller de yana döne sevgililer sevgilisini bi görmek dünya gözü ile bir defa görmek hayır duasını almak veya nasihat almak gaye kavuşmak kavuşmak..

Atası hasta yatakta bırakıp gitmiş veysel garani,izin alıp gitmiş gece gündüz,cöller aşmış yanık yürekle kavruk yürekle,gece demeden,gündüz demeden cöller  tabiyat yollar daglar taşlar ,arkaş olmuş kavuşmaya,hjasrete,ama ata sevgisi,ata övüdü,,agır basbış onca yoldan sonra vardıgı yerde beklemiş,beklemiş tam kavuşacak,ki...

 

Bi haber gelir hasta yakta yatan atasından tez gel ,,Veyselim,, tez gel ecel geldi geliyor son bir kez gmöreyim ki der...

Haber gelir gelmez tam kavuşacak ken veysel karani,  selam , bırakıp,cok sevdigi ,HZ,MUHAMMET,,SAS,, me kavuşamadan,tekrar yola koyulur..

 

Günümüzde ise atalarımıza olan sevgiyi yaşadıgımız  şu yalan dünyadaki gecim derdi veya her ne ise bir türlü gösterişten kendimizi alamıyoruz,toplum olarak olanın bolca har vurup harman savurdugu,olmayanın kıt kanat gecinip yaşadıgı şu yalandan dünya,oyalanıp duruyoruz,bir türlü hayır nedir degildir,diye mırıldanıp duralım...

 

Daha dün yagmurlar yagmuyor,kıtlık olacak diye kıvranan bizler bu seferde mazallah yaz gelmeyecek diye sanki bahar hep sürecek gibi mırıldanır olduk töbee,töbee..

Bol ca umre ile bol ca ,hacca gitmekle bu yalan dünya,ya olan sorumluluklarımız,görevlerimiz tamam mı sayılıyor galii..

Onca muhtac onca garip gureba varken farz olan asli görevlerimiz dışında cevremize ,,acık,, bi gözle bakmak yeter de artar yeterki verenin ve alanın  bir oldugunu hep hatırlayalım galiii..yoksa,yandı ha yandı..

Gören de bilen de ahmak kesiyorsun diyecek ,desinler toplumumuzun sorunu,napacan tostlar ulema olmasak da alim olmasak ta başımızda sarık olmasada...

Her hasıl kelam,bunca kelamdan sonra tüüümmm hatalar kusurlar icin tüümm okuyan akedeşlerden af ola galii..

Uşak,tan ögleye kadar parcalı bulutlu ögle sonrası kırka köyü yagmurlarında ıslanmış sade selamlar saygılar galliii.


2014-06-21