'Çözüm Süreci'
Gazeteciler Konfederasyonundan 'çözüm sürecine'..

Henüz daha iki ay önce kurulan Gazeteciler Konfederasyonu'nun düzenlemiş olduğu  1.başkanlar kurulu toplantısı Siirt'te yapılmış olması anlamı ve önemli buluyorum.

İlk defa Gazeteciler Konfederasyonu'na bağlı federasyon ve cemiyet başkanlarından oluşan, 81 ilden 80'e yakın gazeteci ile katıldığı toplantının önemini büyüktür.

Siirt Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Durak'ın ev sahipliğinde gerçekleşen bir toplantı vesilesi ile Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik ile birlikte Siirt'teydik.

Toplantının sadece gazetecilik mesleğinin sorunlarının irdelendiği, bir çalışmanın ötesinde ülkemizin kanayan yarasına bir damla ilaç olmaktır.

Asıl amaç, yaklaşık iki yılını gride bıraktığımız ve ülkemiz için hayati öneme sahip ‘çözüm süreci' ne destek olmaktı.  

Siirt'te yolculuk yaparken, bölgede uzun yıllar gazetecilik yapmış Kanan Macit ve Mehmet Çelik ağabeylerimizden, düşündüren, acı ve tatlı anılarının bizimle paylaşarak yolculuğumuz başladı.

Çözüm sürecinde gelinen noktanın ülkeyi nerelerden nerelere getirdiğinin adeta özetler gibiydi.

Keyifli bir yolculuğun ardından, Siirt'e geldik. Ülkemizin değişik coğrafyalıdan, illerinden gazeteci dostlarla bir araya geldik.

Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Kezer çayı alanında Türkiye'nin mozaiğini oluşturan gazetecilerin onuruna akşam yemeği verdi.

Başkan Bakırhan, Siirt'te Türkiye'nin batısında bölgenin algısının farklı olduğunu ifade ederek, bu algıyı kırmak için ‘empati' yapılması gerektiğini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Bakırhan, üç halkın, üç dilin ve üç kültürün birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşadığı, bu kültürlerin çatışmadığı dayanıştığı ve yaşamı paylaştığı birlik içindeki bir kent tablosu olduğundan söz etti.

Akşam yemeğinin ardından, otelin terasından Siirt ti izleme fırsatı bulduk. Muhteşem havası ile gazeteci dostlarla sohbet etme fırsatı yakaladık.

Sabahın erken saatlerinde Siirt ile özdeşleşmiş büryan yemeği ile gazeteci dostlarla tatlı bir sohbetle güne başladık.

Toplantıların yapılacağı Siirt Üniversite Kezer yerleşkesine hareket ettik.

Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, konfederasyonun 74 meslek örgütü ve 8 federasyondan oluşan çok etkili bir basın örgütü olduğunu belirten açılış konuşmasıyla toplantı başladı.

Gazeteciler Konfederasyonu'nun ilk başkanlık toplantısının Siirt'te yapıldığına dikkat çeken Kolaylı, aynı zamanda ‘çözüm süreci' ne destek olacak güçlü mesajlar vermek istediklerini söyledi.

Siirt in yeni Valisi Mustafa Tutulmazın Gazeteciler Konfederasyonu'nun çözüm sürecine destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren bir konuşma yaptı.

Siirt'in son yıllarda hızlı bir kalkınma süreci içerisine girdiğini tanık olduğunu, bölgedeki huzurun Türkiye'ye duyurulmasında gazetecilere büyük görevler düştüğünü belirti.

Verilen aranın ardından, kapalı spor salonunda yapılan üniversiteli öğrencilerin bir birinden güzel halk oyunlarını gösterileri izleme fırsatını bulduk.  

Konfederasyonun yönetim kurulu üyesi Sefa Özdemir başkanlığında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar'da, ‘gazetecilikte etik' konulu seminer ile devam etti.

Basın İlan Kurumu'ndan akademik desteğini ile Gazetecilik mesleğinde kimlik sorunu, Türk Ceza Kanunu'nda basın özgürlüğünün önündeki engeller konuşuldu.

Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere bölgede yaşanan son gelişmeler ve basının bu olaylara bakışı ile çözüm sürecinin bölgeye kazanımları konuşuldu, tartışıldığı ve çözüm için desteğin artacağını göstermesi açısından önemli bilgiler paylaşıldı.

Türkü, Kürdü, Arap'ıyla üç dilin konuşulduğu Siirt'te de yapılan toplantının, aslında Türkiye deki herkesin, her kesimin, çözüm sürecine desteğin nedenli önemli olduğu ortaya çıktı.

Hiç kimse, silahların gölgesinde artık yaşamak istemiyor... Hiç kimse ne kan, ne gözyaşı nede çatışma, istemiyor.

Herkes, huzur, refah özgürlüklerin konuşulduğu bir ülke olsun istiyor. İş adamlarının bölgeye gelip yatırım yapmasını bekliyor.

Bir birey olarak, çözüm sürecini şiddetle destekliyor ve yangını söndürmeye su taşıyan karınca misali gibi herkesin elini taşın altına koymasını bekliyorum.

Konfederasyonun çok etkili bir basın örgütü olduğu göstermesi ve Siirt'ten başlaması bu anlamda çok önemli buluyor ve önemsiyorum. 

Sevgi, barış ve kardeşlik için sağlıcakla kalın....


2014-06-23