Benim Lügatımda 'Keşke' Kelimesi Yok!
'Keşke o yola girmeseydik, o zaman kaza yapmazdık.'

'Keşke üniversite sınavını kazansaydım.'

'Keşke milyonlarca insanın içinde ben kanser olmasaydım.'

'Keşke işyerimden kovulmasaydım.'

'Keşke o insanla evlenmeseydim.'

'Keşke o şehirden taşınmasaydım.'

İnsanların hayatında böyle ne kadar çok keşkeler var değil mi? Hayatları hep hayıflanmakla, hep üzülmekle, hep pişmanlıkla geçiyor. Oysa hayatları için baştan karar verilmiş, kaderleri daha onlar doğmadan çizilmiş, ama bunu bir türlü fark edemiyorlar. Keşkelerin arasında bocalayıp duruyorlar. Halbuki Allah Kuran'da 'sen atmadın, Allah attı' diyerek insanların attığı her adımın Allah'ın kontrolünde olduğunu bildiriyor:

Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Mü'minleri Kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir. (Enfal Suresi, 17)

O yola girmek insanın kaderinde, o işten atılmak insanın kaderinde, o şehirden ayrılmak insanın kaderinde, milyonlarca insanın içinden kanserin gelip seni bulması da kaderinde. Bu hayatta hiçbir şey tesadüf değil. Hiçbir şey boş yere yaratılmıyor, hepsinde bir hikmet var, hepsinde bir güzellik var.

Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre pek kolaydır. (Hadid Suresi, 22)

Yaşadıklarımızın büyük küçük hepsi insanlar için bir imtihan, güzel bir sınav. İman edenler tevekkül ederek, sabrederek, hep Allah'a dönüp yönelerek dünya hayatını hep güzellikle geçiriyorlar. İnkar edenler ise keşkeler içinde, pişmanlıklar içinde bunalımdan bunalıma sürükleniyorlar. Bilmiyorlar ki işin sırrı iman etmekte, işin sırrı Allah'a dönmekte.

Benim de lugatımda 'keşkelere' yer yok, yirmi yıldır da olmadı. Yirmi yıldır Allah'a tevekkül ederek hayatımı yaşıyorum. Ve yaşadığım her güzellikte, her zorlukta 'Rabbim, ben senden razıyım, sen ne yaratmışsan benim için en hayırlısı odur.' diyorum...

Allah dedi ki: "Bu, doğrulara, doğru söylemelerinin yarar sağladığı gündür. Onlar için, içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı oldu, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur." (Maide Suresi, 119)

Kaynak: http://imtihaninsirrib.blogspot.com/


2014-06-23