Ekmeloğlu, IŞİD Terörü ve Erdoğan Sonrası...
Muhalefetin Cumhurbaşkanlığına çatı aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu veya bir diğer deyişle İhsaneddin Ekmeloğlu'nun açıklamaları, düşünce yapısındaki değişiklikleri açığa vuruyor.

Tam kuşatıcı olamayan çatı adayın ismi üzerindeki tartışmalar devam ederken şimdi de soy ismi İhsanoğlu yerine  Ekmeloğlu olarak söylenir oldu.

Büyük bir İslâm âlimi olan babasının İhsan olan adından aldığı soy isminin Ekmeloğlu olarak söylenmesi aslında doğruyu yansıtıyor.

Zira en olgun, en uygun, kâmil, mükemmel, kusursuz gibi anlamlara gelen Ekmel kelimesine eklenen oğlu eki, hakikaten kendisinin kâmil, mükemmel bir zatın oğlu olduğu gerçeğini aksettiriyor.

Ekmeleddin bey keşke CHP' nin peşine takılıp gitmeseydi de, babası gibi kendisinin de  Ekmel olduğunu gösterseydi. Yani Ekmel'lik sadece adında kalmasa idi de,  sıfatına, gönlüne ve ruhuna sirayet etseydi.

O zaman, Sisi'nin yanında yer almazdı. O zaman İsrail ile Filistin savaşında tarafsız olmalıyız demezdi. O zaman, CHP'nin peşine takılmaz ve daha şimdiden onların söylemlerini benimsemezdi. O zaman, CHP zihniyetinin Mısır'a sürgün ettiği rahmetli babasının kemiklerini de sızlatmazdı.

Kazara ya bir de Cumhurbaşkanı olursa, Ekmeloğlu'ndan o zaman neler duyarız kim bilir? Allah şaşırtmasın ve korusun.

***  ***  ***

IŞİD ile ilgili daha önce yazdığım eleştirel yazım için bazı eleştiri yorumları aldım. 'IŞİD'in ne zaman ve nasıl doğduğunu bilmediğim için eleştirmemin yanlış olduğunu' ifade eden yorumlar...  

Önemli olan, IŞİD denilen örgütün ne zaman ve nasıl doğduğu değil şu anda ne yapmakta olduğudur.

İslâm adına hem de ehli sünnet adına hareket ettiğini söyleyen bu örgütün uygulamalarına baktığımız zaman, İslâm ile yakından uzaktan ilgisi olmadığı görülür.

Acımasızca durmadan kafa kesen, Müslüman olup olmadığına bile bakmaksızın kendilerine karşı çıkan herkesi merhamet etmeden katleden, Kâbe'yi yıkacaklarını ve Kâbe'deki Müslümanları öldüreceklerini açıkça ilan eden, esir aldıkları Irak Müslümanlarının karılarını ve kızlarını cariye diyerek kendilerine helal sayan bir örgütün İslâm adına hareket ettiğini kabul etmek nasıl mümkün olabilir?

IŞİD'i savunanlar ya İslâm'ı bilmiyorlar ya da gözleri ve gönülleri bağlanmış IŞİD'in yaptıklarını görmüyorlar. Allah şerrinden emin eylesin.

***  ***  ***

Mayıs ayı başında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına aday olma ve % 50'nin üstünde bir oyla ilk turda seçilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu yazmıştım. Aynı yazıda Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra da Başbakanlığa büyük bir ihtimalle Mehmet Ali Şahin'in görevlendirileceğini ama Ahmet Davutoğlu isminin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ve Ak Parti'nin başına da Numan Kurtulmuş'un gelme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtmiştim.

Şu anda aynı düşüncelerimi koruyorum. Öngörüm odur ki;

Cumhurbaşkanlığına aday olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda % 50 -55 arası bir oyla seçimi kazanır.

Başbakanlığa büyük bir ihtimalle genel seçimlere kadar yaklaşık 10 ay süreyle Mehmet Ali Şahin getirilir.

Bu arada Ak Parti genel kurula giderek Genel Başkan seçer. Genel Başkan, Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret edeceği bir isim olur. Bu ismin de Numan Kurtulmuş olacağı yüksek bir ihtimaldir.

Ak Parti Numan Kurtulmuş başkanlığında 2015 genel seçimlerine girer ve yine tek başına iktidar olur. Genel seçimlerin ardından Numan Kurtulmuş Başbakan olur.

Bu arada Abdullah Gül ne olur sorusu akla geliyor. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı gibi bir makamdan sonra tekrar siyasete dönmesi yakışık almaz.

Belki bir süre sonra BM' de üst düzey bir görev alır. Bakalım öngörülerim tutacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Mutlu yarınlar efendim.2014-07-10