Buna Aklım Ermiyor, Bana Bir Akıl Fikir Veriniz
Kürt sorununa çözüm için bu 3 yıldır çok yoğun çaba çalışma ve faaliyet sürdürülüyor. Hükümet yeni yasalar çıkardı, Akil İnsanlar komisyonu çalışmaları tamamlayıp, hazırladıkları raporları hükümete sundu.Devlet Kandil BDP ve Sayın Öcalan'la diyalog kurup çalışmalar başlatıldı.

Devlet Kandil İmralı görüşmeleri yapıldı. Halen devam edilmekte hükümet'in halkın ve   STK' ların gayretleriyle iyi niyet çabaları ve tüm provokasyonlara rağmen çok şükür bu iki yıldır ne asker nede gerilla cenazeleri gelmiyor. Ve süreç devam ediyor ve uzuyor, son çıkan yasalar da kabul edildi, onaylandı.

YANLINIZ BUNA AKLIM ERMİYOR, PKK SİLAH BIRAKSIN DENİLİYOR;
 
Kürt sorunu varlığı için önce ulusal sonra beraberlik içinde kardeşçe bir yaşam için bir görüş beyan edildi.

Şimdi Hükümet diyor ki PKK (yani Gerilla) silah bıraksın kandildekiler dağdan insin cezaevi şartları ve Öcalan'ın özgürlüğü de belki bu programda var demokratik bir anayasa kabulü ile bütün bunlar yaşama geçirilebilinir.

Yıllardır bu Kürt sorunu için mücadele eden gençleri silahlandırıp dağa çıkaran ve eli bin insanın hayatına mal olan maddi boyutu telaffuz edilemeyecek kadar büyük olan nedenler  ortadan kaldırılmadan  bu insanlar silah bırakılacak davaları lav edilecek dağdakiler inecek İmralı Kandil BDP'nin Hükümetle diyalogu ve anlaşmaları yaşam bulacak özgürlük dolu bir ortam doğacak güzel de,

Ya Allah korusun Sayın Erdoğan'a bir şey olursa;

 Yada ani bir deprem hükümet değişikliği olursa İşi'din elinde silah, Barzani'nin elinde silah, Talabani'nin elinde silah ve  Suriye'deki bazı örgütlerin elinde silah,  Şimdi bu PKK Kandil İmralı BDP ne yapacak buna aklım ermiyor..

Her şeyden önce Kürt sorunu anayasal güvenceye kavuşturamadan Kürt dili ve kültürü önündeki engeller kaldırılmadan asimilasyon politikasına dur demeden Kürtlerin silah bırakacaklarına inanmıyorum.


 Geçenlerde PKK'nın ikinci adamı Cemil Bayık'ın açıklamalarını dinledim. 

Bayık; Bu şartlarda kimse silah bırakma hayalinin peşinde koşmasın.


Çakar şöyle devam etti;

Kürt sorunun demokratik bir çözümü Öcalan ve cezaevleri ve kandildeki örgütün durumu anayasal bir güvenceye kavuştuğu zaman silah bırakabilir  kanısındayım.Kürdler kardeş halklar görüldüğü ve sorunlarına doğru temelde yaklaşım gösterildiği ve sorunlarını çözüm bulunduğu zaman Ortadoğu ve Ana Dolu'ya barış ve kardeşlik gelecektir.

Geçmişte Mezopotamya'nın kadim toprakları insanlığa beşiklik etmiş olup, 21 asra girerken sorunlarına da eşit özgür ve kardeşçe bir çözüm bulacaklarına inanıyorum dedi.

ÇEV-GÖN BAŞKANI ÇAKAR; BUNA AKLIM ERMİYOR
2014-07-17