Benim Zarfım da Budur...
Benim Zarfım da Budur ve Muhteşem Stadyum 

Halk tarafından 12. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Ağustos'tan itibaren görevi kendisinden devralacak olan yeni Başbakan'ı belirlemek üzere geniş istişarelerde bulunmaya devam ediyor. 


Ak Parti'nin MKYK ve MYK üyeleri, milletvekilleri, il başkanları ile diğer yetkili organlarda görev yapanlar,  Başbakan ve Genel Başkan olarak görmek istedikleri ismi kapalı bir zarfa yazarak Başbakan Erdoğan'a veriyorlar. Bir yandan da anket çalışması yapılıyor. Bu çalışmalardan sonra yeni Başbakan ve Genel Başkan belirlenmiş olacak.

Başbakan Erdoğan'ın isteği ile alınan karar gereği, 3 dönem kuralına uymayanlar Başbakan olamayacak. Başbakan ile Genel Başkan'ın aynı isim olması isteniyor. Paralel yapı ile mücadele ve çözüm sürecinin de aynen devam ettirilmesi Erdoğan'ın şartları arasında. 

Başbakan ve Genel Başkan'ın aynı isim olma şartı ile kongrenin 27 Ağustos olarak belirlenmesi, partiye döneceğini açıklama gafında bulunan Abdullah Gül'ü saf dışı bıraktı. Zira Abdullah Gül, milletvekili olmadığı için Başbakan olamıyor. Başbakan olamayınca da alınan karar gereği Genel Başkan'da olamayacak. Halbuki Abdullah Gül'ün hesabı şimdi Genel Başkan olmak, 2015 seçimlerinden sonra da Başbakanlık koltuğuna oturmaktı. Hesabı tutmayınca partiye dönme kararını ertelemiş görünüyor. Partiyi Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi paralel yapı ile iyi geçinme politikası izleyen isimlere kaptırmak istemeyen Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı ustaca bir manevra ile genel seçimlere kadar Abdullah Gül ve ekibine bu kapıyı kapatmış oldu. 

Şu anda Başbakanlığa en yakın isim Ahmet Davutoğlu görünüyor. Bütün göstergeler onu işaret ediyor. Bugüne kadar izlediği siyaseti, yaptığı faaliyeti, başarısı, yerinde tavırları ve Tayyip beye verdiği güven ile Başbakanlığı hak ediyor. Bir önceki yazımda, Davutoğlu'nun hangi özellikleri ile Başbakanlığı hak ettiğini kaleme almıştım.   

Numan Kurtulmuş'ta; kuvvetli, kapasiteli, seviyeli ve liderlik özellikleri güçlü olan aynı zamanda paralel yapı ile mücadele ve çözüm süreci gibi konuları şimdiki gibi başarıyla yürütecek bir isim. Recep Tayyip Erdoğan ile Numan Kurtulmuş, İstanbul'da 1980' li ve 1990' lı yıllarda beraber omuz omuza yaptıkları siyasi faaliyetlerinden bu yana birbirlerini çok iyi tanıyorlar. Onun içindir ki Tayyip Erdoğan, üzerinde ısrarla durarak Numan beyi Ak Parti'ye kazandırmıştır.

Şimdi ben de zarfa Başbakan ve Genel Başkan olarak görmek istediğim isimleri yazacağım. Benim zarfım açık olacak ve burada sizlerle paylaşacağım. Şayet ben, Başbakan Erdoğan'a zarf yazıp verecek konumda olsaydım, hiçbir şarta takılmadan bu dönem için Başbakan olarak Ahmet Davutoğlu'nu, Genel Başkan olarak da Numan Kurtulmuş'u yazardım. Bu benim görüşüm, yukarısı daha iyi bilir.  

***  ***  ***

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in, yeni stadyumdaki kahvaltılı basın toplantısına davet edildim. Hem yeni stadyumu görme merakımı gidermek, hem de davete icabet etmek adına toplantıya katıldım.

Yeni stadyum gerçekten muhteşem bir görüntüye sahip... Göz kamaştırıcı ve rakipleri etkileyecek bir konumda. Sayı kapasitesi, ses yankılanması, tribünlerin ve zeminin ısıtılması, giriş çıkışlardaki izdihamın önlenmesi, otopark ihtiyacı, koltukların kalitesine varıncaya kadar her şey en modern tarzda planlanıp uygulanmış. Özelliklerini basın zaten yazıyor. Bu stadyum, Konya'mıza ne kazandıracak? Ben de onu yazayım.

Yeni stadyum, UEFA kriterlerine uygun olduğu için dünya şehirleriyle rekabete vesile olacaktır. Böylece şehirlerarası yarışmada, Konya geri kalmamış, hatta ileri geçmiş olacak. Şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacağı muhakkak... İddialı olmak, lider şehir olmak yeni ve modern tesislerle mümkündür. Konyaspor ve Konya Sporunun başarılı olması için tesisleşmeye ihtiyaç var. Yeterli ve modern tesis olmadan başarılı olunamaz. Bu stat da oynanacak olan bir Avrupa kupası maçı ile tüm dünyanın gözü Konya'da olacaktır. Stadın ardından, açık ve kapalı havuzlar ile tenis kortlar da yapılarak bu bölge bir olimpiyat köyü haline gelmiş olacak.

Belediyeler, şehrin kültürüne, sanatına, ekonomisine ve sporuna hizmet edecek eserler kazandırmak zorundadırlar. Konya Büyükşehir Belediyesi de şehre büyük katkı sağlayacak ve 60-70 yıl sonrasına bile hizmet edebilecek dev bir eser ortaya koymuştur. Bundan sonra sırada Konyaspor'un başarılı olması vardır. Bu stadyumda Konyaspor'a ilk etapta Avrupa kupalarına katılma, daha sonra da şampiyonluk yakışır.

Yeni stadyumun tamamlanması, Büyükşehir Belediyesi'ne geçecek olan eski stadyum yerini de gündeme getiriyor. Tabi ki bu alanda kentsel dönüşüm gerçekleşecektir. Başkan Akyürek'ten beklentimiz, buranın yeşil alan ağırlıklı olması ve binlerce insanın halen yaptığı yürüyüş ve koşuları engellemeyecek ve amatör spora imkân verecek tarzda bir düzenleme yapılmasıdır.  

Muhteşem stadyumu Konya'ya kazandıran başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz. Çalışan, gayret eden, emek veren her ferde gönül dolusu binlerce teşekkür... Mutlu yarınlar efendim.  2014-08-21