Fazla Kilolardan Diyet Yapmadan Kurtulun
Fazla Kilolarınızdan Diyet Yapmadan Kurtulabilirsiniz
(Beyin enerjinizi doğru harcayarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.)

Siz hiç dünya harikası gördünüz mü? Ya da şöyle sorayım sizin harika olmayan bir varlık görmediğiniz her hangi bir an var mıdır?

Siz, yanlış duymadınız siz, dünyanın en harika varlığısınız. Daha da özele inelim her bir hücreniz, dokunuz, sisteminiz, sistemleriniz, organlarınız ve organizmanız bütün olarak, dünyanın en harika varlıklarıdır.

Vücudumuzdaki hücrelerin her birinin iki türlü fonksiyonu vardır. Bunlardan birisi kendi metabolizma faaliyetini sürdürmek, diğeri ise içinde yaşadığı dokunun faaliyetinin sürebilmesi için aldığı emirleri yerine getirmektir.

Hücrelerin metabolizma faaliyetlerinin nasıl düzenleneceği DNA'larında kodlanmıştır. İçinde bulunduğu bildik durumlara göre işlevini sürdürür. İnsan bedenindeki hücreler kullanabileceği madde (elementler, vitaminler, enzimler) olduğu sürece bedenin ihtiyacı olan her türlü kimyasal maddeyi üretebilecek yetenektedir. (İşte bu nedenle beslenmemizi çeşitlendirmek zorundayız.)

Bir de vücuttaki tüm metabolizma faaliyetlerini kontrol ve koordine eden sinir sistemi ile salgı sistemi vardır. Vücutta her hangi bir organın gereksinimi olan kimyasallar sinir hücreleri aracılığıyla beyine, ya da ilgili merkeze iletilir. İlgili merkez durum değerlendirmesi yapar salgı sitemini uyarır. İlgili hücreler gerekli salgıları salgılarlar vücut sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürür.

Beyin, ya da ilgili merkezi uyaran sinirler, ilgili merkezden salgı sistemine uzanan sinirler, ya da salgı bezleri arasında bir kopma olduğu durumlarda hücreler vücudun ihtiyacı olan salgıları salgılamaz, vücudun dengesi bozulur. Kısaca dengesi bozulan beden kilo alır.

Eğer psikolojik bir sorun yaşıyorsanız, beyin sahip olduğu enerjiyi takıntıyı oluşturan sinir hücrelerinin eşleşmesine harcar, uyarılması gereken salgı bezini ihmal eder.

Vücudunuzda oluşacak sorunların temel nedenlerinden birisi beyninizdeki sinir hücrelerinizi bir takıntınıza yönlendirmek, enerjinizi o yönde harcamaktan kaynaklıdır. İkincisi ise muhtemelen eksik olan bir enzimden kaynaklıdır.

Eğer bir olaya kafayı takmazsanız, hayata olumlu bakarsanız, enerjinizi olumsuz yönde harcamazsanız, bir de vücudunuzun ihtiyacı olan enzimleri tamamlarsanız kilonuzu rahatlıkla kontrol altında tutabilirsiniz.

Yüreğinizdeki çocuğu yaşattığınız sürece sağlıklı yaşarsınız...

Sağlıcakla kalın...

   

   

 

       2014-09-21