25 Temmuz Petrol Analizi
Petrol fiyatları ABD'den gelen stok verileri ve Çin'den gelen imalat verileriyle günü ekside kapatmış idi. Dünkü analizimizde belirtiğimiz gibi ABD seansında stok verileri ile sert satışlarla karşılaşacağımızı paylaşmış idim. American Petroleum Institute tarafından açıklanan verilere göre ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 1.44 milyon azaldı. Bugün Enerji Bilgi Kurumu tarafından açıklanacak olan resmi verilerin ise stokların 2,456 milyon düştüğü açıklandı. Euro Bölgesi imalat sanayi Temmuz ayında gelişim gösterirken, Çin imalat verileri beklentilerin altında kaldı.

HSBC tarafından açıklanan verilere göre Çin'in imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) haziran ayında kaydedilen 48,2 puanın ardından 47,7 puan ile son on bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Endeksin 50 puanın altında olması sektörde gerilemeye işaret ediyor. Haziran ayında Çin HSBC satın alma yöneticileri imalat sektörü üretim endeksi haziran ayında kaydedilen 48,6 puan seviyesinden 48,2 puana gerilerken, yeni sipariş endeksi de son on bir ayın en düşük seviyesinde yer aldı. Endeks son üç aydır 50 puanın altında seyrediyor. Bununla beraber temmuz ayında istihdam endeksi 2009 yılının mart ayından bu yana en düşük seviyeye gerileyerek 47,3 puan seviyesinde gerçekleşti. Son dört aydır 50 puanın altında seyreden endeks haziran ayında 47,6 puan seviyesindeydi.

HSBC baş ekonomisti Qu Hongbin, "HSBC imalat satın alma yöneticileri endeksi, düşük sipariş ve hızlanan stok eritme çalışmaları nedeniyle imalat sektöründe oluşan durgunluğu yansıtıyor. Durgunluk istihdam piyasasının üzerindeki baskıyı artırıyor. Hükümet istihdamı korumak için, minimum büyüme oranının yakalanması gerektiğini açıkladı. Endeks sonuçları büyümenin istikrar kazanması için önlem alınması gerektiğine işaret ediyor," şeklinde konuştu.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) günü 105.1dan kapatmış idi.Yeni güne 105 seviyesinden başlayan petrolde 104.2 ve 103.35 destek seviyeler olurken hallen 3.çeyrek hedefli yatırımlarda pozitif görünüm korunmaktadır.Gün içi destek seviyelere kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.Direnç noktalarımız ise 105.5 ve 106.1dur.Günlük işlemlerde satış baskısı devam edecekken orta ve uzun vade 111 hedefli yükseliş dinamiği halen korunmaktedır.

clk

 

Brent petrolün varil fiyatı i Londra merkezli ICE Futures Europe 106.8 seviyesinden fiyatlanıyor.Londra seansında 108.4 seviyesine kadar yükselen brent Amerika'dan gelen verilerle satış baskısı altında kaldı.106.3 destek seviyesi halen geçerlidir.Hafta içinde belirtiğim gibi 106.3 altı bir fiyatlanma beklemiyorum.104.6 diğer bir destek olurken bu destek seviyeye doğru bir hamlede yapabilir.Uzun vade pozitif görünümde olan brent haftayı destek seviyeleri test edecek bir dinamik ile kapatabilir.Bu nedenle günlük işlem yapan yatırımcılar satış yönünde pozisyon alabilirler.Fakat orta ve uzun vade işlem yapan yatırımcılar ise bu gerilemeleri bir fırsat olarak değerlendirebilir.

 

buk

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ABD'de dağıtılmak için hazırlanmamıştır.

2013-07-25