Web Sitem Google'da Nasıl Üst Sırada Çıkar?
Yeni web sitesi açan yada halihazırda web sitesi olup ama istediği kelimelerde ön sayfalarda çıkmayan kişiler nasıl web sitelerini istediği kelimelerde ön sayfada çıkarır bununla ilgili bu işin tekniğini, bilmeyenler için yazıyorum.
Öncelikle bu sorunun kesin cevabı yoktur. Google aksi belirtilmedikçe bir sayfada 10 tane sonuç gösterir. Herhangi bir kelime ya da ifadede bunu yapacağını iddia eden 15 firma varsa en azından 4 tanesi başarısız olacaktır. 30 firma varsa 20 tanesi 2. ve 3. sayfada gözükecektir, her site Google'da ilk sıralarda olmak ister.

Yeni bir site yaptırdıysanız ilk aşamada firma ismi yazınca ilk sırada çıkarsınız, Bu en azından sizi tanıyan müşterilerinizi doğru web sitesine girer. Bunun dışında mesela 'Ofis Mobilya' ifadesini ele alalım. Bunu aratın isterseniz 10-15 sayfada da mobilyacı sitesi görürsünüz. Neden sizin siteniz üst sıralarda çıksın? Öncelikle bunu kendinize sorun. Ben ilk sıralarda çıkmaya hazır mıyım? Henüz firmanızı kuralı 6 ay olmuş, yeni web siteniz yapılmış. Bu isteğiniz çok astronomik bir istek.

Peki ne yapmalı? Bunun İki türlü yolu var ilki Google Adwords reklamları, İkincisi'de Firma Rehberleridir. Google Adwords reklamlarıKısaca açıklayayım; siz 'Ofis mobilya' kelimesi aranınca sponsor sonuçlar kısmında görünürsünüz ve kullanıcılar reklama tıkladıklarında belli bir ücret size yansır ama potansiyel müşteri sitenize gelmiş olur. Buradaki fayda/maliyet oranını siz yapacaksınız. Bir tıklamaya ne kadar ödeyebilirsiniz? Ne kadar fazla öderseniz o kadar çok ziyaretçi gelir. Eğer reklama harcadığınız parayı artırdıkça kar da artıyorsa reklamı artırmaya devam edebilirsiniz. Eğer bu reklamların maliyeti kadar iş getirmiyorsa kampanyayı daha düşük rakamlara çekersiniz.

Google Adwords reklamı vermenin sitenin normal arama sonuçlarına da fayda ettiği söyleniyor ama kesin bir şey yok. Zaman geçer, fuarlara katılırsınız, ticaret odalarına kayıt olursunuz, belediye için iş yapar ve sitesinde tanıtılırsınız o zaman arama sonuçlarında üst sıralara doğru bir iyileşme olur. Yine ilk sayfada çıkacak garantisi yoktur. Bu garantiyi de kimse veremez.

Bu bahsettiğimiz arama motorunda üst sıralarda çıkma olayına teknik anlamda SEO deniyor, buda siteyi yapan ekip ile sizin birlikte çalışmanızı gerekir ve 3 ayda 8 ayda biten bir şey değildir. Sürekli devam eder. Yeni hizmetleriniz olur, yeni referanslarınız eklenir. Sektörel makaleleriniz yayınlanır, "Firma Rehberleri"ne kayıt olursunuz. Adwords kampanyanız devam eder vs..

Bunuda Kısaca acıklamak gerekirse örneğin Dünyaca Ünlü "Firma Rehberi - Company Submit" - www.companysubmit.com adresine ve bunun gibi sitere firmanızı ekleyerek bu sitelerden link alıyorsunuz buda sizin Gooogle'da güvenilirliğinizi arttırıyor ayrıca bu ziyaretcisi sayısı günlük 10bin ile 30 bin arası değişen sitelerde ücretsiz reklamınız yayınlanıyor

Birde Sitenizin İstediğiniz Kelimede hangi sırada çıktığını kontrol etmek istiyorsanız En güvenilir site olan " Ben Google - www.bengoogle.com " üzerinden web adresinizi ve kelimeyi yazarak kontrol edebilirsiniz

Hepinize Kolay gelsin arkadaşlar,
 2016-10-05