Hizmet insanları
İnsanların belli bir yaştan sonra, NEFSİ/İRADİ birçok hedefleri vardır. Arzu ve isteklerinin doğrultusunda hedeflerine ulaşan insanlar iç huzuru yakalamanın hazzını yaşarlar. Asıl olan, Hedeflerine, Allah rızası için insan gönlünü kazanarak ulaşmak ve duydukları hazzı coşkulu bir mutluluğa dönüştürmektir.

İnsanlar, hedeflerini koyarken evrenselleşmiş bir ideal düşünceye sahip olabilmeli ve bu ideallerini aksiyona geçirip öncelikle kendi bulunduğu çevresinden başlayarak insanlığın hizmetine sunabilmek için çaba sarf etmelidir. Hizmete dönüşmeyen idealler sadece insanın beyninde billurlaşmış kristalden başka bir şey değildir.

Hizmet insanları, insanlığın hizmetine sunmak için ideal düşünceleriyle hedeflerini hayata geçirenlerdir.

Halkın sıkıntıları dile getirildiğinde ilgili makam sahiplerinin, öncelikli olarak halkı mutlu edecek ilgi ve alakayı göstermesi, toplum psikolojine yapılan öncelikli ve olumlu katkılardan en önemlisidir.

Bugün bu yazıyı kaleme alırken hissettiğim duyguları 40 yıldır yazdığım hiçbir yazımda hissetmemiştim. Sevgili Torbalı Kaymakamımıza ve Sevgili Torbalı Belediyesi başkan yardımcısı Yener İlker beyefendiye özellikle bana bu duyguları yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum. Kişisel düşünce yapılarını ve iç dünyalarını bilemediğim gibi yorumlamakta haddim değildir. Ama kendilerine iletilen sorunlara gösterdikleri ilk tepkileri beni fazlası ile mutlu etmeye yetmiştir.

Ramazan ayının bu mübarek günlerinde, halkın sıkıntılarına ortak olmak ve onların yüzlerini güldürmek yapılabilecek en hayırlı işlerden birisidir.

Sevgili kaymakamımız ve Belediye başkan yardımcısının ideal düşüncelerini aksiyona geçiren faziletli kişiler arasında olduklarını söyleme hakkına sahip olduğumu düşünüyor ve ilçe halkımıza, 'Varsa eğer Sayın kaymakamımız ve Sayın belediye başkan yardımcımızın yetkisinde olan çözemediğiniz sorunlarınızı kendileri ile paylaşın. Sıkıntılarınızı gideremeseler bile eylemleri ile sizleri mutlu edeceklerdir' Düşüncemi aktarma cesaretini kendimde bulabiliyorum.

Bürokratlarımızın, her ne durumda olursa olsun halkımızın sorunlarına ilgilerini, sorunlar çözülünceye kadar devam ettireceklerini hissettirmeleri ayrı bir fazilet ve mutluluk örneğidir.

Anlatmaya çalıştığım faziletli tutum ve davranışları sergileyen bürokratların her geçen gün yenilenerek arttığını görme mutluluğunu tatmış biri olarak, tüm kurumlarımızda bu alt yapının oluşacağı ümidimi taşıyor ve hizmet adamlarının görev yaptıkları yerde ve görevlerinde hedeflerini ideal düşünceleri içinde yarıştıran kişilikte olmaları, bir kentin ve Ülke halkının esenliğini ve huzurunu artıracağının ve artmasının en önemli kriterlerinden biri olacağının en önemli göstergesidir.

Başarıya ulaşmak ve başarmak çok daha ayrı bir hadisedir. Önemli olan İdeal düşünce içinde hedeflerini yarıştırmaktır. Bu yarışta kazanmakta/kaybetmekte kaçınılmazdır.

İdealist? Kalbinde merhamet, şefkat ve sevgi taşıyan inançlı ve inatçı bir insandır. Ona hız veren, muhabbeti, sevgisi ve heyecanıdır. Bu tür hizmet insanları, yürüdüğü yolda gerçekleri görerek hedeflerini belirleyen şahsiyetlerdir.

En önemlisi kamu hizmetlerini yürüten insanların, hizmet aşkı ve insan sevgisi odaklı ideallere sahip olmaları ülkemiz ve milletimiz için büyük bir şans ve yüce yaradanın bahşettiği bir lütuftur.
ALLAH'A EMANET OLUNUZ

 


2013-08-04