Makam araçları su mu yakıyor?
Makam araçları ve lojman ile ilgili çok yazı yazıldı, çizildi. Hiçbir işlem yapılmadı. Devletin en büyük harcamalarından biri olduğunu biliyoruz. Lojmanlar satılsa ve makam araçları azaltılsa devletin yükünün azalacağı bir gerçektir.

 Ülkemizde altın değerine ulaştı benzin ve yakıt fiyatları. Sürekli zamlar hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Maaşlara zamlar Kaşıkla verilip kepçeyle alınıyor yıllardır. Yakıta zam geldiği zaman otomatikman hayatımızda ki her şeye zam gelmektedir. Gıdadan giyime, sağlıktan ilaca, ulaşıma aklınıza gelebilecek yediğimiz içtiğimiz giydiğimiz ve kullandığımız bütün her şeye...

 Şöyle bütün kamu kurum ve kuruluşlarına baktığımızda ne kadar çok makam aracı olduğunu görüyoruz.  Azalması gerekirken sürekli artış göstermesi düşündürücü. Hatta beğenilmeyip en lüks araçlarla değiştiriliyor.
 
 Bazı kişiler makam araçlarını devletin onlara verdiği miras malı gibi görüyor öyle de kullanıyor. Kendinden çok ailesinin arkadaş eş ve dostlarının kullanması da cabası. Sanki bu araçlar kendilerine değil çevresine tahsis edilmiş ve bu araçlar benzin mazot değil su yakıyor.  BEDAVA evet bedava. 

 Her şey devlete ait. Bakımı, şoförü, yakıtı masrafları daha ne olsun cepten çıkan bir şey yok her şey devletten. Yeri gelince dürüstlükten, yetim hakkı yemekten bahseder mangalda kül bırakmazlar. O zaman bu yaptıklarının adı nedir?

 Normalde kendi şahsi araçlarıyla gitmeye kıyamadıkları yerlerde devletin makam ve görevlendirdiği araçları, personele arazi için görevlendirilen araçlar dahi çok hunharca kullanılıyor.

 Personel araziye gidiyor canı sıkılıyor görev kâğıdı çıkartıyor. Kimse ne işin var demiyor. Aynı yere her gün kırk defa gidip gelenler bile var. İşi bitirmek yerine uzatmak daha iyi nasıl olsa. Neden yapmasın ki arazi tazminatı alacak, iş yerinden uzaklaşacak, en azından büro işleri ve stresinden uzaklaşacak.  Araç, yakıt, yemek bedava olunca oh ne keyif. Neden gitmesin ki.

 Hata çok kişinin araziye gidiyorum diye araç talep edip gidip çarşı Pazar gezdiğini evinin ve kendi ihtiyaçlarını görüp saati dolunca da işe gelmeyip evine gittiğini biliyoruz.

 Hele birde protokol karşılamaları adeta makam araçları yarışıyor. Bazen düşünüyorum da devletin bu makam araçları için bizlerin bilmediği bir petrol kuyusu mu var yoksa bu araçlar teknolojinin gelişiminin ilk suyla ya da güneş enerjisiyle çalışan araçları mı?

 Bu olaylar da gösteriyor ki Kamu Kurum ve Kuruluşlarının özelleşmesi ve devletin yükünün azaltılması gerekiyor. 

2013-08-21