Suriye'de Petrol Yok Neden Savaşıyorsunuz?
29 Ağustos Ham ve Bret Petrol Analizi

Petrol fiyatları gün içinde yaklaşık 4$lık bir alanda fiyatlanmaya başlıyor. Petrol Irak savaşından beridir 20$ ile 125$ arasında işlem görmüş idi. Saddam'ın kitlesen imla silahı kullandığı rapor edilerek ABD'nin Saddamı devirmek istediği sürede petrol  Asya krizi ile 100$dan gerileyen petrol 30$ düşmesi ile yükselişe başlamış idi. Irak Petrolunu kontrol edemeyen Amerika ve Ingiltere rapor ile işgal için dünyayı inandırmaya çalışmış idi.
Alman gazetelerinin çoğu Irak savaşına gönderme yapıyor. DW yer alan basın özetinde şu analiz dikkat çekmektedir.

 Alman Basınından Gönderme ''Suriye rejimi kimyasal silah kullanımı konusunda tartışmasız sorumluluk taşıyor mu, pekçok şey Amerikan yönetiminin bu iddiasını kanıtlayabilmesine bağlı olacak. Eğer öyleyse uluslararası toplum bu medeniyet düşmanlığını öylece kabul edemez. Ama şimdiye kadar ortada kanıt yok. BM denetçileri de bu kanıtları ortaya koyamayacak. Ve eleştirel kesim ABD'nin sunacağı her kanıta çekinceyle yaklaşacak. 2003'teki Irak Savaşı öncesinde Saddam'ın sözde kitle imha silahları ile ilgili sözde kanıtlar hâlâ hatıralardan silinmedi."

Rus-Alman ve Çin basını Suriye'de kimyasal silah kullanılmadığını ifade ediyor. ABD ve ingiltere basını konu hakkında çeşitli görüşleri paylaşıyor. Teksas'ta yer alan istihbarat  Stratfor bir rapor yayınladı. Raporda ilgimi çeken bir bölümü paylaşıyorum.

Stratfor'un Değerlendirmesi  ''İran ve Rusyanın yanıtını da takip ediyor olacağız. Bir yandan ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki veto kararının etrafından dolaşacak bir koalisyon koalisyon oluşturmaya çalışırken Rusya da inandırıcılığına yönelik bir darbe tehdidiyle karşı karşıya. Moskova, Suriyedeki askeri bölgelere ve hava savunma sistemlerine Rus personel yerleştirerek saldırının maliyetini artırabilir, ancak zaman kısıtlı ve Rusların da bu kadar ileri gitmek isteyip istemediği net değil. Ne de olsa Rusya, ABDnin bir diğer Ortadoğu savaşının içine sürüklenmesinin yararını görebilir. İran da aralarında Lübnandaki Hizbullah, Iraktaki Şii militanlar, Filistin topraklarındaki Hamas ve Filistinli İslami Cihat da dahil olmak üzere Levant bölgesindeki militan uzantılarını harekete geçirmeye çalışacaktır. Ancak artık ABD saldırısının kaçınılmaz olduğu görülmüşken bu grupların hepsi, İran ve Suriye rejimlerini savunmak ne kadar ileri gidebileceklerinin sınırıyla karşılaşacaklar.'''

Suriye'de Petrol Yok Neden Savaşıyorsunuz?  

Bugün birçok Alman gazeteleri bu ifadeye vermiş. ABD sadece petrol için savaşır. Suriye'de pek fazla petrol yok. Neden?

ABD dünyanın lideri olduğuna inanıyor. Öylede şu ortamda. Fakat şu anda dengeler değişmeye başlamış durumda. ABD Suriye pazarına girmesi, Rusya başta olmak üzere Alman ve Çin ekonomisine yine zarar verecektir. Amerika için gerçek şudur ki tek önemli şey ticarettir. Ticaretlerine dokunmayın da ne yaparsanız yapın. Amerika bence Suriye'ye Israil'in çıkarları içinde girmiyor. Suriye savaş bölgesi. Kimyasal birçok silahı denemek olabilir.

Petrol Fiyatları Enerji Şirketlerini Yükseltti. Dün petrol 112.2$ seviyesine yükselmiş idi.Londra seansında başlayan satışlar petrolu 109.5e kadar geriletti.Dün petrol 109.5den kapandı.Suriye'ye müdahele şu anda büyük oranda gerçekleşecek gibi durmaktadır.Müdahele ne boyuta ulaşır bilemiyoruz. Fakat İran ve Rusya müdahele edecektir. Uslu duracaklarını sanmıyorum. Kimsenin umrunda değil.İnsan ölüyormuş. Petrolun üzerinde milyonlarca ''kan '' var. Suriye Rusya ve Iran'a meydan okuyamayan ABD için piyon durumundadır. Suriye'ye müdahele edildi. ABD başarılı oldu. Esad sonrası ne olacak ki? Irak'ta ne değişti? ABD gerçekten Esad'ı indirmek mi istiyor yoksa Rusya'nın güdümünde olan Esad'ı Snowden'e karşın almak mı istiyor. NSA olayında yaşanan gelişmeleri dünyaya duyuran Snowden neden Rusya'da güvenlik korumasında? ABD Snowden'e karşın Rusya'ya ne verecek?

Petrol fiyatları yükselince enerji şirketlerininde hisseleri ralli yaptı. Exxon Mobile hisseleri 87.3$dan güne başlayarak 88.8den günü kapattı. Chevron hisseleri 119.15$dan 122$ yükseldi. Bu arada Rus Gazprom hisseleri uzun sürecek yükseliş trendine girmiş idi. Moskova'da hisseler 133 rubleden günü kapatmış idi. Gazprom hisseleri 100 rubleye kadar düşmüş idi. Moskova kaynaklı çevreler Gazprom hisselerinin 160 rubleye kadar yükselişe devam edeceğini tahmin ediyor.

29-agustos-ham-petrol-analizi

 

Batı Teksas (ham )petrolü (WTI) Analizi Petrol dün 112.2 seviyesine kadar yükselmiş idi.Londra seansında başlayan satışlar ile 109.5e kadar gerileyen petrolde halen yükseliş dinamiğini devam etmektedir. Yatırımcılar gün içi oluşacak geniş alanda fiyatlanmalarda tek yöne pozisyon almaya çalışmalıdır. Yükselince satayım düşünce alırım der iseniz bir şekilde yatırımlarınızı eriyecek hatta büyük zarar edecek hale getirebilirsiniz. Petrolun ben yükselişe devam edeceğine inanıyorum.117 hedefim vardır.

Geçmişte yayınlamış olduğum analizleri okuyarak tek yöne pozisyon almanın faydalarını görebilirsiniz. Tüm petrol analizlerimi http://enerjimadencilik.com dan okuyabilirsiniz.

Petrol için 117 hedefim vardır. Gerilemeler alım fırsatıdır.108.3 en önemli destek noktamdır.112.8 ilk hedefli  alım yapmaya devam edilmelidir. 117$ın üzerini bile görebiliriz.Bu nedenle işlem vadenizi yükseltebilirsiniz. Kasım-Aralık 2013 vadeli kontratlarda pozisyon alabilirsiniz.

Brent petrol  

Brent petrol 117.3$a kadar yükselmiş idi.Gelen satışlar ile 115.8e inen petrolde 114.3 ve 113.6 destek noktalardır.118 ilk hedefli alım yapmak üzere beklenilebilir.Analizlerimi takip eden yatırımcılar 106.3dan beridir alım yönünde kalıyorlar.

 

29-agustos-brent-petrol-analizi

 

2013-08-29