Piyasaların Suriye'ye müdahale beklentisi...
6 Eylül Döviz, Altın, Petrol Analizi

Dün Independent gazetesi G20 zirvesine farklı bir bakış açısı getirmiş. Gazetede yer alan yorum şöyle: "Rusya'nın St. Petersburg kentinde başlayacak G20 Zirvesi, toplantı öncesinde ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin ile görüşmesi iptal edilmiş olmasına rağmen, diplomatik açıdan en önemli fırsatlardan birini oluşturuyor. ABD'nin Esad rejimine karşı düzenlemek istediği hava operasyonu konusunda son karar, bölünmüş ve görüş ayrılığına düşmüş Kongre'den çıkacak olsa bile böyle bir operasyon için uluslararası desteğin hâlâ önemi var. Özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ülkesinin de operasyona katılması doğrultusundaki planının Avam Kamarası tarafından reddedilmesi göz önünde tutulacak olursa... BM'deki askerî operasyon karşıtı tavrı yumuşatmak için şimdi artık sadece 20'ler Grubu içindeki dünya liderlerinin kişisel diyaloglarına ümit bağlamak zorundayız."

Rusya'dan, Ukrayna'nın ardından Moldova'ya da 'AB ile yakınlaşmama' tehdidi geldi. Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin, Moldova'nın Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması imzalamasının ülkenin geleceği açısından 'ciddi sonuçları' bulunacağını söyledi.

G20 zirvesinde vergi konusu gündemden uzak tutulurken, Çin doğalgaz anlaşması için Suriye konusunda yorumdan kaçınıyor. Gelinen noktada hem piyasa hemde yatırımcılar Suriye için son kararın kısa sürede verilmesini bekliyor. Yatırımcılar streslerini artırırken bir an önce Suriye konusunun kapanmasını bekliyor. Suriye'ye müdahele olacak yada olmayacak net bir hareket bekleniliyor.

FED'in parasal genişlemeyi azaltması beklenirken hisse senedi piyasaları  hafta içi hafif oranda değer kazandı. Bugün ABD'den gelecek istihdam verileri piyasayı uzun bir süre etki altında bırakacaktır. Veriler büyük önem arz ederken yatırımcıların işlem hacmi son 3 günde baya düştü.

Piyasalarda düzenli kazanç elde etmek için izlemeniz gereken yolları [email protected] mail adresime yazarak bilgi talep edebilirsiniz. Yada twitter.com/alperfrx den beni takip edebilirsiniz.

Dowjones 14900 seviyesinden işlem görüyor.14820 destek seviye olurken  15010 direnç seviyesine kadar yükselişin devam etmesini bekliyorum.

USD Index 82.60dan işlem görüyor.82.2 destek olurken  84.1a kadar yükselişi görebiliriz.

Altın ( XAU/USD ) 1367den işlem görüyor.1349 ve 1330 orta ve uzun vade destek seviyedir.ilerleyen  günlerde (en az 3 ay vadeli ) 1490 ve üzerinde fiyatlanmasını bekliyorum.

Altın/Gram Türk Lirası dün 93.2den geri dönerek ABD seansın içinde 90.7e kadar gerilemiş idi.Şu anda 90.7den işlem gören gram altın  89 destek seviyese kadar gerileyebilir.

Brent  petrol  115.4dan işlem görüyor.117.6 seviyesine kadar yükselişin devam etmesini bekliyorum.

USD/TRY dün 2.084a kadar yükselmiş idi.2.063dan işlem gören kur 2.049 desteğine kadar gün içi gerileyebilir.Fakat bu gerileme henüz kur düşüyor hacimli satalım şeklinde yorumlanmasın.Kurda net bir dönüş için henüz bir ortam görmüyorum.


2013-09-06