Yaklaşan Yerel Seçimler ve Kadın
2014 yılında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler yaklaştı. Siyasi partilerde hareketlilik başladığı gibi aday olmayı düşünen kişiler ile toplumda da hareketlilik başladı.

 Bu satırlardan halkımıza öğüt vermenin haddim olmadığını biliyorum. Sadece düşüncelerimi ve bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Bilgi paylaşıldıkça, kullanıldıkça hayatımıza anlam kazandırır.

 Bir kadın olarak öncelikle sizlerle Türkiye'de kadının siyaset ve devlet yönetiminde ki yerini irdelemek istiyorum. Aşağıda ki veriler Kadın Adayları destekleme Derneğinin istatistik çalışmaları sonucu elde edilen verileridir ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Devlet yönetiminde 79 kadın milletvekili ve 1 kadın bakan bulunmaktadır. TBMM'de komisyonlarda Plan ve Bütçe ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonlarında kadın üye yok. Sağlık Komisyonu'nda 7, Anayasa Komisyonu'nda 6, Milli Eğitim ve Bayındırlık'ta ise 5'er kadın üye var.

 Bakanlıklarda hiç kadın müsteşar yok. İllerde ise 81 validen 1'i, 861 kaymakamdan 21'i kadın.Yargıda erkek egemenliği sürerken sendikalarda hiç kadın başkan yok.

 İşverenler açısında da durum iç açıcı değil. TÜSİAD'da 9 kişilik yönetim kurulunun 2'si kadın, MUSİAD'da ise 2 kadın. Ziraat odaları, TESK ve TOBB'da hiç kadın başkan yok.

 İşte ülkemizin kadın karnesi. Yani devlette kadının adı yok.

 Başlangıçta yazdığım gibi yerel seçimler yaklaştı bir de yerel yönetimlerde kadının yerine bakalım. 2950 Belediye Başkanından sadece 26'sı kadın.

 Uluslararası istatistiklerde Türkiye, kadınların oy verme hariç siyasette katılımın en düşük olduğu ülkelerden. Oysa ki kadınlar artık siyasetin nesnesi değil öznesidir.

 Tüm siyasi partilerde aday arayışları başlayacak, aday olmak isteyenlerde yerini bulmaya çalışacak ancak her dönem olduğu gibi bu dönemde kadın yerini hakkı ile bulamayacak.

 Sebebi belli. Ülkemizde siyaset eril.Genel başkanları erkek olan siyasi partilerde yeterince kadın bulunmadığı için adaylar yine erkekler tarafından belirlenecek.

 Seçim startı verilecek, kapılar çalınacak ve erkek adaylar için kadınlardan oy istenecek.

 Bizim kadınlarımızda çoğunlukla hiç sorgulamadan seçim kampanyalarına da destek olarak erkeklere oy verecek.

Ve milli mücadele dönemi dahil erkeğinin yanında yer almış Türk Kadını yerel seçimlerde yerini bulamayacak.

Kadın anadır, bu nedenle memlekete ANAVATAN deriz. Ama bu analara hakkı olan yeri millet olarak bir türlü veremeyiz...

2013-10-07