Kurban tartışması
                   KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN      
Kurban Bayramının gelmesiyle her zamanki gibi ülkemizde bazı insanlar ortaya çıkıp, kurban ile ilgili bir şeyler söyleyip yazmaya başladılar.

Bunların içinde bazıları kendilerine vejeteryan yani et yemezler olarak adlandıranlar hayvanların kesilmesi bağlamında kurbana karşı olduklarını beyan edenler var, onlara sormak lazım sizin yediğiniz sebze ve meyveler de birer canlı değilmi diye.

İkinci grup kurbana karşı olanlar vardır ki, onlar sözde hayvan sever olduklarını söyleyip kurban olayını bir vahşet, bir canavarlık olarak tasvir ediyorlar. Sormak lazım onlara yedikleri etler, ızgaralar, köfteler tarlada mı yoksa ağaçta mı yetişiyor diye...

İslam dininin kutsal kitabı olan Kuran da kurban la ilgili Hacc Süresi 28 ci ayette mealen şöyle diyor. ‘Gelsinler de,kendilerine ait bir takım faydaları görsünler ve Allah'ın kendilerine rızık olarak ihsan ettiği hayvanları, bilinen günlerde Allah'ın adını anarak kurban etsinler.Onlardan yiyin ve yoksulu, fakiri doyurun.' Bununla birlikte Kutsal kitabımız Kuran da başka sürelerde de kurbanın öneminden bahsetmektedir.

Bugün ülkemizde birileri (kendilerini  ulusalcı, solcu, liberal ve aydın sanan bazı kesimler) konu İslam olduğundan, müslümanların inançları ile alakalı olarak yıllardır yaptıkları gibi kelime oyunları ile İslam'a olan kinlerini ve düşmanlıklarını dile getiriyorlar.Enteresan kurban olayını eleştirenlerin bazılarında da islami bilği eksikliğinin oluşudur. Örnek olarak ulusal gazetelerin birinde yazı yazan bir yazar twiter üzerinden attığı bir twette şöyle diyor. Sabah ezanında kesilen kurbanlar, sanki kalbime bir hançer saplanmış gibi bir ifade kullanması islami bilğisinin ne durumda olduğunu gösteriyor. Oysaki kurban kesiminin bayram namazından sonra başladığını bilmemektedir.

Ülkemizin en büyük sorunlarında biride her kes kendini her şeyi bilen zannediyor ve toplumu etkilemeye çalışıyorlar.

Biz müslümanların kutsal kitabı olan Kuran da kurbandan bahsetmesi, kurban kesme olayının dinimizin emirlerinden ( Maddi olarak gücü yetenler için) olması anlamına geliyor. Kurban kesen müslümanlar dini vazifelerinden birini yerine getirmiş olmalarıdır.

Bütün Müslümanların kurban bayramını kutlar, Allah islam coğrafyasında ki kan, göz yaşı ve ölümlerin sona erdirilmesine sebep olmasını dilerim.


2013-10-17