İETT, TOKİ'ye Haksızlık Ediyor...
İETT GENEL MÜDÜRÜ BARAÇLI, TOKİ'YE HAKSIZLIK EDİYOR

İstanbul ulaşımında yaşanan sıkıntıların son günlerde artması ve İETT`ye şikayetlerin yağması birilerini rahatsız ettiği muhakkak ki, konu Başbakan Erdoğan`a intikal etti.  

Aslında trafikten ziyade, şikayetler toplu taşıma araçlarında yaşanan aksaklıklardan kaynaklanıyor.
İstanbul trafiği üzerinden medyada yazılar yazıldığını" haksızlık "olarak nitelendiren Başbakana sanırım bilgiler eksik verilmiş.
Zarar eden İETT Genel Müdürlüğü`nün başına, kâr`a geçmesi için Dr.Hayri Baraçlı`nın getirildiğini düşünüyorum. Bilindiği gibi İETT bir toplu taşıma hizmetinden ibarettir ancak Baraçlı`nın gelişinden sonra toplu taşımanın dışında kâr güden bir kurum haline gelmiş.
İETT bir hizmet kurumudur.Hizmetin yanı sıra elbette zarar ve kâr kısmı gözden geçirilecek ancak hizmetin birinci sırada olması gerekmektedir.
Hükumetin toplu taşımadan önce yoldaki trafik çözümü için ellerinden gelen her imkanları kullandıklarından asla şüphem yok fakat toplu taşıma ile trafik çözümü her iki taraftan ele alınmalıdır.
Bir örnek vermek gerekirse  trafikteki çözüm için insanları toplu taşımaya yönlendirirken Toplu taşıma araçlarının ne kadar pahalı bir ulaşım aracı olduğuna dikkat çekmek istedim.Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş sadece cadde üzerindeki konaklama  için düşünülmemeli,  bir işe gidip dönen vatandaşın en az 15 tl bir ücret ödediğini hesaba katmanız gerekir.Ücretin çok yüksek olduğunu düşünürsek 20 tl`ye özel araçla giden vatandaş kendi aracını tercih eder.Bu sebeple ücretlerin yeniden gözden geçirilmesi gerekir.Sadece 15 tl vermek yeterlimi? Hayır. Bir ailede bir kaç kişinin gittiğini düşünürsek en azından 100 tl yol masrafı tutuyor, Ucuzluk bunun neresinde tabi ki özel araçlar tercih edilecek.çekilen eziyetler de cabası.Aktarmalarda çekilen sıkıntılar,saatlerce beklemeler, üst üste binmeler, kadın erkek bir birine istemeden de olsa sürtünmeleri hiçte hoş değil.
 Dahası var... Şoförlerin araçları kullanış şekli,argo konuşmalar,insanların canlarını hiçe sayarak trafikte saatlerce GSM ile görüşmeleri, araçların hoplayıp zıplamaları, bu sebeple yaşanan bel fıtıkları mı desem,çıkan kavgalar mı desem,ayakta durabilmek için virajlara sert girildiğinde koyun mu insan mı taşıyorlar! Bunların hiçbirinin umurlarında olmadıklarını mı anlatsam.Yarım saatte bir gelecek araç saatinde gelmediği için diğer bir aracı saatlerce beklemek,şikayet anında "araç arıza yaptı"ayakları, bekleme alanında yaşlı çoluk çocuk eziyet mi çekiyor? yaz kış olması gereken ancak olmayan duraklar, hangisini anlasam.Yüzlerce insanın şikayetleri var dikkate alınmıyor.
Tuzla`nın Şifa mahallesine verilen imkanların 10`da biri Tuzla Aydınlı TOKİ Konutları`na verilmedi. Halbuki  orada en azından 5000 konut en azından 15.000 insan yaşıyor.Şifa Mahallesinden Kadıköy`e,Esenler Otogarına,Cevizlibağ`a sık sık Belediye ve Halk otobüsleri çalışırken ; Tuzla Aydınlı TOKİ`de bir tane dahi Kadıköy veya Cevizlibağ`a direk araç bulamazsınız. Aktarma araçları bekle ki gelsin ! Çatlatır insanı.  Bir durak desen yok,şikayetler yapılsa da kimseyi takmıyorlar. 
Çözüm söyleyin yapalım diyorsanız söyleyelim...Cevizlibağ`a giden araç sayılarını yarı yarıya düşürür diğer yarısını Aydınlı TOKİ`ye verirsiniz.Araçlar zaten tıka basa Şifa`dan çıkmıyor İçmelerden sonra dolmaya başlıyor.Bu sebeple sorun olmaz.Tuzla`dan gelen 130 A Kadıköy araç sayısını arttırır, bir kısmını aydınlıya giriş çıkış olarak sağlarsınız ve sorun çözülmüş olur ama dikkate alınmayacağı kanaatindeyim.
İşte bu saydığım sıkıntılar bitmeden insanları  toplu taşıma araçlarına yönlendiremezsiniz.. Bu sebeptendir ki İETT yüzlerce insanın şikayetlerini değerlendirmediği için Başbakan Recep Tayip Erdoğan`a bilgiler ulaştırılmadığından dolayı İETT kâr amaçlı faaliyetlerine başladığından sorunların çözülmesi ancak yeni bir duyarlı Genel Müdür`ün gelmesiyle olur.  

2013-10-18