Karanlık ve Kirli Eller
Ülkemizde ki sokak olayları yeni değil, 1970 li yıllarda başlayıp zaman zaman şahit olduğumuz görüntülerdir. Son zamanlarda özellikle gezi oylarıyla başlayan süreçte hareketlenen sokaklarımız acaba neden bir anda hareketlendi? Düşünmek lazım.

Yıllardır ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara baktığımızda sokaktaki karanlık ve gizli elleri görmemek için kör olmak lazım. 1970 yıllara baktığımızda ülkeyi yöneten siyasetçileri baskı altına almak isteyen karanlık güçler ve yerli işbirlikçileri sağ-sol çatışması, Alevi-Sünni gerginliği çıkararak sokaklar üzerinden siyasi iktidarı baskı altına almak ülkeyi kendi istekleri doğrultusunda yönetmek için sokakları hep kullandılar, kullanmaya da devam ediyorlar.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra özellikle Güneydoğu da tırmanan Kürt hareketlerine de baktığımızda, yıllarca kan döküldü, 30 binden fazla insanımız hayatını kaybetti. İnsanlar kadın, erkek, yaşlı, genç demeden şiddet ve işkenceye maruz kaldı. 
1990 ve 2000 yılları arasında işlenen suikastler ve Güneydoğu'daki faili meçhullere baktığımızda da yine karanlık ve kirli ellerin oynadıkları ve uyguladıkları aynı senaryo.

Siyasi iktidarın başlattığı Barış ve Kardeşlik projesi kapsamında devam eden çözüm süreci, bu karanlık kirli elleri rahatsız etti. Çözüm sürecini sabote etmek, tekrar sokakları hareketlendirmek için çok çaba sarf ettiler, etmeyede devam ediyorlar. Ama Kürt halkı şu ana kadar bu oynanan oyunun içine dahil olmadı. Çünkü Kürt halkı geçmişte oynanan oyunların ve tuzakları farkına varmıştı. Yıllarca süren kan, gözyaşı ve ölümlerin yaşandığı bir ortamdan artık bıktığını barış ve huzur içinde yaşamak istediklerini her ortamda dile getirmeye başladılar, en önemlisi Kürtler üzerinde oynanan oyunların Kürtlerin haklarından çok bazı grupların çıkar hareketlerinin oluşmasının farkına varılmasıdır.

Gezi olayları sırasında sokağa çıkmayan Kürtleri şimdi karanlık ve kirli eller Kürtleri de sokaklara çekmenin peşindeler, çeşitli senaryolarla uydurma yalan haberlerle ortamı gerip sokakları hareketlendirmek istiyorlar.

Karanlık ve kirli eller iktidarı ele geçirmek için sokakları harekete geçirerek siyasi iktidarı zor durumda bırakmak ve nihayetinde iktidarı ele geçirmenin peşindeler.


Meydanlarda demokrasi, özgürlük, bağımsızlık, halk ve millet için mücadele veriyoruz diye bas bas bağıranlar, öbür yandan da bu değerlere karşı taban tabana zıt bir eylem ve söylem içinde olmaları halkımızı aptal yerine koymak demektir.

Sokaklardaki karanlık ve kirli eller alanlarda tam bağımsız Türkiye sloganını attırarak ABD ve AB yi Türkiye'ye müdahale için davet ederler, geçmişte mandacılığı istedikleri gibi.

Balyozculara, Ergenekonculara, Gezicilere, kan ve can düşmanımız onların patronları batılı iç ve dış güçlere rağmen yaşadıklarımız, gördüklerimiz problemler her bakımdan büyüyen, güçlenen, bölgede lider olmayı hak eden bir Türkiye'nin doğum sancılarıdır.

Demokrasi ve özgürlükler adına sokakları savaş meydanlarına çeviren kamunun ve halkın malına zarar verenlerin amacı ülkenin çıkarı değil de onlara destek çıkar gruplarına hizmet etmektir.

2013-10-27