Dersaneler Kapanmalı mıdır?
   Dershanelerin kapatılması konusu mantık sınırlarının dışına çıkmış, sadece inat ve hırs ile dediğimi yaparım havasına dönüşmüştür.
Keşke birileri çıkıp, hükümet üyelerine seçim vaatlerini hatırlatsa...

   AK Parti seçim meydanlarında 'dershaneleri kapatacağız' vaadini vermemişti.
Zaten öyle bir vaatte bulunmak, o gün için akla ziyan olurdu. Verilen vaatlerden en önemlisi ise yeni anayasaydı. Fakat yeni anayasa çıkmadığı gibi çıkması için dershaneler konusundaki ısrar da gösterilmedi.

   Kurslar dünyanın her yerinde var. Dil kursları, yemek kursları, Türk Kültürünü Tanıtma kursları, ehliyet kursları ve daha nice kurs çeşidi var.
Güney Kore deki kurs sayısının bizdekinin on katı olduğu söyleniyor. Kurslar ihtiyaçtan kaynaklanır. İhtiyaç olmadığında kendiliğinden kalkarlar.
Durduk yerde ihtiyaç olan kursları kaldırmaya kalkmak ancak art niyetle tevil edilir.
Sayın Başbakan meseleye sömürü mantığı ile baksa da halkımızın öyle düşünmediği kanaatindeyim. Dershanelere gösterdikleri teveccüh her şeyi izah ediyor. Çünkü ihtiyaç devam ediyor.
Her baba çocuğunun sınavda en iyisini yapmasını istiyor. Çocuklarının okullarda alamadığı öğrenim eksiklerini dersaneler ile telafiye çalışıyorlar.
Yoksa kaç kişinin gücü özel ders aldırmaya yeter?

   Hani sinema veya tiyatroların halk günleri olur bilirsiniz. O günlerde ücretler daha düşüktür ve orta gelirli insanlar ancak halk günlerini kollarlar. Dershaneler de eğitim hakkının halk günleridir. Çocuğunu özel okula gönderemeyen veya özel ders aldıramayan veliler, fırsat eşitliğini o yolla kapatmayı düşünürler.


   AK Parti, ülkemizde büyük hizmetler yaptı. Duble yollar yaptı, Terörle mücadele etti, Marmaray Projesini gerçekleştirdi ve daha nice hizmetlere imza attı. Onca hizmet dillerde destan iken, gönüllerde sevgi ve barış mayalanmışken dershane gündemindeki ısrar anlaşılmıyor!
Sanki işin üstüne tuz biber ekmeye benziyor. İnsanlar her zaman son işleriyle hatırlanırlar.

   Hükümet üyeleri hayırlarla anılmak istiyorsa halkın nabzını dinlesinler, halkın sesine kulak versinler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkını dinlesinler. Varoşlara kulak versinler.
Dershane meselesi mağdur olacak 60 bin öğretmenin meselesi değildir. Öğrencisiyle öğretmeniyle bir milletin meselesidir. Milli Eğitim Bakanlığı önce eğitimin kalitesini artırmalı, ülkenin her bucağında fırsat eşitliği sağlamalı ve üniversiteleri iş bulmak için tek kapı olmaktan çıkarmalıdır ki dershaneler kapansın.
Yoksa kurslar legal kuruluşlar iken illegal hale gelir ki bunun kimseye faydası dokunmaz..
@kimyaci64

2013-11-17