Allah Bizden Ne İster?
Hiç sordun mu kendine neden geldin bu dünyaya? İnsan yaradılış gayesini bilmeden yaşadığında hayatı anlamsızlaşır. Ömrünü nasıl geçirmesi gerektiğini bilmeyen kişi  hayatın ve zamanın kıymetini kavrayamaz. Oysa hayat çok önemlidir zaman hızlı akmakta ömrümüz geçip gitmektedir.

Dünya hayatımız ahiretteki, ebediyyetteki mutluluğumuzun giriş biletini kazanacağımız yerdir. Bunu kazanmamız içinde Allah'ın rızasını kazanmak gerekir.

Bu yazımda Allah'ın bizden razı olması için nasıl yaşamamızı ister bir bakalım!

Kendisini zikretmemizi ister! Zikir yalnızca tesbih anlamında değil her şeyde Allah'ın varlığını görmekle olur. (Ey iman edenler, ne mallarınız, ne çocuklarınız sizi Allah'ı zikretmekten 'tutkuya kaptırarak' alıkoymasın; kim böyle yaparsa, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir. 63/9. )ayet.

Düşünmemizi ister! Çünkü Allah'ın yarattığı canlılardaki sanatını görmemiz derin düşünmekle olur. (And olsun biz Kuran'ı zikr ögüt alıp düşünmek için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp düşünen var mı? 54/17.)

 Sabır etmemizi ve sabrı tavsiye etmemizi ister! (Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. 103/3)  

 Çaba sarf etmemizi ister! (Mü'minlerden özür olmaksızın oturanlar  ile Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cehd edenler (çaba harcayanlar) eşit değildir. Allah mallarıyla canlarıyla çaba harcayanları oturanlara göre üstün kılmıştır. Tümüne güzelliği cenneti vadetmiştir; ancak Allah çaba harcayanları oturanlara göre büyük bir ecirle üstün kılmıştır. 4/95) Cehd etmek hak yolunda meydana gelecek her türlü çalışmalarda can ile mal ile el ve dil ile ve gerek kalbi ve fikri çabalarla ve mümkün olan  araç ve gereçlerle çalışarak güç ve gayret sarf etmek, elden gelen her şeyi yapmaktır.

 Allah rızasını kazanmamızı ister! (İnsanlardan öyleleri vardır ki,Allah'ın rızasını arayıp kazanmak amacıyla nefsini satın alır. Allah kullarına karşı şefkatli olandır. 2/207)

 Hayırlarda yarışmamızı ister! (İşte onlar hayırlarda yarışmaktadırlar ve onlar bundan dolayı öne geçmektedirler. 23/61.)

 Şükür etmemizi ister! (Rabbiniz şöyle buyurmuştu: And olsun, eğer şükrederseniz gerçekten size artırırım ve and olsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz benim azabım pek şiddetlidir. 14/7)

 Dinine yardım etmemizi ister! Yardıma ihtiyacı olduğu için değil yalnızca bizim gayretimizi görmek ister!" (Allah kendi (dini)ne yardım edenlere kesin olarak yardım eder. Şüphesiz Allah güçlü olandır, aziz olandır. 22/40 )

 Şeytanın dostlarıyla savaşmamızı ister! (İman edenler Allah yolunda savaşırlar; inkar edenler ise tagut yolunda savaşırlar; öyleyse şeytanın dostlarıyla savaşın. Hiç şüphesiz şeytanın hileli düzeni pek zayıftır. 4/ 76)

 Salih amellerde bulunmamızı ister! (İman edip salih amellerde bulunanlar ise; işte onlar da, yaratılmışların en hayırlılarıdır. 98/7)

 Allah kullarını ödüllendirmek ister! (Rableri katında onların ödülleri, içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Allah onlardan razı olmuştur, kendileri de O'ndan razı kalmışlardır. İşte bu rabbinden içi titreyerek korku duyan kimse içindir. 98/8)

 Bu ayetlerde gördüğümüz üzere müminin hayatını nasıl geçirmesi gerektiğini rabbimiz bize açıklamış. Doğruluk, adalet, sevgi, barış için çaba sarf etmekle geçen  bir ömür ister ölüm anında pişman olmamak için  Allah'a  teslim olmuş gönüllerle amel defterimizi güzelliklerle süsleyelim. Allah'ın rızasını kazanmayı hedefleyerek bir ömür geçirelim. İNŞAALLAH.


2014-01-04