Anadolu'da köy ve kış...
Kış geldi ya pir geldi nerdeyse acık yol kalmadı. Hala 21'nci yuz yılı icinde ve hala deel köy yolu şehirler arası yollar bile ara sıra yolu kapanır oldu..

Ve mega kent İstanbul hali nice koca şehir kara teslim yaa..

Anadolu napsın gali koca olimpiyat statı bile kar yagışı ile tatil o oto yollarda sürücüler ve işine gücüne gitmeye calışan o modern şehirin o anadolu insanları  nasıl bi mega şehir ki caddeler sokaklar karla kaplı..

Bu en cok cocuklara yaradı onlar gibi kar yagdıgı zaman şen olabilmek onlar gibi mutlu olabilmek onlar gibi gardaş olabilmek nirde nirdeee..

Kar işte şehirlerde yaşamı alt üst ediyor öyle evin camından bakılıp göründügü kadar güzel olsa ne var ya  ama deel. Hec tv de göründügü gibi deel ve onca trafik cilesi onca ekonomik yuk velasıl bu aylar az zengin ayı bu aylar azcıkta genc ve saglılklı bi insan icin gözel yoksa kış ayı zorr hem de cok zor..

İşte Anadolu'da bir cok köy yolu kapalı ve kimi belki kısa zamanda karayollarının calışkan ekipleri tarafından tez cabuk acılacak kimisi il özel idaresine baglı ekiplerce hec durmaksızın gece gündüz calışması ile acılıyor az sabır ile..

Ama evinde...

Sobalarında kuru da meşe yanıyor efem
Yanıyor ya Memed Ağamda üşümüş de donuyor
Boncuklu da gelin ortalıkta dönüyorda dönüyor
Aslanım da efeler vay vay

Kar mı yağmış da Yarengöme'nin dağlarına
Memed Ağam da oturudavermiş efelerin sağına
Çıkam ha bende şu dağların başına da başına
Aslanım da efeler vay vay

Yöre: Denizli
Kaynak kişi: Özay Gönlüm
 

Yaz ayından hazırlık yapmışsan karınca misali ..

Evin icin hazırlamışsan kışlık meşe odunu parca parca kıyıp istif yapmışsan korkma o zaman soba yanar sen yeter ki at odunu sobaya  az altını ac arasıra külünü karıştırver ve sobanın üstüne koy kocaman guvümü fıkır fıkır kaynasın ki bi ilazım oluverir.

Bellimi olur ondan sonra gec acın yanına otur bekeye bak dışarı hava acık sa  karşı tepelere dogru bak agacların

sesine kulak ver ninni gibi gelir gali...

Hele bi de eski radyo saglamsa atalardan galma kulagını az buruver bak nasıl da ötüyor gali şerifin horozdan iyi ses cıkarmazsa da ne olsun..

İşte her bir evde olabilir bu her bir köy evinin kapısını cal bu kış gıyamet günü mutlaka sıcak bi tebessüm ile karşılar anadolu insanı sevecendir misafirperdir. Yeterki gittigin eve bi selamun aleykum de bütün kapılar acılır..

Böyle kışlarda böyle karlı havalarda stres atmak özlem gidermek eskiyi yad etmek ateş meşe köz soba ve cay, üşüme ve sobada şöyle sırtını bi azcık yaklaştırıver bakam ayyyyy kemiklerimeee kadar ısındım. Kac zaman olmuş hec böyle ısnmamıştım demezseniz aha da size..

Öyle şehrin işin sıkıntısını bi hafta sonu tertemiz oksijenle doldurun bedeninizi kulaklarınızın pası atılsın şöyle tavuk horoz köpek sesi ile sercelerin yem kapma yarışını hayatta kalma savaşını sokakların sessiz vıızıltısını dogada karlı buzzz gibi bi hissedin. Öyle diya dışarıdan görünüyor deyip laf atmayın basın gidin bi anadoluda hafta sonu köy evinde gör bakalım köy kar hayat nasılmış demezseniz. Taaa benim cocuklugumdaki gibi aynı duruyor hayat demezseniz gali.

İzmir belediyesi icin Binali Yıldırım adaymış, İstanbul icin mustafa sarıgül adaymış uşak icin nurullah cayan adaymış, yok mecliste vekiller ilkokul cocukların top kavgası gibi bi sürü kaba laf edip kalp kırıyorlarmış ve ülkemizin demokrasinin olmazsa olmazı olan resmi kurumların hesap kitap işlerini denetleyen sayıştan 3 yıl hec bir resmi kurumun hesabını denetleyemeyecekmiş de her kurum kafasına göre takılacakmış. Dersaneler  az sona kapanacakmış acılım sacılım devam edecekmiş, galatasaray tur atlamış, felan yerde trafik kazası olmuş, asgari ücretten vergi alınmaya devam edecekmiş, yılbaşında hindi fiyatları cok ucuz olecekmiş, uşaklı yazar gazeteci düşünür ilim insanı.sn.Harun Tokak beyin, 'Suya düşen kan' adlı kitabı yok satıyormuş, nazlı ılıcak bile su gibi bi yudum cay gibi şiir gibi o kadar güzel ki deyomuş, kış bu yıl kuru soguk gececekmiş, yaban hayatı av sezonu bu yıl cok kurakmış felan felan... Tüm tüm bu gibi bir sürü kafa sıkıcı bir sürü şeyden sıkıldıysan.

Atla get anadoluya hafta sonu gardeş al coluk cocugu hem kayak yaparsın bi ucuz plastik legen al. Cümbür cemat sıra ile yokuş aşagı koyver kendi gali... Yüz aşagı hooooppp acılın acılınnnnn..

Zamanın ruhunu zaman temizlermiş kış geldi ilim uşak'a kar ne yagdı ne yagmadı köyüm kırka köyu de öyle kuru soguk murat dagına yagan kar ile burkaz dagına yagan bembeyaz karları seyrediyoz ve kuru sogu nu buz kesiyor buz ama sıcak insanların hoş sohbetleri sis dagılmak üzere köyümden hadi bu hafta bu kadar selam saygılar bizden salıcakla kalın.

Üstadımm.

 

 

 


2013-12-14