Sağlığımızı Ne Kadar Önemsiyoruz?
Sağlık;  Kaybetmeden önce  kıymetinin  bilinmesi gereken,  değerli bir hazinedir. Belki de bazılarınız, biz sağlığımızı koruyuz diyorlardır. Belki bazılarınız ,  elimizden  geldiğince, diyeceklerdir...Fakat çoğunlukla Rahmetli Ahmet Kaya'nın deyişiyle "Bu günde ölmedim  anne" Allah'a emanet yaşıyor maalesef. Kimileri ekonomik imkanların kısıtlı olması nedeniyle, kimileri ise sağlığını yeteri kadar önemsemediği için . Sağlıklı olmanın ilk koşulu, sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı gıda tüketmek, bilinçli tüketici olmaktan...Yiyeceklerin katkı malzemesi içermesi, Çeşmeden akan sulara kirli suların katılma riski sağlığımızı tehdit eden sorunlardır.  

Beyin kanserinden korunmak, bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla mümkündür.

Kış mevsiminde havaların soğuk olması vücut direncini düşürürken, sağlıklı kalabilmek için bol bol meyve tüketilmelidir. Vücut direncini korumak sağlıklı beslenme ile, sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bağışıklık sistemini korumak; Beyin kanseri gibi önemli bir hastalığa  karşı,  koruyabilir... Daha pek çok hastalık riskini de azaltabilir. hastalıklara karşı vücut direncini arttırır... Sağlığımızı korumak, kendimize ve ailemize verdiğimiz değerle ölçülür. Sağlığımızı kaybettiğimiz zaman, sevdiklerimizin üzüleceğini unutmamamız  gerekir. Meyve tüketme alışkanlığını, çocuklarımıza kazandırmalıyız. Bir evde anne ve baba meyve yemiyorsa, çocuklarının da  meyve yemek istemedikleri bir gerçektir. Yaşam kalitemiz ve yaşam biçimimiz, çocuk için her zaman örnek teşkil eder. Unutmayalım...!

Unutkanlığa karşı; Meyve ve Sebzelerin inanılmaz gücü

Sebzelerde ve meyvelerde bulunan çoklu doymamış yağların, hafızayı güçlendirdiği, unutkanlık porblemlerine de engel olduğu araştırmalarla anlaşılmıştır. Tıpkı kitap okumak, zihinsel faaliyetler gibi, zihni açık tutar ve Alzheimer  hastalığına yakalanmaya karşı korur. Mevsim hastalıklarından, bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları yine sağlıklı beslenmeden geçer. 

yanlış beslenme ve beraberindeki  sorunlar

Aşırı yağlı, şekerli, tuzlu, ve un mamüllerini tüketmek, farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getierebilir. Bu tür sağlıksız beslenme şekli sağlığı bozmaya sebep olur.  öncelikle kilo porblemlerinin yaşanmasına sebebiyet verir. Beraberinde kilo almanın yarattığı stres ve bunalım ruh sağlığına etki ederek, mutsuzluğa sebep olur. Kişiler kendini toparlamakta zorlanır. Hayata bakış açıları bile değişebilir. Mutlu olamadığı için, çevresinde ki insanlara mutluluk veremez. Yanlış beslenmenin beraberinde getirdiği sorunlar bu kadarlada kalmaz. Bağışıklık sistemini de çökertebilir. Stres zaten başlı başına bütün hastalıkların temel kaynağı sayılıyor. Öyle ise sağlıklı beslenmeye,  daha fazla önem gösterelim..." Ama ben kiloluyum zaten. Moralim çok bozuk, herşeyden vazgeçtim. Makyaj yapmak gelmiyor içimden, aynalara bile küstüm"...!   Diyen insanlarla karşılaştım. Tabiki doğru değil bu düşünce şekli. Öncelikle aynalarla barışmalı böyle düşünen kardeşlerimiz varsa eğer... Bir tebessüm etmeli kendine önce kendisiyle barışmalı. Daha sonra ise sağlıklı beslenme programları uygulamalı, gerekirse diyetisyen desteği almalı. Ama asla vazgeçmemelidir...

Hayat; Sevince güzelleşir. Sevmeye kendinizle başlayın. Kendini sevmeyen, kimseyi sevemez ve mutlu olamaz. Mutlu olmadan, mutlu edemez. Sağlık, Mutluluk  ve Sevgiyle kalın......

2013-12-17