Estetik-sonuç çelişkisi
Trabzon, Türkiye liginden daha başarılı bir grafik sergilediği UEFA Avrupa Ligi'nde gruptan lider çıkarken maç başına ortalama yüzde 47'lik bir topa sahip olma oranına sahip oldu. Bu oran, Mustafa Reşit Akçay'ın o maçlardaki, görsel açıdan çok estetik olmasa da sonuç istatistiği açısından başarılı olan kontratak ağırlıklı oyun stratejisinin yansıması. Dün gece ise Trabzonspor, istatistik ve sonucun yanına estetik enjekte etmeye çalışarak başladı maça. İlk yarı sonunda Trabzon'un topa sahip olma oranı %65'ti. UEFA grup maçlarında maç başına ortalama 11 şut çeken takım daha ilk 45'te Bursaspor kalesine 8 şut göndermeyi başarmıştı. Ancak ilk yarı bittiğinde skor tabelasında 1-1'lik eşitlik vardı.

İlk 45'teki 1-1'lik sonucun başlıca sebebi Bursaspor'un usta olduğu ölçüde tecrübeli kalecisi Frey'in başarılı performansı oldu. Sadece Frey değil, önündeki Civelli'nin kademe ustalığı da Trabzonspor'un karşısına dikildi. Trabzonspor'un yediği golde birbirini tamamlamayan ve önlerindeki oyuncuları yönlendirme konusunda da Trabzon tarihsel kalitesinin altında kalan Bamba-Yumlu 2'lisinden birinin yerine Civelli olsaydı, yine de Henrique kendi kalesine o golü atar mıydı? Stoperlerin görevi duran toplarda sadece adam marke etmek ya da alanı savunmak değildir, stoperler takım savunmasını en geriden biçimlendiren oyuncular olarak önlerindeki oyuncuları da takım savunması lehine faydalı olacak yerlere yerleştirmekle de yükümlüdürler. Hele o duran topu kullanan ölü topların marka olmuş ustalarından Taiwo gibi bir oyuncuysa bu organizasyon yükümlülüklerinde daha da dikkatli olmalılar.

Garip olan Mustafa Yumlu, asıl görev yeri olan savunma organizasyonunda ne kadar yerleşim hatası yapıyorsa, hücum bölgesine geldiğinde de tam aksine çok iyi pozisyon alıyor. Oyunu geriden çok ileride daha iyi okuyor. Olcan'ın maçı 1-1'e getiren golünde Yumlu'nun asisti ve asisti yapmadan önce rakip savunmanın dengesini bozacak şekilde aldığı pozisyon da çok doğruydu. 2. yarıya Mustafa Reşit Akçay, Bamba'nın ikinci sarıdan atılma yüksek riskini de hesaplayarak sol beke Kadir'i, devşirme sol bekteki Aykut'u stopere çekerek başladı. Aykut geçen sezon Gençlerbirliği'nde ligin en iyi stoperlerinden birisiydi. Ancak Aykut bu sezon hep daha çok asıl mevkisi stoper dışı yerlerde oynadığı hem de fazla süre alamadığı için geçen sezonki güvenilirliğinden uzak. Trabzon 2. yarıda da estetik açıdan daha üstün oynayan taraf olurken yine kalesinde garip bir gol gördü. Aykut ofsaytı bozarken, Yumlu bu kez de pozisyon icabı durdurmakla yükümlü olduğu Sestak'ın çok gerisinde kaldı.

Maçı 2-2'ye getiren golde ise Emre Güral doğru zamanda doğru yerdeydi. Artık kariyerinin en iyi dönemi çok uzakta kalmış ve Trabzon'a pek bir faydası olmayan Janko yerine Lazio maçında olduğu gibi Emre'nin süre alması daha parlak bir gelecek için de önemli.

Bursaspor'un kadrosu aslında çok daha iyi oynayabilecek kapasitede. Ama hâlihazırda Bursa'yı çok daha iyi oynatabilen Batalla'yı küstüren Daum'u anlamak zor. Bu takımın kısa süre önce şampiyon olduğunun farkında değil gibi.

2013-12-17