Suç bireyseldir
Ülkemizin geçirdiği şu kritik günlerdeki haberler kendi içimizde birbirimize düşürmekten başka bir şey oluşturmadı. Kimileri hükümeti savunmak iç güdüsüyle hareket ediyor; "Bu bir komplodur"  diyor bu gerekçeleri sunarak!

- İddia edildiği gibi ortada bir yolsuzluk var bunun ortaya çıkarılması acaba neden bu kadar geç oldu?
Zamanlama açısından yerel seçimler öncesi seçilmesi bir intikamın parçası mıdır? Kimileri bunu fırsat bilip hükümeti yıpratmaya yelteniyor!
Bu olaylardan dolayı ne iktidarı suçlamak doğrudur ne de yapılan yolsuzluğu görmezden gelmek.
Asıl bilmemiz gereken suçun bireyselliğidir.
Nasıl ki bireysel işlenen suçların cezası verilirken ailenin tümü hapse atılmıyorsa partideki bütün insanları da bu suçla temsil edilmesi akıl alır değildir.
Partilerin içlerinde bulunan bu çürük niyetli kişilerin ya da onların akrabalarının yaptıkları partileri bağlamaz.

Bundan önceki tüm iktidarlarda ne yazık ki buna benzer yolsuzluklar, yolsuzluk iddiaları olmadı mı?
Velev ki bu yolsuzluklar işlendi, bakan oğulları, bakanlar, işadamları bu kumpasın içindele. Bu AK Parti'nin icraatlerini etkilemez. AK Parti eğer varsa kendi içindeki çürükleri ayıklayarak hizmetine devam etmesi gerekir.

Muhalefetin de bunu iktidarı karalamak için kullanmamalıdır. Hükümet de suçluları varsa ortaya çıkarmalı cezasını vermeli kamaoyunun vicdanını rahatlatmalıdır.

Kendi bakanının çocuğu dahi olsa bu konuda taviz vermemesi hükümeti daha da güçlendirecek ve bu tür art niyetli olanların partiyi kötü amaçları için kullanmalarının önüne geçecektir.

Sonuç itibari ile kim olursa olsun yolsuzluğa karışanlar ortaya çıkarılmalıdır.
AK Parti kendi içinde eğer varsa bu çürükleri ayırmalıdır. Hırsızın, sağcısı, solcusu, dincisi, dinsizi, Atatürkçüsü, cemaatcisi, iktidarcısı, muhalefetcisi olmaz! hırsız hırsızdır..

Milletimiz bakanlara, kişilere değil bir partideki ideal ve ülküye oy veriyor. Bu yüzden yanlış yapan bakanlar değişir, hükümet devam eder.

Bediüzzaman'ın da söz ettiği gibi, zorluk zamanlarında elmasla kömür ayrılır; bu, insanın ateşle imtihanıdır.

Ham altın ateşe konulduğunda işe yaramayan, kötü kısım üste çıkar. O kısım atıldığında saf/tertemiz altın kalır. Allah da insanları böyle zorlukla imtihan eder. Kaliteli, aklı başında, yiğit, dürüst, samimi müminler zorluklardan asla etkilenmez, her zaman sadakatlerini devam ettirirler.

2013-12-21