Futbol makinesi
Arena'da skoru/ kazananı/ kaybedeni bir kenara bırakıp 28 futbolcu, 2 teknik adam ve 6 hakeme bu güzel maçı bize izlettirdikleri için teşekkür etmek gerek önce. Bence ligin ilk yarısının tartışmasız en iyi futbolcusu olan Onur'un bu sezon belki beşinci defa tek başına şovu çalma girişimine Burak iki golle engel oldu dün gece.
Muslera,Henrique'nin kafasını çıkarıp Onur'a nazire yaparken, Sneijder Türkiye'ye geldiğinden bu yana ilk defa Inter günlerini bu kadar çok anımsattı. Kırmızı karta kadar orta sahadaColman, savunmada Bamba yılın en iyi futbollarını oynarken, Olcan bu maçı da boş geçmeyerek büyümeye devam etti yine. Trabzon kaybetti, Galatasaray kazandı ama iki Avrupalı'nın da Şubat'taki zor sınavları öncesi ritimlerini bulmaya başladıklarına tüm Türkiye sevindi dün gece...

Tabii Galatasaray'ın galibiyetlerinde Sneijder, Selçuk, Muslera veya Burak imzalarının olmasına alışığız da Riera ve Yekta'nın da iyi performanslarına da bir parantez açmak lazım sanırım. Roberto Mancini, Çarşamba akşamı kupada yüzde yüzünü veren oyuncularının ciddiyetlerini ödüllendirmeyi unutmadı, G.Birliği performansının gedikleriniBalıkesir takviyeleriyle kapattı. Riera'nın varlığı (+Chedjou'nun kenarda oturması) Galatasaray'ın geriden sağlıklı çıkabilmesine yaradı, Muslera'yı uzun zaman sonraDrogba'ya uzun top bağımlılığından kurtardı. Ayrıca dün ikinci devredeki Galatasaray presinin testinin de Balıkesir önünde yapıldığının altını çizmek gerek. Hafta içi oynayanyedek futbol makinesi, Mancini'nin doğru dişlileri bulmasına çok yardım etti doğrusu.

Bu kadar iyinin içinde dünün kötü sinyallerinin de altını çizmek gerek sanırım: Galatasaray'ın hemen hemen bütün kornerleri ön direkte heba etme alışkanlığı sürüyor. Şubat'taki Chelsea sınavına kadar idmanlarda biraz duran top seti çalışmalarını umut ediyoruz hâlâ... Trabzon'un da aynen Bursa karşısında olduğu gibi kendi sağından dağılma alışkanlığı devam etti dün gece. Bosingwa'nın Türkiye macerası çok iyi başlamıştı, dün de çizgiden çıkardığı topa hepimiz saygı duyuyoruz. Ama Akçay'ın her maçta en az 5 net pozisyon verdiği sağına bir biçimde çare bulması gerek gibi.
Güzel maçın son güzel adamına, çizgi hakemi Volkan Bayarslan'a da tebriklerimizi gönderelim: Olcan'ın golünde inisiyatif alarak çizgi hakemlerinin orda olma nedenini hatırlattı. Cuma akşamı penaltıyı yakalayan meslektaşı Volkan Alabaş'la birlikte o da son günlerde düşüş yaşayan Türk hakemliğine ufak da olsa nefes aldırdı.

2013-12-23