Heyecan doruktaydı
Futbol kalitesi olarak mükemmel olmasa da heyecan yönünden son zamanlardaki en iyi G.Saray maçını izledik. Tabii ki Trabzon da bu mücadeleye en az ev sahibi ekip kadar etki ve katkı yaptı. G.Saray kazandı, hak etti. Trabzon yenildi ama yenilgiyi hak etmedi. Öyle bir maçtı ki, Trabzon da kazanabilirdi.

Trabzon'un 5'li orta sahası ilk 30 dakika Cimbom'un hücum gücünü rahatça kilitledi. Bunda Drogba'nın ilk 45'teki etkisizliğinin de payı vardı. İlk yarının son 15 dakikasında G.Saray mücadeleye kalite farkını kattı. Ve maç estetik heyecan kazanmaya başladı. G.Saray devre sonlarına doğru artırdığı vitesi 2. yarıda yükseltti. Hem de kanatlarda Riera ve Sabri gibi iki defosuna rağmen.

ONUR MÜKEMMELDİ

Bu sezon kimilerince gereksizce eleştirilen Selçuk İnan, asıl işi olmadığı halde rakipten en fazla top çalan adamdı. G.Saray adına sahanın en iyisi Sneijder idi. Fiziki açıdan en diri maçını oynadı. Gole de yakındı ancak dünyanın en iyi kalecilerinden biri olan Onur Kıvrak'ı aşamadı.

Muslera, Onur kadar top çıkarmasa da, G.Saray'ın galibiyetinde büyük pay sahibi oldu. İlk golden önce akıl almaz bir refleks ile Henrique'nin kafasını çelerken, dönen topta G.Saray öne geçti.

Chedjou neden yedek?

G.Saray zor bir maçı daha güçlükle aşarken, Mancini'ye de bir uyarı gerek. Chedjou'yu eğer oynatmıyorsanız kulübede oturmasına ne gerek var? Girip maçı mı kurtaracak? Eğer Bruma kulübede olsaydı ve 2. yarı oynama şansı bulsa idi yumuşak Trabzon savunmasına çok daha fazla sorun yaşatabilirdi.

Colman stresi azalttı

Gol sonrası Trabzon, kaybedeceği bir şey kalmayınca kabuğundan çıkıp, saldırmaya başladı. Maç tempo ve pozisyon açısından müthiş zevkli hale geldi. Trabzon'un başdirenişçisi Olcan'ın golü Arena'yı susturdu.

G.Saray demoralize olacak bir anda gol yemesine karşın paniklemeden baskısını sürdürdü ve gecikmeden cevabı yapıştırdı. Burak 2. golünü atarken, sadece attığı iki gol için değil özellikle mücadelesi için de benim açımdan bu maçın kahramanlarından biriydi. Colman'ın gereksiz gördüğü kırmızı G.Saray'ın stresini, Trabzon'un umudunu azalttı.

2013-12-23